$
שווקי חו"ל

מנכ"ל פייזר: "אנו ערוכים להפצה של מאות אלפי חיסונים לקראת סוף השנה"

אלברט בורלה אמר בראיון ל-CNBC כי הממצאים העיקריים בשלב המתקדם והנרחב של הניסוי הקליני יתקבלו לקראת סוף אוקטובר. אם הוא יוכח כאפקטיבי ובטוח לשימוש הוא יועבר כבר בשלב זה לאישור ה-FDA: "בסוף היום, זה רק כסף. כישלון בניסוי לא ישבור את החברה – אף שזה יהיה כואב מאד"

שירות כלכליסט 09:0514.09.20

החיסון לקורונה של פייזר עשוי לצאת להפצה בארה"ב כבר לקראת סוף השנה הנוכחית, אם אכן יימצא כאפקטיבי ובטוח לשימוש – כך אמר הלילה בראיון ל-CNBC מנכ"ל פייזר אלברט בורלה (Albert Bourla). לדבריו, הממצאים העיקריים בניסוי הקליני בשלב 3 המתקדם והאחרון צפויים להגיע כבר לקראת סוף אוקטובר.

 

בורלה ציין שאם תירשם הצלחה בניסוי ויתקבל אישור FDA מהיר  לחיסון, "החברה כבר ערוכה להפיץ מאות אלפי מנות" .  

 

פייזר עובדת על החיסון בשיתוף פעולה עם חברת הביומד הגרמנית BioNTech. בחודש יולי חתמה ממשלת ארה"ב על הסכם לרכישת 100 מיליון מנות מפייזר וביונטק תמורת 1.95 מיליארד דולר אם אכן הניסוי יסתיים בהצלחה.

 

בורלה אמר בראיון כי החברה השקיעה עד כה 1.5 מיליארד דולר בפיתוח החיסון ובניסויים הקליניים. הוא אמר בעניין זה שכישלון בניסוי "יכאב מאד" אך לא יסכן את החברה. "בסוף היום, זה רק כסף. אבל זה לא ישבור את החברה – אף שזה יהיה כואב מאד".

 

אלברט בורלה מנכ"ל פייזר אלברט בורלה מנכ"ל פייזר צילום: רויטרס

כמו מפתחות חיסון אחרות, ובתיאום עם ה-FDA ורגולטורים אחרים רלבנטיים, פייזר מאצה את תהליכי הפיתוח והניסוי עד כמה שניתן על מנת להקדם את אישורו במקרה של הצלחה בניסויים ואת הפצתו.

 

בסוף השבוע הציעה פייזר  להרחיב את הניסוי הקליני שלה : החברה הודיעה כי היא  מצפה להגיע בשבוע הבא ליעד שהציבה מראש, של 30 אלף משתתפים אך הגישה הצעה במקביל להרחיבו ל-44 אלף משתתפים.  "ההצעה תאפשר להרחיב את הגיוון של המשתתפים ולכלול גם צעירים מגיל 16, נשאיHIV, הפטיטיס C והפטיטיס B. היא גם תספק מידע נוסף בענייני בטיחות ויעילות", מסרה פייזר. עד כה לא נמסרה תגובה ה-FDA.

 

ענקית הפארמה האמריקאית, המפתחת את הניסוי בשיתוף ביונטק הגרמנית (BioNTech ), נמצאת כיום בשלב 3 הנרחב של הניסוי – האחרון לפני הבאתו לאישור ה-FDA. בשלב זה נמצאות גם מודרנה האמריקאית, סינווק הסינית ואסטרזנקה הבריטית (שהודיעה אתמול על חזרה לניסוי לאחר ההקפאה בשבוע שעבר בשל תסמינים שפיתח אחד המשתתפים). ג'ונסון אנד ג'ונסון צפויה להיכנס לשלב 3 בימים הקרובים.

x