$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אייל לפידות במגעים להקמת חברת אשראי בתחום הנדל"ן

מי שהיה מנכ"ל הפניקס ושיכון ובינוי מנהל מגעים להקמת גוף שיעניק אשראי לפרטיים וחברות, עם טל ריצ'מן שניהלה את תחום הנדל"ן בדיסקונט ולפחות עם גורם אחד נוסף. חלק מההון הנדרש להקמה - עד מיליארד שקל - יגיע מכיסו של לפידות

גולן חזני 06:5504.04.21

אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס ושיכון ובינוי לשעבר, מנהל מגעים להקמת חברה שתעניק אשראי בתחום הנדל"ן לפרטיים וחברות. ל"כלכליסט" נודע כי לפידות מנהל מגעים להתקשרות עם טל ריצ'מן שניהלה את תחום הנדל"ן בבנק דיסקונט ולפחות עם גורם אחד נוסף להקמת הגוף שיפעל כחברה או כקרן פרטית בתחום החוב, הן להלוואות מזנין והן להלוואות מימון לעסקאות גדולות יותר.

 

 

ככל הנראה עדיין לא נקבע מנגנון לגיוס ההון הנדרש לגוף בסדר הגודל המדובר - 500 מיליון שקל עד מיליארד שקל - חלק מההון שיושקע בה יגיע מלפידות עצמו שצבר הון של עשרות מיליוני דולרים בשנותיו כמנכ"ל שכיר, הן בהפניקס והן בשיכון ובינוי שבה הוא מחזיק עדיין באופציות ומניות. לפידות הודח במפתיע לפני כחצי שנה מתפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי, ככל הידוע אחרי שהוא עצמו הודיע כי הוא שוקל לעזוב.

אייל לפידות. צבר עשרות מיליוני דולרים אייל לפידות. צבר עשרות מיליוני דולרים צילום: אביגיל עוזי

 

המהלך של לפידות מעניין גם משום שהוא יותר ממרמז כי תפקיד בחברת הביטוח כלל ביטוח הופך להיות פחות רלבנטי מבחינתו. לאור הפיכתה של כלל ביטוח לחברה ללא גרעין שליטה, והעובדה שלפידות מחזיק ב־4.3% ממניותיה, קיימות בשוק הערכות כי לפידות ינסה להתמנות בה לתפקיד ביצועי כמו יו"ר פעיל. גם כלל ביטוח מעניקה מימון לעסקאות נדל"ן. לפידות רכש את מניות כלל ביטוח במחיר של 47 שקל למניה, שנסחרת כיום במחיר של 54 שקל. לא מן הנמנע שבעתיד הלא רחוק לפידות יחליט לממש מניות אלה או חלקן, אולם ככל הידוע הוא טרם קיבל החלטה בנושא.

 

המתחרות הפוטנציאליות

 

בארץ קיימים כמה גופים שמעמידים מימון לעסקאות בכלל ונדל"ן בפרט. אחד הבולטים שבהם הוא חברת ברקת (BAREKET) של גיל דויטש ורוני בירם, שנוסדה בתחילת 2015 ופועלת בתחום מימון נדל"ן, ואשר מודל הפעילות שלה הוא הקרוב ביותר למה שלפידות מתכנן. גם דויטש ובירם, כמו לפידות, צברו את עיקר הונם כמנכ"לים בחברה שבבעלות יצחק תשובה, בית ההשקעות אקסלנס. ברקת מתמחה בליווי פרויקטים של בנייה והלוואות גישור, וככל הידוע היא מנהלת כיום תיק אשראי מוערך של מיליארד שקל, כאשר עיקר הכנסותיה הן מריבית על ההלוואות כשהכסף מגויס פר עסקה. עד השנה כל הפעילות של ברקת היתה מול פרטיים, אבל השנה היא כבר הכניסה את כלל ביטוח לעסקה ספציפית. לפי אתר החברה, ברקת מעניקה מימון ליווי אשראי לקבוצות רכישה, במתכונת של ליווי סגור, הלוואות גישור הנשענות על בטוחת הקרקע למימון השלמת רכישת הקרקע, וכן מימון התחלת הבנייה בפרויקט עד לכניסה אליו, וכן מימון ביניים לזמן בינוני כנגד ביטחונות נדל"ן.

 

גוף נוסף שמעמיד מימון ואשרא לתחום הנדל"ן הוא קרן קרדיטו שגייסה מיליארד שקל בתחילת 2020. קרן זו היא חלק מחברת הפינטק קרדיטו שלפי האתר שלה, הקרן מספקת שירותים עבור גופים מוסדיים מהגדולים במשק, ובנוסף, היא מממנת קבוצות רכישה בשווי מצטבר של יותר ממיליארד שקל. הקרן אמורה להוביל את גיוס המימון עבור קבוצות הרכישה, הליך החיתום והניהול השוטף, לרבות החזר החוב. נדב גרינשפון, שהיה סגן יו"ר אפריקה ישראל, הקים את הקרן יחד עם סני זלכה מילין לפידות, ומשמש כשותף־מנהל בקרן.

 

המעורבות בכלל ביטוח

 

לפידות שימש עד לפני קצת פחות משנתיים מנכ"ל הפניקס ונחשב לבולט מבין מנכ"לי חברות הביטוח הגדולות ולמתוגמל ביותר בתחום. במהלך למינוי דירקטורים בכלל אחזקות, החברה־האם של כלל ביטוח, שנערך בדצמבר האחרון, הוא הציע את מועמדותם של אמיר חייק וחיים מליניאק. בעלי המניות הצביעו בעד מינויו של מליניאק, ואילו חייק לא הצליח לקבל את מספר הקולות הנדרש. בעלי מניות אחרים בכלל ביטוח, שבימים אלה מנהלת הליך של מינוי דירקטורים, הם מורי ארקין (6.8%) ואלרוב נדל"ן של אלפרד אקירוב (5%).

x