$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בצל הביקורת: אלטשולר שחם חיסל את אחזקותיו בגזית גלוב

בית ההשקעות מכר 7.2% מגזית גלוב בחודשיים, אך ממניות החברה־האם נורסטאר לא נפטר, ונשאר עם 5.4%. בעל השליטה בגזית גלוב חיים כצמן ספג בשוק ביקורת על המינוף הגבוה ועל תוכנית הרכישה העצמית: "מזכיר את התנהלותו של יצחק תשובה"

צלי גרינברג 07:3202.07.20

בית ההשקעות אלטשולר שחם מכר לאחרונה 1.12% ממניות גזית גלוב, ובכך השלים את מהלך חיסול אחזקותיו בחברת הנדל"ן המניב שבשליטת חיים כצמן. כך נודע לכלכליסט

בסוף חודש מאי ובתחילת יוני האחרון פעל בית ההשקעות למכירת מניותיו בחברות הנדל"ן המניב, ובהן גם זו של גזית גלוב, שבה החזיק עד המכירה 7.21% מהון המניות. לאחר שמכר 6.09% מאחזקותיו בגזית גלוב תמורת 244.3 מיליון שקל, הוא נשאר עם אחזקה קטנה של 1.12% ממניות החברה, שחיכתה לשעת כושר כדי להימכר.

 

מימין: חיים כצמן וגילעד אלטשולר. הביקורת הופנמה מימין: חיים כצמן וגילעד אלטשולר. הביקורת הופנמה צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

 

 

למרות הסברה כי בית ההשקעות איבד אמון בכלל חברות הנדל"ן המניב הישראליות, בתחילת השבוע הוא דווקא הגדיל את אחזקתו בריט 1, קרן השקעות בנדל"ן, ורכש 1.96% ממניותיה תמורת 43.12 מיליון שקל. כעת אלטשולר שחם מחזיק 12.47% ממניות הקרן, המחזיקה ומנהלת נדל"ן מניב.

 

בבית ההשקעות בחרו לחסל אחזקות בגזית גלוב, אך להשאיר דווקא את זו של החברה־האם נורסטאר, בה הוא ממשיך להחזיק ב־5.37% מהמניות. נורסטאר נענתה להצעת הרכש העצמית של מניות גזית גלוב, שפורסמה בתחילת השבוע, המציעה רכישת 11.67% ממניותיה תמורת 345.8 מיליון שקל. במהלך זה הביאה נורסטאר על עצמה קיתונות של ביקורת מצד גורמים שונים בשוק ההון. חצי הביקורת הופנו ברובם לבעל השליטה חיים כצמן. נראה כי הביקורת על המינופים הגבוהים, לצד ניתוב הנזילות לעבר רכישות עצמיות, הופנמה באלטשולר שחם.

 

אחד המבקרים הפומביים למהלך הוא יאיר לפידות, מנכ"ל ובעל שליטה משותף בבית ההשקעות ילין לפידות, המנהל כ־80 מיליארד שקל. לפידות, שמחזיק בכ־1% מגזית גלוב ובאג"ח שלה, אמר ל"כלכליסט" כי "פתאום רואים מינופים גבוהים, ואז החברה מחליטה לחלק לבעלי המניות הון עצמי. אני מקווה שהדירקטוריון ישקול את הדברים שוב, כי זה מהלך שגוי".

 

משקיע מוסדי נוסף אמר לכלכליסט: "בעבר חיים כצמן נהג באופן אחראי יותר. במשבר הנוכחי הוא מתנהג באופן שמזכיר את התנהלותו של יצחק תשובה". משקיע אחר הוסיף כי "החברה הייתה צריכה לשים לפני הכל את האחריות כלפי החוב שלה, ולפעול עם הנזילות שבידה להורדת המינוף שלה".

 

גזית גלוב ממשיכה במומנטום הנפילה החופשית ומתחילת השנה ירדה ב־53%. החברה סיכמה את יום המסחר אתמול בעלייה של 4.84% לשווי של 2.9 מיליארד שקל. מאז החל אלטשולר שחם למכור את מניותיו בחברה היא ספגה ירידה של 21%. שווייה של נורסטאר ירד מתחילת השנה ב־77% ל־493 מיליון שקל.

x