$
בורסת ת"א

סערה באסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי: "הובלתם את החברה לאבדון"

אסיפת מחזיקי האג"ח מסדרה ט' הייתה הסוערת ביותר בסאגה סביב ההסדר שמנסה לבצע בעל השליטה אדוארדו אלשטיין; עיקר הטענות היה דווקא בהתבטאויות חריפות ביותר נגד אהרון קאופמן, מנכ"ל אי.די.בי פתוח, בטענה שהוא פועל לטובת אלשטיין ולא לטובת החברה

גולן חזני 13:4006.09.20

אסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח מסדרה ט' שהסתיימה לפני שעה (יום א') הייתה הסוערת ביותר בסאגה שסביב ההסדר שמנסה לבצע אדוארדו אלשטיין בעל השליטה בחברה.

 

מחזיקי האג"ח התבטאו בחריפות נגד אהרון קאופמן, מנכ"ל אי.די.בי פתוח, בטענה שהוא פועל לטובת בעל השליטה אלשטיין ולא לטובת החברה בהכרח. טענות דומות הופנו ליריב פילוסוף, מנכ"ל גיזה זינגר אבן, שמייצג באסיפה את אלשטיין ואת חברת דולפין שבשליטת אלשטיין. האסיפה אמורה לדון בשאלה אם לפתוח בהליכים משפטיים נגד החברה ונגד אלשטיין, שהתחמק מההתחייבות שלו להזרים לחברה 70 מיליון שקל עד ל-2 בספטמבר.

 

 

מימין: אדוארדו אלשטיין ואהרון קאופמן מימין: אדוארדו אלשטיין ואהרון קאופמן צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

 

 

המחזיקים יצביעו האם אי.די.בי תגיע לחדלות פירעון

 

אי.די.בי פתוח חייבת למחזיקי אג"ח ט' 900 מיליון שקל, ובמסגרת ההסדר שאלשטיין מנסה לקדם הוא מציע למחזיקים 240 מיליון שקל כפרעון של החוב כולו.

 

המחזיקים יצביעו מהיום אם לפתוח בהליכים משפטיים נגד החברה, ביום רביעי תתקבל ההחלטה אם לפתוח נגדה בהליכים לחדלות פירעון והסיכוי להחלטה אחרת קלוש. אי.די.בי אינה בהפרה של תשלומים אבל תלויה בהזרמה של 70 מיליון שקל כדי לעמוד בפירעון החובות עד סוף השנה.

 

את הטענות הקשות הפנו שרון חינקיס, נציג מגדל שוקי הון, ואסף פרומרמן, נציג קרן ברוש, שיחד עם קרן אלפא הם המחזיקים הגדולים בסדרה ט' שלה אין ביטחונות, בשונה משתי סדרות האג"ח האחרות של החברה.

 

"הובלתם את החברה לאבדון. נרדוף את הדירקטורים בחברה עד חורמה", האשים חינקיס את קאופמן. פרומרמן פנה לקאופמן ולפילוסוף ואמר להם כי הם צריכים להתפצל מאלשטיין ולהפסיק לדאוג לאינטרסים שלו. "למה אתם לא פותחים מכרז למכור את הנכסים של אי.די.בי לעוד מציעים? כל מה שאתם עושים זה למשוך זמן. לא נקטתם בשום פעולה נגד אלשטיין. אתם עושים מצגות יחד עם בעלת הבית, אבל שוכחים שאין פה הרמוניה. הייתם צריכים להיות מוכנים ל-2 בספטמבר כי אלשטיין כבר איים לפני חודש שלא יביא את הכסף".

 

ב-3 בספטמבר, יום לאחר המועד שבו התחייב אלשטיין להזרים את הכסף, שלחה אי.די.בי מכתב לחברת דולפין של אלשטיין ובו דרשה את הכסף. את המחזיקים שליחת המכתב לא מספקת, והם ממשיכים לראות בקאופמן "איש של אלשטיין".

 

 

המנכ"ל דוחה את ההאשמות: "נעשה מה שצריך לטובת החברה בלבד"

 

פילוסוף אמר בפתיחת האסיפה כי "בשבוע הקרוב נדע אם אפשר לקדם את ההסדר או שהולכים לאזורים אחרים. עד עכשיו לא התקיים בינינו לבין מחזיקי אג"ח ט' מו"מ אמיתי. בין אם באשמתנו בין אם באשמתכם".

