$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קרן טנא רוכשת בארה"ב חברה לפיתוח ושיווק זרעי ירקות

הקרן שילמה 55 מיליון דולר עבור Ahern, שעיקר פעילותה במדינות דרום ארה"ב, מקסיקו ומרכז אמריקה, והכוונה היא לחבר אותה לטכנולוגיות חקלאות ישראליות. מדובר בשת"פ עם בעלי פאלס אגרי אינווסטמנט הישראל, שיעברו לקליפורניה לניהול החברה

גולן חזני 07:0527.12.20

קרן טנא רוכשת חברה אמריקאית. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן רכשה בשבוע שעבר את חברת Ahern, העוסקת בהפצת זרעי ירקות במקסיקו, ארה"ב ומדינות נוספות במרכז אמריקה.

 

מדובר ברכישה לא שגרתית עבור הקרן, שמרבית רכישותיה בישראל. עם זאת, הכוונה ברכישה זו היא לחבר את Ahern לטכנולוגיות חקלאיות ישראליות, הנוגעות לטיפוח ופיתוח זרעים, ולטכנולוגיות חקלאיות נוספות, שיוכלו להתבסס על מנגנון ההפצה של החברה האמריקאית. החקלאות בדרום ארה"ב ובמקסיקו מפותחת, והאחרונה נחשבת במידה רבה לאסם הירקות של ארה"ב.

 

תמרי ועשת יקבלו 5% ממניות החברה הנרכשת

 

טנא, בניהולו של אריאל הלפרין, שילמה עבור מלוא המניות של Ahern סכום של 55 מיליון דולר. טנא חברה במהלך זה לשני הבעלים של חברת פאלס אגרי אינווסטמנטס (Pulse) הישראלית, הפועלת בתחום, רואי תמרי ואמנון עשת. השניים יקבלו 5% ממניות החברה הנרכשת, יעתיקו את מקום מושבם לסן דייגו, קליפורניה, שם נמצא מטה החברה, ולמעשה ינהלו אותה.

 

קרן טנא ביצעה את הרכישה באמצעות הכספים שגייסה במסגרת הקרן הרביעית - טנא 4 - שגייסה 410 מיליון דולר בספטמבר 2017. מדובר בקרן הגדולה ביותר של טנא, שגייסה 75 מיליון דולר בקרן הראשונה, 175 מיליון דולר בשנייה ו־310 מיליון דולר בשלישית.

 

הכנסות החברה הנרכשת עומדות על 100 מיליון דולר בשנה, והמשפחה שהקימה אותה ב־1981 החליטה כנראה למכור על רקע חילופי הדורות בה.

 

 

אריאל הלפרין מנהל קרן טנא אריאל הלפרין מנהל קרן טנא צילום: אתר קרן טנא

 

Ahern מפתחת זרעי ירקות, משווקת אותם ומספקת ייעוץ לגידולים ספציפיים. היא נחשבת לאחת הבולטות באזור מקסיקו ודרום ארה"ב, ומתיימרת להכיר את הגידולים של מקסיקו יותר מכל חברה אחרת. "ידע זה, בשילוב עם המומחיות שלנו בגנטיקת צמחים וניהול יבול, מאפשרים לנו לחקור ולבדוק אלפי זנים של זרעי ירקות, כדי לקבוע מהו הזרע היעיל ביותר לתנאים הספציפיים של החקלאי", כותבת החברה באתר האינטרנט שלה.

 

ההפצה של Ahern, המעסיקה כ־100 עובדים, נעשית באמצעות שורת תשתיות לוגיסטיות באזורי הפעולה שלה. בארה"ב מדובר בקליפורניה, אריזונה, מיאמי וטקסס. במקסיקו מדובר ב־32 ממחוזות המדינה, ובמרכז אמריקה באל סלבדור, גואטמלה והונדורס. לחברה־האם שורת חברות־בנות, שבאמצעותן נעשית הפעילות.

 

לקרן טנא כבר יש כמה השקעות בתחום החקלאות

 

טנא מחזיקה בכמה חברות בתחום הטכנולוגיות החקלאיות. אחת מהן היא תנובות שדה ומטע מבאר שבע, שנרכשה מגאון אחזקות, המתמחה ברכש בוטנים, שקדים, גרעיני חמנייה ותמרים ממגדלים, עיבוד וסחר, החל משלב הזריעה והגידול וכלה בניקוי, מיון, קילוף ואריזה. חברה נוספת היא גדות אגרו, המתמחה בהפצת זרעים וחומרי הדברה בישראל. בעבר השקיעה טנא בנטפים, המובילה העולמית בהשקיה בטפטוף, ובאס.סי.אר, חברה בולטת בענף טכנולוגיות ניהול רפתות ועדרי בקר.

 

נראה כי קרן טנא מתכננת רכישות נוספות בתחום, כדי לגוון את אחיזתה בתחום החקלאות, שאותה תוכל לשלב באירופה ובמרכז אמריקה.

 

בעבר רכשה טנא בארה"ב את חברת קיונרג'י (Qnergy), שפיתחה מנוע ליניארי חדשני שאינו דורש תחזוקה. טנא מחזיקה בקיונרג'י ביחד עם קיבוץ עין חרוד איחוד.

 

בשבוע שעבר רשמה טנא אקזיט נאה, כשחברת ניהול החניונים תיבא, שהקרן החזיקה בה ב־40%, שנרכשו ב־2017, נמכרה לתאגיד FAAC האיטלקי תמורת 159 מיליון דולר. טנא רשמה בעסקה זו רווח של פי 2.7 על השקעתה. 

x