$
בורסת ת"א

דלק קידוחים: ביקושים של מעל ל-7 מיליארד דולר בגיוס, הריבית – מתחת ל-6.5%

שותפות הגז מבקשת לגייס 2.25 מיליארד דולר, והביקושים הגבוהים מאפשרים לה להוריד את הריבית, לעומת הריבית הצפויה שעמדה על 7%; הגיוס יאפשר לחלק דיבידנד לחברה האם קבוצת דלק, שזקוקה למזומנים באופן בהול

שירות כלכליסט 09:2104.08.20

גיוס החוב של דלק קידוחים הסתיים אמש (ב') עם ביקושים של יותר מ-7 מיליארד דולר, בעוד שותפות חיפוש הגז מבקשת לגייס 2.25 מיליארד דולר.

 

הגיוס מבוצע באמצעות הנפקת ארבע סדרות אג"ח חדשות שעונות לשם לווייתן בונד, משום שהן מגובות באחזקה של השותפות במאגר הגז לווייתן.

 

 

אסדת הקידוח במאגר לווייתן אסדת הקידוח במאגר לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

 

 

הביקושים הגבוהים מאפשרים לדלק קידוחים לבצע הליך של כיווץ ריביות. הריבית המשוקללת צפויה לעמוד על פחות מ-6.5%. מדובר בשיעור ריבית נמוך מהצפוי, שכן בתחילת הדרך דובר על ריבית של כ-7%, אולם עדיין מדובר על ריבית גבוהה מזו של החוב הנוכחי שאותו דלק קידוחים מחליפה בגיוס הנוכחי. התוצאות הרשמיות של ההנפקה יימסרו אחר הצהריים.

 

הצלחת הגיוס תאפשר לדלק קידוחים לחלק דיבידנד לחברה האם קבוצת דלק שמשוועת למזומנים. לפי תזרים המזומנים החזוי שפרסמה קבוצת דלק במסגרת דוחות הרבעון הראשון של 2020, היא בונה על דיבידנד של 239 מיליון שקל מדלק קידוחים עוד השנה, וסכום דומה בשנה הבאה.

 

במקביל, היום תבצע קבוצת דלק את גיוס ההון שלה, באמצעות הנפקת מניות בהיקף של 163 מיליון שקל, בהתאם למתווה חיזוק הביטחונות שעליו חתמה עם מחזיקי האג"ח שלה בחודש מאי האחרון.

 

גיוס זה עשוי להביא לדילול של בעל השליטה יצחק תשובה (57.6%) שנדרש להזרים 92 מיליון שקל כדי לשמור על חלקו. ככל הנראה, אם הוא ירכוש מניות בהנפקה, הסכום שיזרים יהיה נמוך משמעותית.

 

מכיוון שהנפקת המניות שקולה ל-16% מהון המניות של החברה, אם תשובה לא ישתתף בגיוס כלל, הנתח שלו בקבוצת דלק יירד לראשונה אל מתחת ל-50%.
x