$
בורסת ת"א

אבו רכש את ארנה גרופ: "לא הייתי צריך בדיקת נאותות"

יממה לאחר אישור רשות התחרות, העביר צחי אבו 130 מיליון דולר לחברה בבעלות מרכוס ובר: "עשיתי עסקה פנטסטית". משה קראדי ימונה ליו"ר

גולן חזני 14:1328.02.21

עסקת רכישת השליטה בארנה גרופ הושלמה ביום חמישי, כשצחי אבו העביר 130 מיליון דולר (430 מיליון שקל) לחשבון נאמנות של חברה בבעלות מרכוס ובר.  

בעל השליטה היוצא הפסיד 550 מיליון שקל על ההשקעה שביצע החל מ־2008 בחברה, שעמדה על כמיליארד שקל. את העסקה יממן בנק לאומי ב־250 מיליון שקל. "עשיתי עסקה חלומית. לא הייתי צריך בדיקות נאותות. הכל מופיע בדו"חות כי זו חברה ציבורית ואני מכיר היטב את הנכס העיקרי שלה, סטאר סנטר באשדוד", אמר אבו לכלכליסט.

מימין: צחי אבו ומשה קראדי. הסטאר סנטר צפוי להיסגר בשבת מימין: צחי אבו ומשה קראדי. הסטאר סנטר צפוי להיסגר בשבת צילום: דוד לביא

 

לדבריו, "סטאר סנטר הוא נכס פנטסטי שמוערך בחסר. שווי הקרקעות באזור הזה הגיע ל־6 מיליון שקל לדונם, והשטח הוא 110 דונם כך שהשווי הוא 660 מיליון שקל לקרקע בלבד. דמי השכירות של השוכרים בנכס נמוכים והחוזים מסתיימים בעוד ארבע שנים, כך שנוכל לחדש אותם במחירים גבוהים יותר. בנוסף, הקרקע של החברה בנהריה רשומה בספרים ב־40 מיליון שקל והיא שווה להערכתנו כפול ומיועדת לבניית 300 דירות".

 

בסטאר סנטר מחזיקה ארנה גרופ ב־75% מהמניות והפניקס ב־25% הנוספים. המרכז מכיל 150 חנויות ודמי השכירות השנתיים שלו מגיעים ל־50 מיליון שקל. אבו מתכנן לסגור את המרכז בשבת, בכפוף לתנאי ההסכם עם השוכרים: "רק 6 מתוך 150 חנויות פתוחות בשבת ובגללן קהל של 50 אלף לקוחות מחרים את חנויות המרכז", אמר.

 

אבו רוכש את החברה באמצעות "יחיאל אבו חברה לבניין בע"מ", שהקים אביו יחיאל. לכלכליסט נודע כי ליו"ר ארנה גרופ ימנה אבו את משה קראדי, מפכ"ל המשטרה לשעבר. קראדי משמש גם כיו"ר ומנכ"ל דלק פי גלילות, שנרכשה בידי אבו. הוא הצטרף ב־2008 לקבוצת יצחק תשובה ומילא שורת תפקידים ביניהם יו"ר דלק תחנות כוח ודירקטור בחברות בקבוצת דלק. קראדי ימשיך לנהל את דלק פי גלילות גם לאחר שנרכשה בידי גדות מכליות של קרן טנא. הוא גם הוביל את מכירת הנכסים הפרטיים של יצחק תשובה, ביניהם אלעד מגורים והמגדלים במתחם בבלי.

 

אבו עצמו ישמש מנכ"ל זמני בחברה לאחר שההנהלה מתפטרת וכך גם הדירקטוריון. לדירקטוריון החדש ימונו אחותו אורית אבו, ורואי החשבון שלומי וקנין ממשרד מאיר מזרחי, וניר לחיאני.

 

על השווי הנמוך בו נסחרה החברה עד לעסקה אמר אבו כי "צחי נחמיאס שעצר בשנה שעבר את עסקת הרכישה של החברה גרם לשווי הנמוך לכאורה, ולא ראה נכון את הדברים. לכן גם הצטער וניסה לקחת את העסקה חזרה אחרי שסגרתי עם ובר, אבל זה כבר היה מאוחר". נחמיאס הוא בעל השליטה במגה אור הבורסאית שרכשה בשנה שעברה את ארנה גרופ תמורת 135 מיליון דולר ונסוגה. 75 מיליון שקל שלה מופקדים בידי ובר כפיקדון, והוא מנסה להציל אותם.

 

לחברה הרוכשת יש פעילות יזמית ענפה של בניה בדרום הארץ, ועלול להיווצר ניגוד עניינים בין הפעילויות של החברה הפרטית והציבורית. אבו: "נגדיר אופי שונה לפעילות והזו ולפעילות בחברה הפרטית. יכול להיות גם שאחליט שאחזקות ציבור בחברה הן דבר שלא מתאים לי".

 

ארנה גרופ מחזיקה גם בקניון ארנה בנהריה וב־392 דונם באסטנה, בירת קזחסטן, באמצעות החברה־הבת מאקפל. בגין הקרקע הזו נרשמו ירידות ערך בהיקף מצטבר של מאות מיליוני שקלים מאז שנרכשה. אבו קיבל אפשרות למכור קרקע זו בחזרה לובר.

x