$
בורסת ת"א

טעות מתמשכת? אקירוב מגדיל את אחזקתו בכלל ביטוח

אף שאמר כי אולי טעה כשרכש ממניות החברה־האם של כלל ביטוח, אקירוב, בעל השליטה באלרוב נדל"ן, עלה החודש לאחזקה של 5.43% בכלל ביטוח

גולן חזני 07:3822.02.21

במהלך פברואר רכשה אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב (79%) מניות של כלל החזקות ב־14 מיליון שקל והגיעה לאחזקה של 5.43% בחברה־האם (100%) של כלל ביטוח. מרבית הרכישה, ב־12.8 מיליון שקל, בוצעה על ידי אלרוב נדל"ן ב־10 בפברואר, יום לאחר שאקירוב התראיין ב"כלכליסט" וב"דה מרקר" ואמר: "אולי טעיתי כשרכשתי את מניות כלל ביטוח, אבל הדבר לא נעשה מתוך נקמה". 

בכך התייחס אקירוב למערכת היחסים העכורה בינו לבין חברת הביטוח, שנסבה על החברה־הבת (80%) של אלרוב, לוקה (80%), שעוסקת במלונות באירופה, שבה בנו של אקירוב, ג'ורג'י אקירוב, הוא מנכ"ל ושותף (15%). את הנתח שלו בלוקה קיבל אקירוב הבן ללא תמורה, ולאורך השנים אלרוב היתה אחראית לבדה למימון הבנקאי - 2.4 מיליארד שקל - של לוקה.

 

בשל דרישות רגולטוריות אלרוב נדרשה לאשר את הסיטואציה הזו מחדש באסיפה הכללית; כלל ביטוח, שאחרי אקירוב היא בעלת המניות השנייה בגודלה (13%) באלרוב נדל"ן, סירבה לאשר זאת; ולאחר משא ומתן ממושך אקירוב הבן החליט לוותר על הזכויות שמקנות לו המניות, ובכך לוותר עליהן בפועל.

 

בתוך כך, בדו"חות הרבעון השלישי של 2020 נחשף כי אלרוב הגיעה לאחזקה של 4.98% בכלל החזקות בהשקעה של 150 מיליון שקל. בשוק נשמעו הערכות כי המהלך מבוצע כאקט של נקמה מצד אקירוב, ושמו אף הוזכר במסגרת הפרשה שבה יו"ר כלל ביטוח לשעבר דני נוה ניסה להביא להדחת המנכ"ל יורם נוה, תוך שנטען כי הוא עושה זאת בלחץ של כמה בעלי מניות, בהם אקירוב, מורי ארקין ואייל לפידות. דו"ח בדיקה של שופט בית המשפט העליון בדימוס, יורם דנציגר, ניקה את אקירוב ובעלי המניות מחשד זה.

 

אקירוב דחה את הטענה כי רכישת המניות בוצעה על ידיו כאקט של נקמה ותלה את הרכישה בכך ש"המניה נסחרה בזול, 50% מההון העצמי של כלל. היא היתה החברה השנייה בגודלה בתחום במונחי שווי שוק בבורסה, והיום היא בתחתית". כיום כלל החזקות נסחרת לפי 58% מההון העצמי שלה, מה שאולי מסביר את המשך רכישת מניותיה על ידי אלרוב.

 

בתחילת פברואר נבחר חיים סאמט ליו"ר כלל החזקות. סאמט נבחר לדירקטוריון החברה בהמלצת אקירוב, ואלרוב נתנה את קולה בעד מינויו ליו"ר. אקירוב אמר אז ל"כלכליסט" כי המליץ על סאמט כדירקטור "כי היועצת המשפטית של כלל ביטוח פנתה אליי שאמליץ על דירקטורים. את סאמט אני מכיר מבנק לאומי. הוא היה דירקטור ואני בעל מניות. הצבעתי עבורו כדירקטור שם.

 

"אנחנו יחד גם בחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. הוא גם בוועד של מוזיאון תל אביב שלו אני תורם. הוא עו"ד ומעולם לא קיבל ממני שקל כעו"ד. אני בוחר אנשים שידאגו לטובת החברה. הצבעתי עבור כל מי שנבחר חוץ מלמלי מרגליות, היו"ר הזמנית. שלא יחשבו שהיד שלי שם".

 

 

אלפרד אקירוב
אלפרד אקירוב צילום: אוראל כהן

 

x