$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

למה אף אחד לא באמת יודע כמה יעלה לנו הסגר?

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט - פרק 120: חצי שנה לאחר הסגר הראשון ושוב אנחנו חוזרים להתכנס בבתים. האם הסגר יעיל, כמה באמת הוא יעלה לנו ומדוע כולם מתעקשים לפרסם תחזיות כשאין להם מושג מה יקרה

שי סלינס 17:4124.09.20

190 ימים, 27 שבועות, 4,560 שעות, 273,000 דקות עברו מאז הסגר הראשון אי שם בחודש מרץ - והנה שוב מדינת ישראל הולכת לסגר נוסף. והפעם הדוק ויקר הרבה יותר.

 

אז כמה באמת יעלה לנו הסגר הזה ומה תהיה הפגיעה בכלכלה הישראלית? נציגי האוצר טוענים כי הסגר יעלה לנו 35 מיליארד שקל במתכונתו הנוכחית. השבוע גם הציגו באוצר בוועדת הכספים של הכנסת, דוח לפיו הצמיחה בתרחיש המחמיר ב-2020 תתכווץ ב-7.2%. בשנת 2021, צופים באוצר כי הצמיחה תהיה במקרה הטוב 5.4% ובמקרה הפחות טוב היא תסתכם רק ב-2.3%.

 

לפי תחזית המיתון של ה-OECD לגבי ישראל אנחנו במצב טוב יחסית. בארגון צופים ירידה שנתית של 6% בלבד ב-2020. הדוח משבח את המדיניות המוניטרית של בנק ישראל אולם לפי הערכותיהם של מחבריו, גם אם ישראל תעשה את כל הרפורמות, החוב הממשלתי יגיע ליותר מ-80% מהתמ"ג כבר בשנה הבאה ול-100% ב-2025. זאת לעומת 61% מהתמ"ג כעת - זינוק של 20 נקודות אחוז תוך כ-15 חודשים.

 

אבל איך בכלל ניתן לחזות כמה תתכווץ הכלכלה בשנים הקרובות. מתי יהיה חיסון? כמה סגרים עוד נצטרך לעבור? כנראה שאף אחד לא באמת יודע לענות על השאלות האלו ומכאן שהתחזיות במקרה הטוב לא מדויקות ובמקרה הפחות טוב טועות בגדול.

 

בפרק ה-120 של פודקאסט מנועי הכסף עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד, דיברנו על הסגר והכלכלה שלנו. מדוע החליטה הממשלה דווקא עכשיו לסגור את רוב הכלכלה, כמה הסגר הזה יעלה לנו, מדוע משנים כמעט כל שבוע את תחזיות הצמיחה ומה אנחנו יכולים ללמוד מתנועת האקורדיון.

 

קניון דיזנגוף סנטר, סגר קניון דיזנגוף סנטר, סגר צילום: בלומברג

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

x