$
שווקי חו"ל

השתתפו בגיוס הענק: המשקיעים הישראלים רכשו אג"ח אנרג'יאן ב-250 מיליון דולר

החברה גייסה בשווקים העולמיים ובת"א סכום כולל של כ-2.5 מיליארד דולר, בהנפקת 4 סדרות אג"ח עם מועדי פרעון שונים - הביקושים שהוזרמו לגיוס עמדו על כ-9 מיליארד דולר

חזי שטרנליכט 13:4910.03.21

הנפקת החוב הענקית שבה יצאה חברת אנרג'יאן זכתה להיענות ערה מאד מצד המשקיעים הישראלים. ל"כלכליסט" נודע כי 10% מסכום הגיוס  נרכשו על ידי המשקיעים בארץ, סביב -250 מיליון דולר.

 

מדובר בגיוס בינלאומי בקנה מידה נרחב ששוק ההון המקומי אינו מורגל בו. 90% מההזמנות נעשו על ידי גופים בינלאומיים והוא נערך בשתי זירות, שכן מניות אנרג'יאן נסחרות בבורסת לונדון במקביל.

 

היקפו הכולל של הגיוס עומד על 2.5 מיליארד דולר (8.3 מיליארד שקל) ב-4 סדרות אג"ח שהונפקו בו זמנית, כל אחת בהיקף של 625 מיליון דולר. סדרות האג"ח הן לתקופות של 3, 5, 7 ו-10 שנים והריבית הנקובה היא בטווח שבין 4.5% לאגרות שתפרענה בעוד שלוש שנים ועד 5.875% לאג"ח ל-10 שנים. המכרז זכה לביקושים גדולים של פי 3.5 מהסכום המדובר, בהיקף של כ-9 מיליארד דולר.

 

אנרג'יאן זכתה עד כה לשיתוף פעולה פורה עם שוקי ההון בעולם, וגייסה מאז 2018 סכום של 6 מיליארד דולר בהנפקות השונות בארץ ובחו"ל. הגיוס הנוכחי מיוד ברובו להשלים את המימון המלא לפיתוח מאגרי הגז כריש וכריש צפון. את הגיוס הובילו ג'יי.פי מורגן בחו״ל ופועלים איביאי בישראל.

 

אנרג'יאן עוסקת בפיתוח משאבי גז טבעי ונפט באגן המזרחי של הים התיכון ובים הצפוני. פרויקט הדגל של החברה הוא שדה הגז כריש, אשר יפותח באמצעות אסדת טיפול צפה (FPSO). אסדה זו תמוקם ותפעל במרחק של כ-90 ק"מ מחופי ישראל לאורך כל חיי הפרויקט.

 

מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרגי'אן מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרגי'אן צילום: יריב כץ

 

x