$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נכסים ובניין וכונסי אי.די.בי פתוח ימכרו יחד את IDBG כולה

לאחר אישור המהלך בדירקטוריון נכסים ובניין צפויה IDBG עצמה - שהנכס היחיד שלה הוא פרויקט הנדל"ן טיבולי בלאס וגאס - למצוא רוכש. תג המחיר הוא כחצי מיליארד שקל, זאת לעומת שווי של 375 מיליון שקל בעסקת בעלי העניין של אלשטיין ביוני השנה

גולן חזני 07:3316.12.20

שיתוף פעולה מפתיע בחברת IDBG: ל"כלכליסט" נודע כי נכסים ובניין וכונסי הנכסים של אי.די.בי יוציאו במשותף את החברה כולה למכירה, והמחיר המבוקש הוא כחצי מיליארד שקל. 

נכסים ובניין מחזיקה ב־74% ממניות IDBG, שלה נדל"ן בלאס וגאס, ואי.די.בי מחזיקה ב־26% הנותרים. בעל השליטה הקודם באי.די.בי ובנכסים ובניין (באמצעות דסק"ש) אדוארדו אלשטיין הוביל בקיץ האחרון מהלך שבמסגרתו תמכור אי.די.בי פתוח, שהיתה זקוקה למזומנים, את חלקה לנכסים ובניין, שהיא חברה "אחיינית", בעסקת בעלי עניין.

 

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

היקף העסקה אמור היה לעמוד על 27.8 מיליון דולר (כ־98 מיליון שקל, לפי שער הדולר אז, ששיקף לחברה כולה שווי של כ־375 מיליון שקל). העסקה אמורה היתה להתבצע במזומן, אולם אסיפת בעלי המניות של נכסים ובניין הצביעה נגד המהלך וטרפדה אותו.

 

 

 

אי.די.בי הגיעה בינתיים לפירוק, בעקבות חובות של כ־2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, ומונה לה נאמן - עו"ד אופיר נאור - שתחילה ביקש למכור לנכסים ובניין את המניות ב־IDBG. נכסים ובניין, שבינתיים מינתה את גיל קוטלר כמ"מ מנכ"ל, במקומו של אלשטיין, קיימה דיונים נוספים בעניין, וכאמור הכיוון שלה השתנה והיא מכוונת עתה למכירה של מניותיה יחד עם אי.די.בי.

 

מכירה של 100% ממניות החברה תניב גם תמורה גבוהה יותר, מאחר שמדובר בשליטה, ולמעשה בבעלות שנרכשה בחברה ולא במניות מיעוט. לפי הערכות, צחי נחמיאס, בעל השליטה במגה אור, שמובילה את הקבוצה שתרכוש את דסק"ש - בעלת השליטה בנכסים ובניין - תכנן גם הוא למכור את המניות ב־IDBG ברגע שדסק"ש תעבור לידיו.

 

בנכסים ובניין לא קיבלו עדיין החלטה רשמית, וזו צפויה באחת הישיבות הקרובות של הדירקטוריון. יו"ר החברה כיום הוא יורם טורבוביץ', שמונה מטעם בעלי האג"ח של אי.די.בי גם ליו"ר דסק"ש. מדובר במינוי זמני, עד להשלמת רכישת השליטה בדסק"ש בידי נחמיאס.

 

עם קבלת ההחלטות צפויה החברה הנמכרת עצמה לשכור את שירותיו של ברוקר נדל"ן, שיעמיד את החברה למכירה ויזמין הצעות מגופים בארה"ב לרכישתה. IDBG היא חברת נדל"ן מניב בעלת נכס עיקרי אחד בלאס וגאס. מדובר בפרויקט טיבולי, הכולל שטחי משרדים ומסחר ומשתרע על פני 62 אלף מ"ר. בסוף ספטמבר האחרון עמדה התפוסה בפרויקט על 73% בלבד.

 

 

נאמן אי.די.בי פתוח עו"ד אופיר נאור
נאמן אי.די.בי פתוח עו"ד אופיר נאור צילום: עמית שעל

 

בסוף הרבעון הראשון עדכנה נכסים ובניין הערכת שווי של הפרויקט ל־233 מיליון דולר. ההפחתה באה בעיקרה מצפי לירידה במחירי השכירות נטו, והביאה למחיקה של 11 מיליון שקל בשווי הפרויקט בנכסים ובניין. השווי שמבקשת החברה עתה עומד על כ־153 מיליון דולר בלבד, כך שהשווי משקף ירידה משמעותית נוספת, שנובעת בין היתר גם מהמחיר שאמורה היתה אי.די.בי פתוח לקבל עבור מניותיה מנכסים ובניין בעסקת בעלי העניין.

 

המרכז המסחרי בפרויקט בלאס וגאס נסגר ב־24 במרץ בשל מגפת הקורונה ונפתח שוב ב־15 במאי, אם כי מאוחר יותר הוטלו שוב מגבלות על הפתיחה בשל התפשטות המחלה. המשבר גרם לנטישת חלק מהשוכרים, אולם במקומם נחתמו חוזים עם שוכרים חדשים, ונכסים ובניין ציינה בדו"חותיה לרבעון השלישי כי בחודשים מרץ־ספטמבר גבתה 84% מדמי השכירות. בשלב זה לא ניתן להעריך את השפעת משבר הקורונה על החברה, ציינה נכסים ובניין בדו"חות הרבעון השלישי, אך הוסיפה שהתזרים יישאר חיובי.

 

ל־IDBG יש הלוואות של 100 מיליון דולר מצדדים שלישיים בריבית לייבור פלוס 7%-5%. נכסים ובניין הלוותה לפרויקט 50 מיליון דולר נוספים.

x