$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

רציו במגעים למכירה של נתח מחלקה בלווייתן לדלק קידוחים

שווי המאגר מוערך ב־10 מיליארד דולר, כך שמכירת כל 1% תגלגל לקופת רציו 100 מיליון דולר. על פי ההערכות, בשלב הראשון מדובר על מכירה של 5%-3%. בענף מעריכים שגם שברון נמצאת בתמונת הרכישה, וענקית האנרגיה אמריקאית לא הכחישה זאת

ליאור גוטמן 06:5630.11.20

שותפות האנרגיה רציו מנהלת מגעים מול שותפות דלק קידוחים בששליטת יצחק תשובה למכירת חלקים מאחזקותיה בלווייתן. כך נודע ל"כלכליסט". רציו מחזיקה ב־15% ממאגר לווייתן, כאשר דלק קידחים היא השותפה (45%) הישראלית הבכירה שם במאגר לצדה של שברון (40%) שרכשה בחודש שעבר את נובל אנרג'י.  

 

 

המגעים בין הצדדים התגבשו לאחר כניסתה של שברון לישראל. שווי מאגר לווייתן מוערך ב־10 מיליארד דולר, כלומר שרכישה של כל אחוז תגלגל לקופת רציו כ־100 מיליון דולר. על פי ההערכות בשלב ראשוני מדובר על רכישה של 5%־3%, אולם ייתכן שרציו תחליט בסוף למכור יותר וככל שתנאי השוק יאפשרו. במשק האנרגיה מעריכים שגם שברון מנהלת מגעים ראשונים לרכישה דומה מידי רציו. בשברון לא מכחישים זאת אך אומרים כי "לא יתייחסו לנושאים מסחריים".

יגאל לנדאו, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברציו. שילוב של הזדמנויות יגאל לנדאו, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברציו. שילוב של הזדמנויות צילום: תומי הרפז

 

מבחינת דלק מדובר בהרחבת הפורטפוליו שלה לקראת המכירה המיועדת של אחזקותיה (22%) במאגר תמר, שנכפתה עליה במסגרת מתווה הגז. כזכור, דלק ושברון מחזיקות היום הן במאגר לווייתן (85% יחד) והן במאגר תמר (47% יחד), אולם עד סוף 2021 דלק מחויבת למכור את אחזקותיה בתמר כך ששאלת ההגבל העסקי ברכישה הופכת לפחות קריטית.

 

מדוע רציו בוחנת אפשרות לדלל את אחזקותיה במאגר לווייתן דווקא באמצעו של משבר הקורונה? התשובה טמונה בשילוב הזדמנויות של כל אחד מהצדדים, כולל תחילת פעילות המאגר, בהגעה של שברון לישראל ובניסיון של דלק קידוחים לעבור להיסחר בלונדון. רציו פעילה משנת 1993 אולם רק השנה היא רואה הכנסות ראשונות מפעילותה בתחום הגז בישראל מעצם תחילת מכירת הגז לירדן ומצרים.

 

החוזים החתומים של השותפות, עם ההרחבות הידועות, גיבשו ללווייתן תזרים מזומנים יציב: מחיר הגז בחוזים גבוה יחסית, ולפי דו"ח הרבעון השלישי של רציו הוא עומד על 5.1 דולר ליחידת חום, גבוה בכ־38% מהחוזה האחרון שנחתם בישראל בין אנרג'יאן לשיכון ובינוי ואדלטק עבור הפעלת תחנת הכוח ברמת חובב.

 

במקביל, כל חוזי הגז כוללים סעיף רכש מחייב (TOP), כך שבכל התקשרות הלקוח חייב לשלם על 60%-50% מכל חוזה בין אם צרך את הגז או לא. כניסת שברון לישראל הוסיפה ממד בינלאומי לשותפות, עם כיסים עמוקים להרחבת הפיתוח ולמתיחת צנרת ישירה ממאגר לווייתן לצנרת ההולכה המצרית.

 

בצד השני של המשוואה ניצבת דלק קידוחים שהשלימה באוגוסט מיחזור חוב עצום של 2.25 מיליארד דולר (לווייתן בונד), שחשף את המאגר לגופים פיננסיים זרים, מה ששכנע את דלק לדווח כי הגישה ביום חמישי טיוטה ראשונה של תשקיף לרישום כפול למסחר של המניות בבורסה הראשית בלונדון. מבחינת דלק הגדלת אחזקותיה בלווייתן תאפשר לה להגיע עם פורטפוליו עשיר יותר ללונדון. בדלק סרבו להתייחס.

 

 

יוסי אבו, מנכ"ל קבוצת דלק. טיוטה ראשונה לתשקיף הנפקה בלונדון  יוסי אבו, מנכ"ל קבוצת דלק. טיוטה ראשונה לתשקיף הנפקה בלונדון צילום: עמית שעל

 

רציו, בניהולו של יגאל לנדאו, סיימה את ינואר־ספטמבר 2020 עם רווח נקי של 28 מיליון דולר זאת לעומת רווח נקי של כ־700 אלף דולר בתקופה המקבילה, והכנסות נטו (בניכוי תמלוגים) של 121 מיליון דולר.

 

ברציו סירבו להתייחס לידיעה והפנו לדו"ח הרבעון השלישי שם נאמר כי "לאחרונה התקבלו אצל השותף הכללי כמה פניות והצעות מגורמים שונים לשיתופי פעולה אפשריים בקשר עם השותפות ונכסיה, לרבות ביחס לזכויות השותפות במאגר לווייתן. פניות והצעות אלו נבחנות ואין כל ודאות שבחינה זו תוביל לעסקה מחייבת כלשהי". 

x