$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

הפעם זה לא הדולר: הנגיד הוא זה שמחזק את השקל

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט - אם לפני שנה, בנק ישראל שם את נושא שער החליפין בראש סדר העדיפויות שלו, היום המצב שונה. יש צרות גדולות אחרות. והתגובה לכך מגיע בשוק המט"ח

שי סלינס 07:2104.12.20

רמת שפל שלא נראתה מ-2008, שבוע שלם של ירידות רצופות מול השקל וריח חריף מאוד של בחירות באוויר - החזירו השבוע את הדולר למרכז הבמה. אלא, שהפעם נראה שהתמונה מעט שונה. יותר מכך שהדולר נחלש - השקל הוא דווקא זה שמתחזק.

 

 

 

 

החלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל ביום שני האחרון היתה שגרתית אולם רמזה בצורה ברורה למשקיעים שהבנק מפסיק לשחק את התפקיד של המבוגר האחראי בכל מה שקשור לשער החליפין.

 

אם לפני שנה, בנק ישראל שם את נושא שער החליפין בראש סדר העדיפויות שלו, היום המצב שונה. המגפה העולמית, האבטלה, היעדר התקציב והדאגה מהתכווצות התוצר תפסו את מרכז הבמה ודחקו את שער החליפין מטה בסדר החשיבות. והתוצאה של כך ברורה - התחזקות השקל מול המטבעות המרכזיים בעולם - ובראשם הדולר.

 

עם זאת, חשוב לזכור כי בנק ישראל ממשיך להתערב בשוק ולרכוש דולרים. מתחילת השנה קנה הבנק סכום של כ-15 מיליארד דולר עד סוף אוקטובר. בנוסף לכך, הדולר נחלש בכל העולם ונסחר ברמות שיא של 3 שנים מול היורו.

 

על הסיבות להתחזקות השקל, התגובה של בנק ישראל וההשלכות על יוקר המחייה דיברנו בפרק ה-130 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם האסטרטג והכלכלן הראשי של פסגות אורי גרינפלד.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון נגיד בנק ישראל, אמיר ירון צילום: בלומברג

 

x