$
בורסת ת"א

ברקת תומך בהעלאת תקרת ההפקדות בקופה"ג להשקעה לעד 250 אלף שקל

הממונה על שוק ההון והביטוח הכריז אתמול כי הצעד יגביר תחרות בשוק, ויאפשר לגופים המוסדיים להגדיל השקעות במשק. "תנו תשואה לחוסכים שלכם ואת הדיבידנדים יקטוף המשק הישראלי"

עירית אבישר 07:5424.12.20

האם מוצר קופות הגמל להשקעה, מאפיקי החיסכון הצומחים בישראל עומד לקבל תנופה נוספת? אתמול אמר הממונה על שוק ההון והביטוח ד"ר משה ברקת כי הוא תומך בהגדלת תקרת ההפקדות לקופה"ג להשקעה מ־70 אלף שקל בשנה היום ל־250-200 אלף שקל.

 

"אנחנו צריכים להגדיל את קופות הגמל להשקעה ל־200 או 250 אלף שקל כמו שדוחף לכך סגן השר הרב יצחק כהן, שבזכותו יש לנו את הכלי הנהדר הזה לחסכון של משקי בית. בגלל זה אנחנו צריכים לא להילחם בפוליסות חסכון, אלא למצוא את הדרך להרחיב את ההפצה שלהם, ולהרחיב את היצע המוצרים שמהווים גם תחרות אמיתית למערכת הבנקאית ותכניות החיסכון או פיקדונות הציבור. זה המנוע של שוק ההון. מי רוצה לכבות אותו?", אמר ברקת בכנס הביטוח השנתי של חברת התקשורת עדיף.

 

מוצר קופה"ג להשקעה הושק לפני 4 שנים ונהנה מפופולאריות, וצבר עד סוף נובמבר נכסים מנוהלים בשווי של 18 מיליארד שקל, כאשר רק השנה - שנת הקורונה - הופקדו בו 5.5 מיליארד שקל. מוצר זה נהנה מהקלות, בהן פטור ממס בניוד הכספים בין מסלולים או בין מנהלי הקופות, ובנוסף אם הכספים בו נחסכים עד לגיל הפרישה, ונמשכים כקצבה, הם נהנים מפטור ממס על הרווחים. כיום תקרת הפטור מוגבלת להפקדות של 70 אלף שקל בשנה, שבלעדיה, על פי הערכות, קצב ההפקדות היה גבוה יותר.

 

אם אכן יעלה הרף כפי שברקת רוצה שיקרה, תהיה זו בשורה לא טובה למוצרים המתחרים, ובראשם קרנות הנאמנות. דמי הניהול במסלולים האגרסיביים יותר נחשבים בממוצע נמוכים יותר בקופה"ג להשקעה לעומת הקרנות המקבילות, וקופה"ג להשקעה גם נהנות כאמור מהטבות מס, שאינן קיימות בקרנות הנאמנות.

 

אמנם קרנות הנאמנות נזילות ושקופות יותר, אך הפערים בפרמטרים הללו בין שני המוצרים אינם משמעותיים. לדברי ברקת קופה"ג להשקעה הן אחת הדרכים שבהם ניתן להגדיל את ההשקעות במשק, בעקבות ניתוב הכספים המושקעים לתחומים הרלבנטיים. "תשקיעו בתשתיות, תשקיעו בהייטק, תשקיעו ברפואה, תשקיעו בגורמים שיהפכו מפגעי טבע לברי התמודדות קלה יותר. תתנו תשואה לחוסכים שלכם ואת הדיבידנדים יקטוף המשק הישראלי", קרא ברקת למוסדיים.

 

משה ברקת משה ברקת צילום: עמית שעל

x