$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

תשובה מבקש דחייה בגיוס ההון של קבוצת דלק

בעל השליטה בדלק ביקש ממחזיקי האג"ח לדחות לספטמבר את הנפקת המניות שתוכננה להחודש

גולן חזני 07:2715.07.20

דרמה בקבוצת דלק: יצחק תשובה, בעל השליטה בחברה (57%), פנה למחזיקי האג"ח הגדולים שלה בבקשה לדחות לספטמבר גיוס הון של 163 מיליון שקל, שהחברה אמורה לבצע עד סוף החודש.  

 

הגיוס נקבע בהתאם למתווה חיזוק הביטחונות שעליו חתמה מולם לפני כחודש וחצי. לפי ההסדר שאליו הגיעה קבוצת דלק עם המחזיקים, היא נדרשת לגייס הון, באמצעות הנפקת מניות, בהיקף של 500 מיליון שקל עד אמצע 2021, לפי אבני דרך.

 

בחודש מאי גייסה החברה 137 מיליון שקל ולפי ההסכם עליה לגייס 163 מיליון שקל נוספים עד לסוף החודש הנוכחי; ולא - המחזיקים יוכלו להעמיד את החוב כלפיהם, שעומד על כ־6 מיליארד שקל, לפירעון מיידי.

 

בקבוצת דלק, שמנוהלת על ידי עידן ולס, סבורים שלאחר שבשבוע שעבר היא פרעה 450 מיליון שקל לבנקים מתוך חוב של 900 מיליון שקל, בקשת הדחייה סבירה ולגיטימית. לגישת החברה, הדחייה נועדה לאפשר לה לבצע את הגיוס בזמנים נוחים יותר בשוק ההון, להשלים את מיחזור החוב בדלק קידוחים ולמכור את דלק ישראל.

 

חלק ממחזיקי האג"ח הגדולים מוכנים לדחיית הגיוס, אך מתנים זאת בקבלת פיצוי מתאים. מנגד, חלק מהמחזיקים אינם מוכנים לדחות את הגיוס, שעשוי לדלל באופן משמעותי את הנתח של תשובה בחברה. 

 

 צילום: אייל טואג

 

x