$
בורסת ת"א

עם רוח גבית מבנק ישראל: אלטשולר שחם חוזר ומגדיל את האחזקות במניות מליסרון וריט 1

בית ההשקעות, שרק בחודש שעבר צמצם חשיפה לחברות הנדל"ן המניב, רכש מניות בשתי החברות בהיקף כולל של כ־120 מיליון שקל. גילעד אלטשולר: "בזכות התוכנית של בנק ישראל, באקוויטי יהיה טיפה יותר מעניין"

חזי שטרנליכט 07:4813.07.20

בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש ביום שלישי האחרון 0.75% ממליסרון שבשליטת ליאורה עופר (55.6%) תמורת 48.6 מיליון שקל, ובכך השלים אחזקה של 5.17% בענקית הקניונים וחזר להיות בעל עניין בחברה. למחרת גם הגדיל את אחזקותיו בקרן הנדל"ן ריט 1, כשרכש 3.08% תמורת 74.2 מיליון שקל והגיע לאחזקה של 15.5%. 

המהלך הגיע לאחר שבחודש שעבר החליט אלטשולר שחם לצמצם חשיפה לחברות הנדל"ן המניב תוך מימוש מניות במאות מיליוני שקלים. במסגרת המהלך נמכרו 6.1% ממניות גזית גלוב תמורת 245 מיליון שקל, 5% ממליסרון תמורת 300 מיליון שקל, 3.25% מריט 1 תמורת 90 מיליון שקל וגם מניות של עזריאלי בכמה עשרות מיליוני שקלים.

 

מה דעתך על מניית ריט 1:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

באותה עת אמר ל"כלכליסט" גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף ומבעלי אלטשולר שחם, כי הוחלט על צמצום החשיפה לענף לנוכח הצפי לירידה בהכנסות מדמי שכירות בקניונים ובמשרדים, ועל הגדלת חשיפה לסקטורים כמו טכנולוגיה, בעיקר בארה"ב.

 

מה שהשתנה מאז ההחלטה של אלטשולר שחם הוא שביום שני האחרון - יום לפני הרכישות החדשות של אלטשולר שחם - הכריז נגיד בנק ישראל אמיר ירון על תוכנית לרכישת אג"ח קונצרניות בדירוג A מינוס ומעלה בהיקף של עד 15 מיליארד שקל בבורסה - מהלך שנתן רוח גבית למחירי האג"ח.

 

בשיחה עם "כלכליסט" ביום חמישי האחרון, שבמסגרתה מתח גילעד אלטשולר ביקורת על תוכנית בנק ישראל, משום שלדעתו שוק החוב תקד באופן תקין והיא לא תתרום דבר לכלכלה הישראלית, הוא העריך כי המהלך יהפוך את מניות חברות הנדל"ן המניב למעניינות יותר: "המרווחים לצורך גיוס נהיו יותר נמוכים, אז באקוויטי יהיה טיפה יותר מעניין. בסופו של דבר, הצעד הזה גורם לכך שלאנשים אין ברירה אלא לצאת לשוק המניות. כל מה שקשור בשוק האג"ח נהיה לא רלבנטי".

 

עם זאת, רכישת המניות של מליסרון עשויה להיות מהלך נקודתי של בית ההשקעות, וחשוב לציין כי את האחזקה בריט 1 הגדיל בית ההשקעות גם בסוף יוני, עוד בטרם הוכרזה תוכנית בנק ישראל, כך שלא ניתן לומר בוודאות כי אלטשולר שחם שינה את דעתו לגבי הנדל"ן המניב ופתח במהלך כולל.

 

מניית מליסרון סיימה את יום המסחר אתמול בעלייה של 2.2%, שהובילה אותה לשווי שוק של 6.2 מיליארד שקל, זאת לאחר שמתחילת השנה איבדה 39% משווייה. מניית ריט 1 חתמה אתמול את יום המסחר בעלייה של 2.48% לשווי שוק של 2.3 מיליארד שקל, לאחר ירידה של 34.5% מתחילת השנה.

 

גלעד אלטשולר גלעד אלטשולר צילום: עמית שעל

 

x