 

קאופמן הזכיר כי ההצעה של אלשטיין להסדר מותנית באישור מחזיקי שלוש סדרות האג"ח של אי.די.בי, ואמר כי "החברה כבר אמרה שרק אם ההסדר ייתמך בידי שלושת הסדרות היא תתמוך בו". את דבריו כיוון קאופמן נגד כוונת אלשטיין, שמנסה לקדם הסדר מול הסדרות י"ד ו-ט"ו, שלהן יש בטחונות - בשונה מסדרה ט' הלא מובטחת.

 

קאופמן דחה את הטענות כי הוא פועל לטובת אלשטיין ולא לטובת החברה, ואמר "נעשה מה שצריך לטובת החברה בלבד. יש יותר מקבוצת נושים אחת בחברה הזו והאחריות שלנו היא כלפי כולם". היועצת המשפטית של אי.די.בי, אסתר קורן, אמרה כי "לחברה יש האורגנים שלה ויועצים משלה ברמה של פניות שוטפות גם לבעל השליטה. ועדת הביקורת תפעל במסגרת המכתב לשמר את כל זכויותיה של החברה".

 

עופר גזית, נציג סדרה ט', אמר "נתנו הזדמנות נוספת לבעל השליטה והחברה. קו פרשת המים מבחינתנו הוא הפרת ההתחייבות לפני ארבעה ימים להזרים את 70 מיליון השקלים. בלענו הרבה צפרדעים כדי להגיע ליום הזה. זה התחיל בפיטורים של ערן סער, הנסיון לעסקת בעלי עניין בליפסטיק, מכירת מניות גב ים ועוד אירועים.

 

"ועדת הביקורת נרתמה למאמצים שלנו. אלשטיין מציע להזרים למעשה רק 264 מיליון שקל. המספר של 700 מיליון שקל זה אחיזת עיניים. תמורת 264 מיליון שקל רוצה אלשטיין לקחת את כל הנכסים של החברה ועוד לקחת פטור מתביעות. יש לו חלון קצר להזרים 70 מיליון שקל ולשבת למו"מ".

 

בתגובה אמר פילוסוף לגזית "בשום שלב של האירוע לא באתם למו"מ אמיתי. לא רציתם לדבר על בסיס ההצעות של בעל השליטה, אלא בתנאים וסביב העמדה שלכם. אז אולי מיותר לחכות ליום רביעי ותקבלו החלטה עכשיו".

 

כאן נכנס לדיון חינקיס שהתבטא כהרגלו בחריפות: "החוצפה של החברה ואורגניה שבכל ההתנהלות של השנה האחרונה ובשיא הנוכחי מרקיעה שחקים. עסקאות ההחלף במניות כלל ביטוח יצרו העדפת נושים ברורה. החברה עשתה עיסקאות במחירים שאנחנו הנושים יכולנו רק לחלום עליהם".

 

חינקיס התייחס לייצוג המשפטי ששוכר אלשטיין: "יש כאן חגיגה שלמה של עורכי דין. בעל השליטה מעסיק סוללה של עורכי דין, פיני רובין, משרד גרוס, כדי להילחם בנו, ומממן את זה בכסף שהוא למעשה הכסף שלנו. כמה עולים כל עורכי הדין האלה. אסור לתת לו לשלם להם מפה והלאה בכספי החברה".

 

נקודה נוספת שבה תקף חינקיס היא רכישת מניות נורסטאר בידי דסק"ש של אלשטיין בהנפקת החברה במחיר של עד 122 מיליון שקל: "בעל שליטה, דקה לפני שהוא בדיפולט, לוקח נכסים בחברות בנות ומזרים הון לחברות אחרות שמצויות בבעיות. נתבע אתכם על כל ההתנהלויות האלה". כלפי פילוסוף אמר: "אתה כל הזמן מאיים עלינו". פילוסוף: "בחיים לא איימתי על אף אחד. אמנם קוראים לי ריב אבל אני ממש לא אוהב לריב".

 

קאופמן תקף בחזרה את חינקיס: "מה שעשית פה זה מופע אימים. חצית את כל הגבולות".

 

פילוסוף אמר "כולם מבינים לוגית את השיקול של בעל השליטה שלא הזרים את הכסף, כי החברה כבר חדלת פרעון".

 

אייל גבע, שמייצג את הדח"צים באי.די.בי אמר כי "אי ההזרמה היא דרמטית, זה לא אירוע של מה בכך. שלחנו מכתב, והצענו מתווה פשרה שיאפשר את התשלום. אי העמידה בהתחייבות היא בעלת משמעות גדולה מבחינת ועדת הביקורת, ואנו פועלים במהירות לבחון את ההצעה ולהביע עמדה".

x