$
בורסת ת"א

אלון מאסק טוען את נופר אנרגיה עם הסכם חדש

חברת האנרגיה הירוקה תרכוש מטסלה מערכות אגירה ותקים איתן 150 מגה־וואט. היו"ר: "נופר תהיה הראשונה בישראל שיש לה ג'יגה־וואט מניב"

חזי שטרנליכט 07:1917.03.21

מניית נופר אנרגיה מקבלת דחיפה קדימה מאלון מאסק. חברת האנרגיה הירוקה דיווחה אתמול כי חתמה על הסכם מסגרת מול יצרנית הרכבים החשמליים טסלה שבשליטת מאסק. במסגרת ההסכם נופר אנרגיה תרכוש מטסלה מערכות לאגירת אנרגיה בהספק של 100 מגה־ואט לפחות במשך כשנה וחצי, בתקופה שבין סוף השנה למרץ 2023, בתמורה ל־30 מיליון דולר.

 

להערכת נופר, המערכות הללו יאפשרו לה להקים מתקנים סולאריים בהספק של 150 מגה־ואט שיחוברו לרשת החשמל עד סוף 2023. עבור נופר זהו מהלך משמעותי, שכן לפי המצגת האחרונה שפרסמה, החברה צופה שעד לסוף 2022 יהיו לה מתקנים מחוברים לרשת בהיקף של 850 מגה־ואט. כלומר, המערכות שתבנה על בסיס הרכישה מטסלה יקפיצו את הצבר המחובר שלה ל־1,000 מגה־ואט (1 ג'יגה־ואט). בעל השליטה ויו"ר החברה עופר ינאי אמר ל"כלכליסט": "נופר תהיה החברה הראשונה בישראל עם מתקנים מחוברים לרשת החשמל בהיקף של 1 ג'יגה־ואט".

 

להערכת החברה, המתקנים האלה יניבו הכנסות שנתיות של 50 מיליון שקל ממכירת חשמל ושל 10 מיליון שקל מתחזוקה, זאת בנוסף להכנסות של כ־530 מיליון שקל מהפעילות הקבלנית של הקמת המתקנים. לפי המצגת של נופר, בסוף 2022 המתקנים המחוברים לרשת יניבו הכנסות של 420 מיליון שקל ממכירת חשמל.

 

כמו כן, הצפי הוא שכשליש מהמתקנים שייבנו על בסיס המערכות של טסלה יחוברו לרשת עד מועד זה, והיתר במהלך 2023. כלומר, המתקנים האלו לבדם יוסיפו כ־4% להכנסות בסוף 2022, על בסיס התחזית האחרונה שפורסמה. נופר, בדומה לחברות אנרגיה ירוקה נוספות, חותמת באופן תדיר על חוזים חדשים שמגדילים את הצבר, כך שהמשקל של המתקנים האלו צפוי לרדת במקביל לעלייה בצפי ההכנסות, שנופר מעדכנת אחת לרבעון.

 

מניית נופר הגיבה לדיווח בעלייה של כמעט 8% אתמול במהלך המסחר, אך סגרה את יום המסחר בעלייה של מעט יותר מ־1%. זאת לאחר שבתקופה האחרונה ידעה בעיקר ירידות. נופר הונפקה בבורסה בדצמבר האחרון, וגייסה 600 מיליון שקל לפי שווי של 2 מיליארד שקל, כך שהיא החלה להיסחר לפי שווי של 2.6 מיליארד שקל. הנפקתה היתה הגדולה ביותר שידעה הבורסה המקומית ב־2020, ומאז ועד לאתמול בבוקר, טרם הדיווח, ירדה מניית החברה בכ־13%. לאחר העלייה במניה אתמול, נופר נסחרת בשווי שוק של כמעט 2.3 מיליארד שקל — נמוך מזה שלפיו החלה להיסחר.

 

בתוך כך, בסוף השבוע הקרוב יתעדכן מדד האנרגיה הירוקה האמריקאי Mac Solar Index וייכנסו אליו שלוש חברות ישראליות - אנרג'יקס, אנלייט ודוראל. על מדד זה מבוססת קרן הסל TAN, שמנהלת כ־4 מיליארד דולר. כניסת החברות הישראליות למדד תזרים למניות של כל אחת מהן ביקושים של עשרות מיליוני שקלים. 

 

עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה עופר ינאי יו"ר נופר אנרגיה צילום: ארז עוזיר

 

x