$
בורסת ת"א

רוזנברג יזרים לאל על 50 מיליון דולר להשלמת גיוס החוב

לפי מתווה הסיוע שסיכם משרד האוצר עם חברת התעופה, אל על תגייס חוב בהיקף 250 מיליון דולר שמגובה בערבות מדינה; בנוסף, העביר רוזנברג לחברה 10 מיליון דולר כהלוואת גישור לטווח קצר

חזי שטרנליכט 19:5909.12.20

בעל השליטה החדש בחברת אל על, אלי רוזנברג, הודיע לחברת התעופה כי בכוונתו להזרים אליה 50 מיליון דולר, זאת במסגרת גיוס החוב שמבצעת החברה בערבות המדינה.

 

לפי חברת כנפי נשרים תעופה של רוזנברג, ההזרמה מגיעה לאחר סיכום עם משרד האוצר בנושא. בנוסף העביר רוזנברג לאל על סכום של 10 מיליון דולר כהלוואת גישור לטווח קצר.

 

 

 

אלי רוזנברג, בעל השליטה באל על אלי רוזנברג, בעל השליטה באל על צילום: בן חורין ואלכסנדרוביץ, שאטרסטוק

 

 

מתווה הסיוע שסוכם עם משרד האוצר ושאותו אישר דירקטוריון אל על ב-6 ביולי השנה, כולל גיוס חוב של 250 מיליון דולר שמגובה בערבות המדינה. הנדבך השני במתווה כלל הזרמת הון באמצעות הנפקת מניות שבוצעה בחודש ספטמבר. בכל הנוגע לערבות המדינה, אושרה לחברה ערבות לכל תקופת החוב, אך לא יותר משש שנים. הערבות הועמדה תחת מספר תנאים, בהם ביצוע תוכנית התייעלות, איסור על משיכת דיבידנדים וגם לא רכישה עצמית של מניות החברה עד לסילוק ההלוואה.

 

קבלת הלוואת הגישור קצרת המועד, על סכום של 10 מיליון דולר, אושרה על ידי ועדת הביקורת בדירקטוריון אל על ביום ראשון השבוע, ובהמשך אישר אותה הדירטוריון אתמול (ג'). המטרה שלה מיועדת לאפשר להקדים קבלת קבלת כספים ממשרד האוצר בגין הוצאות אבטחת תעופה לחודשים ינואר ופברואר הקרובים. ההלוואה אינה נושאת ריבית ולא צמודה למדד כלשהו, היא תפרע בתוך 30 יום.

 

מכנפי נשרים תעופה נמסר "איש העסקים אלי רוזנברג ימשיך להיות מחויב ליציבותה הפיננסית של אל על ויעמיד לרשותה את כל המשאבים והכלים הנחוצים על מנת לחזק את החברה".

 

דוד ברודט, יו"ר דירקטוריון אל על, מסר היום כי "אנו זוכים לשיתוף פעולה מלא וליחסי אמון גבוהים עם משרד האוצר על מנת להוביל את אל על להמראה מחודשת וכדי שעתיד החברה יהיה בטוח. ההתחייבות של אלי רוזנברג והזרמת ההון הנוסף בערבות המדינה תבטיח שאל על תעמוד בכל התחייבויותיה".

 

מניית אל על עלתה היום ב-2%, ושווי השוק של החברה עומד על 839 מיליון שקל. המניה הצליחה להתאושש מאז השפל שרשמה ביולי ועלתה מאז ועד היום ב-33.5%. עם זאת, על אף ההתאוששות החלקית, המניה עדיין מציגה תשואה שלילית של 30% מתחילת 2020.

x