$
בורסת ת"א

בעקבות המפולת בשווקים: הפניקס הפסידה 577 מיליון שקל ברבעון הראשון

חברת הביטוח ציינה כי נכון להיום העליות בשווקים יביאו לתיקון של 545 מיליון שקל נטו ברבעון השני; נזקי מזג האוויר וביטולי נסיעות לחו"ל הביאו להפסדים חיתומיים של עשרות מיליוני שקלים

עירית אבישר 08:4401.06.20

המפולת בשוק ההון ברבעון הראשון גבתה מהפניקס מחיר כבד: חברת הביטוח דיווחה הבוקר (ב') על הפסד כולל של 577 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת רווח של 382.2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

ההפסד נבע משלושה גורמים: ראשית, הפסד לפני מס של 840 מיליון שקל כתוצאה מהשקעות. שנית, המפולת בשווקים גם הביאה לבור בדמי הניהול המשתנים בגובה של 517 מיליון שקל - כלומר עד שבור זה לא יכוסה, היא לא תוכל לגבות דמי ניהול משתנים. בנוסף רשמה הפניקס הפסדים חיתומיים המוערכים בכמה עשרות מיליוני שקלים בעקבות נזקי מזג האוויר שאפיינו את הרבעון הראשון וכן בשל גל ביטולי נסיעות לחו"ל בעקבות משבר הקורונה.

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס צילום: פאביאן קולדורף

 

 

יחד עם זאת, לאור העלייה שנרשמה בשווקים במהלך הרבעון השני, בהפניקס מעריכים כי עד כה הם ירשמו תיקון של 545 מיליון שקל אחרי מס בדוחות הבאים (בהנחה שהמגמה החיובית תימשך בשווקים עד סוף הרבעון). כמו כן בחברה ציינו כי נכון לשבוע שעבר, כמחצית מהבור בדמי הניהול כבר כוסה בעליות האחרונות שנרשמו בשווקים, כך שהבור עומד כעת על 268 מיליון שקל.

 

ככל הידוע הפניקס היא החברה שרשמה את ההפסדים הגבוהים ביותר מפעילות שוק ההון (מה שבא לידי ביטוי גם בדוח השנתי של 2019), ולכן סיכוי סביר שהיא תציג את התיקון החד ביותר ברבעון הבא. בנוסף מתכוונת הפניקס להאיץ מהלכי התייעלות, מה שצפוי להשתקף גם כן בדוחות בהמשך השנה.

 

מנכ"ל הפניקס, אייל בן סימון, מסר בעקבות הדוח: "מגפת הקורונה, שעוררה סערה בשווקים הפיננסיים וגרמה להאטה בכלכלה העולמית ובישראל, החמירה את מצבן של כל החברות הפיננסיות ובכללן גם קבוצת הפניקס. עם זאת, התאמנו את עצמנו במהירות למציאות החדשה והצלחנו לשמור על המשכיות עסקית ואיתנות פיננסית. במקביל להתמודדות הראשונית עם משבר הקורונה, נערכה הקבוצה לתוכנית פעולה ליום שאחרי המשבר, אשר ישפר את מצבה של הקבוצה בעתיד הקרוב. הערכות זו כללה ניהול והורדת עלויות משתנות, קבועות ועלויות שכר".

x