$
מנועי הכסף

מנועי הכסף

בנק ישראל מאותת - המשק במצב קשה והממשלה לא עוזרת

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט, פרק 124 - מה המשמעות של תוכנית ההלוואות של בנק ישראל לבנקים המסחריים, מה אומרת הרחבת תוכנית האג"ח ולמה מתכוון הנגיד כשהוא אומר שמספרי התחזית השנתית לא כל כך חשובים כעת

שי סלינס 16:0623.10.20

החלטת הריבית אתמול של בנק ישראל לא הפתיעה את השווקים. הריבית נשארה כצפוי ללא שינוי גם החודש ואפילו גם תוכנית רכישות האג"ח שהורחבה לא הצליחה לזעזע את המשקיעים - בעיקר כי מדובר במהלך של אין ברירה.

 

עם זאת, הדברים המעניינים הסתתרו אתמול בדברים של פרופ' אמיר ירון. הנגיד פירט על התוכנית החדשה של בנק ישראל למתן אשראי לבנקים, במסגרתה יינתנו הלואוות בריבית קבועה של מינוס 0.1% כנגד הלוואות שהבנקים יתנו לעסקים קטנים בריבית שלא תעלה על פריים פלוס 1.3%.

 

בנוסף העביר הנגיד ביקורת על החלטות הממשלה, או יותר נכון על חוסר החלטות הממשלה. הנגיד התייחס לחוסר היכולת של הממשלה להסכים על תקציב ל-2021 ועל האי יכולת להתחיל בתוכנית הכשרה מקצועית שכל כך הכרחית למשק הישראלי. מעבר לכך, בבנק ישראל פרסמו את התחזית שלהם לשנתייים הקרובות - ולא רק שלא ראינו שיפור מהתחזיות הקודמות - המסר הכללי הוא שאנחנו לקראת תקופה קשה וסביר להניח שההתאוששות תיקח יותר זמן ממה שחשבנו בהתחלה.

 

על הדברים אתמול של נגיד בנק ישראל, על תוכנית ההלוואות החדשה לבנקים ועל התחזית לשנתיים הקרובות דיברנו עם אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות בפרק 124 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט.  

 

נגיד בנק ישראל  אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: בלומברג

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

x