$
שוק ההון

למרות כל סימני האזהרה: איך הצליחה אול-ייר לגייס 2.5 מיליארד שקל מכספי הציבור

חברת הנדל"ן האמריקאית שבשליטת יואל גולדמן גייסה באג"ח את הסכום הגבוה אי פעם בישראל, והודיעה שלא תחזיר את התשלום הקרוב. קשה שלא לתהות איך אף אחד לא עצר למרות הסימנים הברורים

רועי ברגמן 18:2901.12.20

בתחילת השבוע הודיעה חברת הנדל"ן האמריקאית אול-ייר למחזיקי האג"ח שלה שהיא לא תפרע את התשלום הקרוב. מי שעוקב מקרוב אחרי החברה יכול היה להבחין בסימני האזהרה זמן רב לפני כן. למעשה כבר לפני שנתיים החלו "תקלות" מחשידות בדוחות החברה שבשליטת איש העסקים יואל גולדמן.

 

 

העברת כספים לחשבון בעל השליטה במקום לאחת החברות הבנות, דיווח על הלוואות נוספות כדי לעמוד בפירעון תשלומי האג"ח ותחקיר "כלכליסט" שחשף קבלת דמי שכירות על נכסים שוממים וקרקעות שמניבות כספים יש מאין, הם רק ההקדמה לכך.

 

פרויקט NORTH FLATS של אולייר בברוקלין פרויקט NORTH FLATS של אולייר בברוקלין צילום: אורן פרוינד

 

אם היה מדובר בחברה איזוטרית, אחת מיני רבות שהגיעו לישראל לגייס כמה עשרות מיליוני שקלים מהמשקיעים המקומיים, אולי אפשר היה לעבור על כך לסדר היום, אבל כשמדובר בחברה שגייסה כאן את הסכום הגבוה ביותר – 2.5 מיליארד שקל – מקרנות הפנסיה, קופות הגמל וקרנות הנאמנות שלנו, קשה שלא לתהות איך בצד השני של כל סימני האזהרה הללו עדיין היה מי שרכש את איגרות החוב של החברה מכספי הציבור.

 

x