$
בורסת ת"א

רשות ניירות ערך מחפשת עורך ליצירת מדד בנקים חדש

הרשות פרסמה "קול קורא" לקבלת הצעות מעורכי מדדים בארץ ובחו"ל, לאחר שהבורסה סירבה לדרישתה לשנות את מדד הבנקים הקיים ולהפוך אותו למבוזר יותר - ונקודתית להוריד את המשקל של הפועלים ולאומי

עירית אבישר 11:5908.03.21

נמשך המאבק על הרכב מדד הבנקים: אחרי שהבורסה סירבה לבצע שינויים במדד ולצמצם את משקל שני הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי, פרסמה היום רשות ניירות ערך "קול קורא" לעורכי מדדים בישראל ובחו"ל להציע הרכב חדש למדד, כשברשות אומרים כי מדד שכזה יכול לכלול גם חברות כרטיסי אשראי (קרי את ישראכרט, שהיא החברה היחידה בענף שנסחרת). את ההצעות ניתן יהיה להגיש עד 29 במרץ.

 

לפי החוק, קרנות הנאמנות יכולות להחזיק עד 25% מנכסי הקרן בני"ע בודד במדד שאחריו היא עוקבת. אלא שהקרנות שעוקבות אחר מדד הבנקים, המנהלות מעל ל-7 מיליארד שקל, מחזיקות במניות הפועלים ולאומי במשקל של יותר מ-30% בכל אחת מהמניות - בהתאם למשקלן במדד הבנקים.

 

במסגרת רפורמת קרנות הסל, שבוצעה לפני כמה שנים, הוחלט לאפשר באופן זמני את החריגה הזו, אך הדדליין להיתר אמור להסתיים באפריל הקרוב. ברשות ני"ע החליטו להאריך את ההיתר זמנית בשלושה חודשים בלבד, והורו למנהלי קרנות הנאמנות לפעול לשינוי הרכב המדד, כך שיהיה מבוזר יותר.

 

מנהלי קרנות הנאמנות פנו בנושא לבורסה, שמצדה מסרבת בכל תוקף לבצע שינוי, בנימוק שמדד הבנקים משקף את התמונה האמיתית של מערכת הבנקאות בישראל, ושמדד זה עובד כשורה זה 20 שנה.

 

על אף תשובת הבורסה, החליטה הרשות לקדם את המהלך, כאשר הפתרון מבחינתה הוא יצירת מדד בנקים חדש שאחריו יעקבו מנהלי הקרנות, וכצעד ראשון היא פרסמה קול קורא בעניין. "הרשות מבקשת לקבל הצעות למדד מאת עורכי מדדים בארץ ובחו"ל, בעלי ניסיון בעריכת מדדים המשמשים נכסי מעקב לקרנות נאמנות מחקות נסחרות. הצעות שיוגשו יועברו על ידי סגל הרשות לבחינה של איגוד מנהלי קרנות להשקעות בנאמנות, והמשך התהליך ייעשה מול האיגוד ומנהלי קרנות הנאמנות הרלבנטיים", נכתב בהודעה.

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה צילומים: אוראל כהן

 

x