$
שווקי חו"ל

חברות סיניות יימחקו מהבורסות בארה"ב אם לא יעמדו בכללי החשבונאות האמריקאיים

רשות ני"ע האמריקאית צפויה לאמץ את המהלך שהציע שר האוצר סטיבן מנוצ'ין, בצעד שנועד לאלץ את סין להיכנס לדיאלוג; ההמלצה היא חלק מהניסיון של ממשל טראמפ לתקן "חוסר איזון גדול" ביחסים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם

שירות כלכליסט 11:0211.08.20

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר אתמול (ב') שחברות מסין ומדינות אחרות שלא עומדות בתקני החשבונאות של ארה"ב יימחקו מהבורסות בארה"ב סוף 2021.

 

מנוצ'ין ופקידים נוספים המליצו על המהלך לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) בשבוע שעבר, כדי לוודא שחברות סיניות יחויבו לאותם סטנדרטים כמו חברות אמריקאיות, במה שאמור לאלץ את סין להיכנס לדיאלוג גלוי.

 

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי צילום: רויטרס

 

מנוצ'ין אמר בתדרוך של הבית הלבן שה-SEC צפוי לאמץ את ההמלצות. "החל מסוף השנה הבאה (...) כולן יצטרכו לעמוד בדיוק באותם תקני חשבונאות, או שיימחקו מהבורסות", אמר השר.

 

ההמלצה היא חלק מהניסיון של ממשל טראמפ לתקן את מה שהוא מכנה "חוסר איזון גדול" בקשרים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. המתחים בין שתי המדינות התלהטו בחודשים האחרונים סביב אופן טיפולה של סין בהתפרצות הקורונה, בהונג קונג ובזכויות אדם.

 

הנשיא דונלד טראמפ אמר שסין גם לא עומדת בהתחייבויותיה לרכוש יותר מוצרים אמריקאים, בהתאם למתווה של הסכם הסחר בשלב הראשון שנחתם בינואר, למרות שאמר גם שהרכישות אמורות לגדול בשנה הבאה.

 

"חתמנו על הסכם שלב ראשון וזה היה הסכם נפלא, ופתאום אין לזה הרבה משמעות על הייבוא הכללי של דברים", אמר טראמפ לכתבים. הנשיא הוסיף כי רכישה מוגברת של סחורות אמריקאיות, כפי שנדרשת על פי הסכם הסחר, "לעולם לא תשלם על ההפסד של חיים בארצנו ובכל רחבי העולם".

 

טראמפ חזר גם על קריאתו לארגון הסחר העולמי להפסיק להתייחס לסין כמו אל מדינה מתפתחת, וטען שבעשותו כך הוא נותן לבייג'ינג יתרון לא הוגן על פני ארה"ב ומדינות נוספות. סין מצידה טוענת שסיווגה ככזאת מוצדק כיוון שרבים ממחוזותיה עדיין נחשבים למתפתחים.

x