$
בורסת ת"א

בנק הפועלים מסיים את ההשקעה בפוזיטיף הטורקי בהפסד של מאות מיליוני שקלים

הבנק הודיע על מכירת הבנק לקבוצת השקעות טורקית; סכום העסקה לא פורסם, והבנק ציין רק שהיא תניב רווח של 40 מיליון שקל; ואולם לאורך 15 שנות האחזקה בפוזיטיף רשם פועלים הפסדים כבדים על ההשקעה

עירית אבישר 19:0309.02.21

בנק הפועלים סיים את ההשקעה הכושלת שלו בבנק פוזיטיף בטורקיה - הבנק, בניהולו של דב קוטלר הודיע הערב כי ימכור את אחזקותיו בבנק  (69.8%), שיימכר לקבוצת השקעות טורקית.

 

 הבנק לא ציין בהודעתו לבורסה בכמה יימכר הבנק, אך כן ציין שהמכירה תסב לו רווח של 40 מיליון שקל. אולם הרווח הזה נובע מכך שפוזיטיף רשום בדוחות הבנק בשווי נמוך יותר, לאחר שלאורך השנים הופחת השווי שלו. בשורה התחתונה מסיים פועלים את ההשקעה בבנק הטורקי בהפסד של מאות מיליוני שקלים

 

דב קוטלר מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר מנכ"ל בנק הפועלים צילום: גדי דגון

 

 

בנק הפועלים נכנס להשקעה בטורקיה לפני 15 שנה - אז רכש את אחזקת הרוב בפוזיטיף תמורת  178 מיליון דולר בשתי עסקאות. בנוסף, לאורך השנים הזרים פועלים כספים באופן שוטף לבנק הטורקי. 

 

מאז 2008 החלה ההשקעה להסב לבנק הפועלים הפסדים, שנבעו מהמשבר הכלכלי בטורקיה ומהיחלשות הלירה הטורקית, בין היתר מול השקל. כמו כן בבנק הפועלים בנו על כך שפוזיטיף יקבל רשיון לפקדונות, שייתן לו את התנופה העסקית, אך רשיון שכזה לא התקבל עד היום - ייתכן שגם ההידרדרות ביחסים בין ישראל לטורקיה גרמה לכך.

 

במצב הקיים, הצמיחה של פוזיטיף התבססה על הונו העצמי, מה שאילץ את בנק הפועלים להזרים לו הון הן בצורה ישירה והן באמצעות אג"ח. בשנים האחרונות ניסה בנק הפועלים ללא הצלחה למכור את הבנק - לפני שנה מונה בנקאי השקעות זר, שהצליח בסופו של דבר להביא לעסקה הנוכחית.

 

ההשקעה בפוזיטיף גם עלתה לכותרות לאחר שיו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר הואשם בניגוד עניינים בעסקה זו בשל קשריו עם קרן RP שהייתה אמורה להשתתף בהשקעה בבנק - דנקנר הורשע בשוחד והפרת אמונים, כאשר זו הייתה אחת הפרשות המרכזיות בהרשעה.

 

 

דני דנקנר דני דנקנר צילום: אוראל כהן

 

x