$
שוק ההון

שתי תלונות על תקיפה מינית נגד מייסד סטארט-אפ המשאיות החשמליות ניקולה

המיליארדר טרבור מילטון, שהחברה שלו הונפקה בנאסד"ק ביוני השנה, מואשם בידי שתי נשים - אחת מהן דודניתו - שתקף אותן לפני כ-16 שנים - בהיותן בנות 15

שירות כלכליסט 12:4629.09.20
טרבור מילטון, מייסד סטארט-אפ המשאיות החשמליות ניקולה (Nikola), מואשם בידי שתי נשים בתקיפה מינית. התלונות נגד מילטון (38) הוגשו במדינת יוטה, ארה"ב, וההאשמה היא כי התקיפות המיניות ארעו כשנשים היו בנות 15 בלבד, לפני כ-16 שנים. דובר מטעם מילטון "מכחיש מכל וכל" את ההאשמות, וסירב להגיב לפרטי התלונות של הנשים.

מילטון, המיליארדר, נאלץ להתפטר בשבוע שעבר מתפקידו כמנכ"ל החברה, לאחר שפורסם דו"ח המאשים אותו בהונאה. 

 

 

נפילתו של מילטון מגיעה פחות מארבעה חודשים לאחר הנפקת החברה בבורסת נאסד"ק והכללתו ברשימת המיליארדרים החדשים מתחת לגיל 40. אף שניקולה לא יצרה עדיין משאית אחת, שווי השוק שלה עמד בימים שלאחר ההנפקה הראשונית (IPO) על 28.8 מיליארד דולר, ושוויו של מילטון - המחזיק בכ-25% ממנות החברה - עמד באותה עת על הנייר על 8.6 מיליארד דולר. בתחילת החודש החברה חתמה על הסכם עם ג'נרל מוטורס, שבמסגרתו היא אמורה לספק לה טכנולוגיות ולבנות עבורה משאיות חשמליות.

 

לאחר שחברת הינדנבורג ריסרץ' (Hindenburg Research) פרסמה את הדו"ח שהאשים את מילטון בהונאה, חשפה דודניתו, אוברי פרין-סמית', בפייסבוק ובטוויטר שהוא נגע בחזה שלה בתום הלוויה של סבא שלה, כשהיתה בת 15 והוא בן 17. פרין-סמית' הגישה תלונה רשמית בשבת האחרונה בתחנת המשטרה בעיר הולאדיי, שבמדינת יוטה, שם ארעה התקיפה.

 

מייסד ויו"ר סטארט-אפ המשאיות החשמליות ניקולה מייסד ויו"ר סטארט-אפ המשאיות החשמליות ניקולה צילום: רויטרס

 

התלונה הנוספת נגד מילטון מתייחסת לתקיפה, לכאורה, שארעה ב-2004, כשמילטון היה בן 22 והעסיק נערה בת 15 כפקידה בחברת אבטחה שניהל בסנט ג'ורג', יוטה. "הלקוחה שלי מאשימה אותו בהחדרת אצבעות לגופה, ולפי חוקי יוטה מדובר באונס", אמר עו"ד קרייג ג'ונסון, המייצג את המתלוננת.

 

באתר CNBC מדווחים כי מילטון הזמין את המתלוננת להיכנס לחדר קולנוע שהוקם במשרד. לדבריה, היא הסכימה להישאר מכיוון שהרוויחה שכר שעתי והיתה תלויה במילטון להסעה חזרה הביתה. המתלוננת, כיום בת 32 ועורכת דין בהכשרתה, מספרת שב-16 השנים האחרונות ניסתה לשכוח את אירועי אותו ערב.

 

לדבריה, בשלב מסוים באותו ערב החל מילטון לשלוח לעברה ידיים, קודם ליטף את החזה שלה ולאחר מכן דחף את ידיו למכנסיה. "פשוט קפאתי", היא שחזרה. "הוא היה בעמדת כוח, ונהג להסיע אותי חזרה הביתה, כי לא היה לי רישיון נהיגה. זה קרה בסוף היום, והייתי תלויה בחסדיו, כי לא יכולתי להגיע הביתה אם לא היה נותן לי טרמפ". היא לא סיפרה לאיש על התקיפה, והתפטרה מהעבודה זמן קצר לאחר מכן.

 

"מילטון מכחיש מכל וכל את ההאשמות הכוזבות הללו. בשום שלב בחייו הוא לא ביצע מגע פיסי לא הולם עם אחרים", מסר דוברו ברנדון מסינה.

 

 

מילטון ייסד את ניקולה ב-2015. הוא כיהן כמנכ"ל עד ההנפקה ביוני, ואז הפך ליו"ר ומארק ראסל החליפו כמנכ"ל. הוא סיפר בטוויטר כי מעולם לא סיים תיכון וכי הוא מגדיר את עצמו כ"יזם סדרתי", שסייע להקים שורה של עסקים, ביניהם חברת אזעקות ואבטחה, פלטפורמת מסחר מקוון וסטארט-אפ נוסף שעוסק בייצור משאיות. בשנה שעברה שילם מחיר שיא של 32.5 מיליון דולר עבור חווה ביוטה. הוא התכוון לנצל את החווה, המצוידת במנחת מסוקים צמוד, לגידול בקר אורגני.

x