$
בורסת ת"א

"גם אם מחר יודיעו על חיסון לקורונה - עדיין נכנסים למיתון"

חברת הנדל"ן המניב אמות הודיעה אתמול על גיוס כ־400 מיליון שקל בהנפקת מניות, כשבעלת השליטה בה, אלוני חץ, מתכננת לרכוש 80% מהן. "אנחנו לא מוכנים להידלל", אמר ל"כלכליסט" נתן חץ, שצופה שנה־שנתיים מאתגרות בשל הקורונה הכלכלית

חזי שטרנליכט 07:4530.09.20

אמות הודיעה אתמול על גיוס של כ־400 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות, ואם לא יחולו שינויים, היא צפויה להתבצע מחר. המניות שיונפקו יהוו כ־7% מהון המניות של החברה לאחר השלמת הגיוס, והיקף הגיוס דומה לזה שהחברה ביצעה ב־2018.

 

מה שמעניין בהנפקה הוא שיעור ההשתתפות של בעלת השליטה בחברת הנדל"ן המניב, חברת אלוני חץ, שמחזיקה ב־55.4% מהמניות של אמות. אלוני חץ מוכנה לקנות 22 מיליון מניות מתוך 27.5 מיליון מניות שיוצעו בהנפקה (80%) במחיר למניה הגבוה ב־7.4% מזה שפתחה בו את המסחר אתמול. אולם אין ערובה להיענות הציבור להנפקה, כך שבאופן תיאורטי יכול להיווצר מצב שאלוני חץ תקנה 22 מיליון מניות בהנפקה שתסתכם ב־22 מיליון מניות בלבד.

 

בעל המניות העיקרי באלוני חץ (14.52%) ומנכ"ל החברה נתן חץ אמר אתמול ל"כלכליסט" כי אין קשר בין הגיוס שמבצעת אמות לבין מגפת הקורונה והשלכותיה על תחום הפעילות של אמות. "זה לא על רקע הקורונה. אלוני חץ משתתפת ברוב ההנפקות שהחברות־הבנות שלה עושות. החלטנו שברמות המחירים של מניית אמות נזמין 80% מההנפקה. אנחנו לא מוכנים לדלל את עצמנו, ואפילו עשויים להגדיל את חלקנו בכמה אחוזים". אם אכן תקבל אלוני חץ את מלוא ה־80% מההנפקה במחיר המינימלי, וההנפקה תושלם במלואה, הרי שהיא תעלה את אחזקתה באמות ל־57%.

 

לדברי חץ, "לאורך שנים אמות מגייסת חוב בכל שנה, ומבצעת גיוס הון – כמעט מדי שנה. ב־2020 אמות גייסה עד עכשיו כ־1.6 מיליארד שקל חוב חדש ופרעה חוב של מיליארד שקל. כעת היא מבצעת גיוס הון במקביל, משום שאמות רוצה לשמור על רמת מינוף של 40%".

 

בסוף אוגוסט שוחח חץ עם המשקיעים המוסדיים ואמר כי השפעת משבר הקורונה על ענף הנדל"ן המניב פחותה מכפי שנדמה. אלא שמאז נכנסה ישראל לסגר שני, שמועד סיומו אינו ברור. "אין שום שינוי בהערכה שנתתי לפני חודש", מציין חץ. "זה שהחליטו עכשיו על סגר לשבועיים או לחודש, זה כמו מזג אוויר – אין לי דעה בנושא. עם זאת, אין ספק שאנחנו הולכים לשנה או שנתיים כלכליות שהן מאתגרות יותר. גם אם מחר בבוקר יודיעו שיש חיסון לקורונה — אנחנו עדיין נכנסים למיתון".

 

חץ מסביר את עמדתו זו ואומר כי "גם את כל החוב שהממשלה מייצרת יהיה צורך להחזיר בזמן כלשהו, ואנחנו קוראים על המועסקים שמאבדים מקומות עבודה. כך שגם אם בעיית הקורונה הבריאותית תיפתר, הקורונה הכלכלית לא נפתרה, ואנחנו בסוג של מיתון. יהיו שנה או שנתיים קשות יותר, אבל לאחריהן נחזור לצמיחה. מדינת ישראל היא בעלת כלכלה מבוססת וחזקה עם אוכלוסייה צעירה יחסית, ושיעור צמיחה מהגבוהים בעולם המפותח בגודל האוכלוסייה. אם תהיה האטה לשנה־שנתיים, זה לא משנה לטווח הארוך".

 

מניית אמות הגיבה אתמול בזינוק של 7.8%, ומניית אלוני חץ עלתה ב־3.6%. אולם יש לזכור שעד כה שוק ההון לא היה סלחן כלפי מניות הנדל"ן המניב. מניית אמות ירדה ב־34% מתחילת השנה, והיא במקום ה־13 בשיעור הירידה בפרק זמן זה בקרב מניות מדד מניב ישראל של הבורסה. ספטמבר היה חודש שלילי עבור מדד זה, שהשלים עם הכניסה המחודשת של ישראל לסגר נפילה של 9.5% עד אתמול. מאז השקת המדד, בפברואר השנה, הוא ירד עד אתמול ב־5.5%.

 

 

נתן חץ
נתן חץ צילום: עמית שעל

x