$
שווקי חו"ל

סונוביה שקיבלה אישור FDA למסכה שלה - בדרך לנאסד"ק

החברה הישראלית, שפיתחה בד אנטי־בקטריאלי - לדבריה בעל סינון של 98%, יותר ממסכת N95 - מתכננת להנפיק בבורסה המשנית (OTC) לפי שווי של 50 מיליון דולר. השוק הפוטנציאלי שלה כולל גם בגדי ספורט ומוצרי טקסטיל לבתי חולים

סופי שולמן 07:2124.05.20

חברת סונוביה מרמת גן מנסה לרכוב על גל הקורונה כל הדרך לנאסד"ק. לאחר שהמסכה שלה מדגם Sono Mask 9889 אושרה להפצה ומכירה בארה"ב בידי מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA), מתכננת החברה להירשם למסחר ברשימה המשנית OTC ומכוונת לשווי של 50 מיליון דולר, אף שאין לה עדיין הכנסות משמעותיות.

 

החברה נמצאת עדיין בתהליך של קבלת אישור FDA, כדי שניתן יהיה להפיץ את המסכות שלה גם בשוק המוסדי, שכן כיום לא ניתן להשתמש בהן על יד הצוותים הרפואיים בבתי החולים.

 

מוצריה של סונוביה מבוססים על טכנולוגיה שפיתחו פרופ' אהרון גדנקן וד"ר אילנה פרלשטיין מאוניברסיטת בר אילן, המאפשרת ייצור בדים דוחי וירוסים וחיידקים. על פי התכנון המקורי התכוונה סונוביה לפנות בעיקר לשוק של בתי החולים ולהציע סדינים אנטי־בקטריאליים, אבל מאז התפרצות מגפת הקורונה היא שינתה כיוון ועברה לייצור של מסכות מהבד פרי פיתוחה. מדובר במסכות רב־פעמיות, שאפשר לכבס אותן עד 100 פעמים.

 

מחיר מסכה שאפשר לכבס 100 פעם - עד 70 דולר

 

המסכות נמכרות באתר של סונוביה, ועיקר הביקוש הוא בשוק האמריקאי, אף שמחירן אינו זול - 50–70 דולר עבור מסכה אחת. על פי נתוני החברה, המסכה מסננת 98% מהחלקיקים שגודלם עד 5 מיקרון ועומדת בתקנים של ארגון הבריאות העולמי (WHO). שיעור הסינון הזה גבוה מהיכולות של המסכות מדגם N95, שמאוד פופולריות גם בישראל. עוד על פי החברה, המסכה שומרת על תכונות ההגנה שלה במשך 65 סבבים של כביסה תעשייתית.

 

המסכה של סונוביה המסכה של סונוביה

 

 

סונוביה הוקמה ב־2014 וגייסה עד היום 14.5 מיליון דולר, בעיקר באמצעות מענקים מהאיחוד האירופי. בשלב הראשון קיבלה 12 מיליון דולר כחלק מקבוצת חברות שעסקו בפיתוח הבדים במסגרת פרויקט בן ארבע שנים באירופה. בהמשך קיבלה 2.4 מיליון דולר נוספים מהאיחוד האירופי כחלק מפרויקט הורייזון, שמטרתו לעודד חדשנות. סונוביה, שמייסדה והיו"ר שלה הוא שוקי הרשקוביץ', יזם בתחום הביומד , מעסיקה כיום 20 עובדים.

 

רעיון השימוש בבדים דוחי חיידקים אינו חדש וקיים כבר היום, אך מרביתם הבדים מסוג זה מיוצרים בתהליכים שאינם ידידותיים לסביבה או שתכונות העמידות שלהם לאורן זמן אינן טובות. אחת משיטות הייצור הקיימות כרוכה בהספגת הטקסטיל בכימיקלים, אבל אלה נעלמים מהבד אחרי כמה כביסות ולכן אינם מתאימים לבתי חולים, שנוהגים לכבס מצעים לעתים קרובות ובטמפרטורות גבוהות. שיטת הייצור הנוספת מתמקדת בשילוב של חוטים מתכתיים בבד, והיא רלבנטית לסיבים סינתטיים בלבד וכרוכה בתהליך כימי מזהם. סונוביה בנתה מכונה, שבאמצעות גלי אולטרסאונד ובתהליך שנקרא "קוויטציה" (Cavitation) מחדירה לתוך בד תכונות אנטי־זיהומיות.

 

יו"ר סונוביה שוקי הרשקוביץ': "יש המון טקסטיל בבתי חולים, מפיג'מות ועד מצעים. השוק הפוטנציאלי שלנו עצום, ואני רואה את החברה בעתיד גם כיוניקורן" יו"ר סונוביה שוקי הרשקוביץ': "יש המון טקסטיל בבתי חולים, מפיג'מות ועד מצעים. השוק הפוטנציאלי שלנו עצום, ואני רואה את החברה בעתיד גם כיוניקורן" צילום: יחצ

 

 

סונוביה השתתפה השנה באקסלטור של ענקית הקמעונאות האירופית C&A וקיבלה השקעה של 250 אלף דולר מקרן Plug & Play שלה. במסגרת הפיילוט משולבים בדי החברה הישראלית בבגדים של מותגים מוכרים כמו אדידס, גוצ'י ושאנל. כמו כן משתתפים הבדים של סונוביה בפיילוט שמבצע יצרן רכב אירופי, לצורך שילוב שלהם בכלי רכב אוטונומיים.

 

"מאז הקורונה אנשים מבינים שהעולם משתנה, וכי טקסטיל מקיף אותם בכל מקום בחיי היומיום - בבגדים, במושבי הרכב ובתחבורה הציבורית", אמר הרשקוביץ' ל"כלכליסט". "בתחום הביגוד היו בעבר נישות של בגדי ספורט עם מודעות לבד בעל תכונות מיוחדות, אבל הדגש היה בעיקר על הריח. היום כולם מדברים על תכונות אנטי־בקטריאליות".

מנהלת מגעים עם דלתא לשילוב הבד בבגדי ספורט

 

גורמים המקורבים לסונוביה מציינים כי היא מנהלת מגעים עם יצרנית הביגוד הישראלית דלתא לשילוב הבדים האנטי־בקטריאליים שלה בבגדי הספורט שהחברה מייצרת. לדברי הרשקוביץ', סונוביה כבר מכרה יותר מ־10,000 מסכות, רובן המכריע בארה"ב, והגבירה את כושר הייצור כך שהיא מגיעה לייצור של 20 אלף מסכות ביום.

 

במקביל לניסיונות כניסה לשווקים ממקדת סונוביה מאמצים בתחום הטקסטיל לבתי חולים, והיא אמורה להתחיל פיילוט בכמה בתי חולים בישראל, ארה"ב ואירופה. "יש שם המון שימוש בטקסטיל, מפיג'מות ועד מצעים", אומר הרשקוביץ' באופטימיות אדירה, "השוק עצום, ואני רואה את החברה בעתיד גם כיוניקורן".

x