$
שווקי חו"ל

עם ריבית אפס ונהירה לפריפריה: זינוק שיא של 25% במכירות בתים יד 2 בארה"ב

בחודש יולי נרשמה העלייה החודשית הגדולה מעולם; המכירות אף זינקו ב-8.7% לעומת יולי 2019; גם הסכומים עלו - המחיר החציוני לבית מיד שניה קפץ ביולי ל-304,100 אלף דולר; ביום שני פורסם כי איגוד הבנאים הלאומי בארה"ב מעריך כי גם שוק מכירות הבתים החדשים בשיא; ברקע, ריבית אפסית למשכנתאות, ועובדים שנאלצים לעבוד מהבית בשל הקורונה - ומתרחקים מהערים היקרות לחיק הפרברים

נועם לנדמן 18:2021.08.20
שוק הנדל"ן האמריקאי שורד את הקורונה - מכירות בתים מיד שנייה בארה"ב רשמו זינוק שיא בחודש יולי, לצד עלייה ניכרת במחיר וירידה בהיצע: המכירות המריאו בחודש שעבר ב-24.7% לעומת חודש יוני. מדובר בעלייה החודשית החדה מעולם (מאז שהחל להתפרסם הנתון באופן רשמי ב-1968).

 

כמו כן, מדובר בחודש עם קצב המכירות השנתי הגבוה מאז דצמבר 2006. בנוסף, לעומת יולי 2019, זינקו המכירות ביולי 2020 ב-8.7%.

 

 

בית למכירה בוירג'יניה ארה"ב בית למכירה בוירג'יניה ארה"ב צילום: Larry Downing

 

במקביל לכך, ההיצע של בתים יד שנייה צנח בסוף החודש שעבר ב-21.1% ל-1.5 מיליון בתים סה"כ, נכון לסוף יולי. יחד עם זאת, המחיר החציוני לבית מיד שניה קפץ ביולי בקצב שנתי של 8.5% ל-304,100 אלף דולר.

 

לצד הריבית האפסית שמהווה תמריץ מרכזי לרוכשים, עובדים רבים שנאלצים מעתה לעבוד מהבית בשל הקורונה, ויתרו על השכירות היקרה בערים - היכן שנמצא מקום העבודה, או על בתיהם שם, על מנת לעבור לפריפריה לבתים זולים יותר.

 

 

הקבלנים מעריכים כי קצב מכירות בתים חדשים - בשיא 

 

ביום שני האחרון פורסם כי מדד שוק הדיור של איגוד הבנאים הלאומי בארה"ב זינק לשיא - לאחר שרשם עלייה חדה של 6 נק' ל-78 נק' בחודש אוגוסט. המדד פועל לפי סנטימנט הקבלנים ברחבי ארה"ב - 900 קבלנים נבחרים להשתתף, ואלה מתבקשים להעריך את קצב מכירות הבתים החדשים.

 

המדד אמנם צנח ב-30 נק' באפריל בשעת שיא של המגפה ששיתקה את המשק האמריקאי, אך שוק הנדל"ן למגורים התאושש מאז בקצב חד. כמו בשוק הבתים הקיימים, ההתאוששות במכירת בתים חדשים נובעת בעיקר הודות לריבית הנמוכה, אך גם לעבודה מהבית אצל רבים מהעובדים, שלא ראו עוד צורך במגורים יקרים בערים באזור מקום העבודה - שבמקום זאת רכשו בתים בפריפריה.

x