$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מה גרם לאלשטיין להתפטר מתפקיד יו"ר נכסים ובניין?

הצלחתם של הדח"צים לטרפד את מינויו של דורון כהן למנכ"ל נכסים ובניין גרמו לבעל השליטה להתפטר מתפקיד היו"ר ולמנות עצמו למנכ"ל החברה

גולן חזני 08:1712.05.20

ועדת הביקורת של דירקטוריון נכסים ובניין טירפדה את נסיונו של בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, למנות את דורון כהן למנכ"ל נכסים ובניין. ל"כלכליסט" נודע כי זהו הרקע לדיווח של נכסים ובניין שלשום (א') על התפטרותו של אלשטיין מתפקיד יו"ר החברה. אלשטיין עתיד למנות את עצמו למנכ"ל נכסים ובניין, ולא ברור מי ימונה ליו"ר במקומו של בעל השליטה.

 

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הדח"צים של נכסים ובניין, בראשותו של יחזקאל דסקל, שמגלים אקטיביזם והתעקשות על ממשל תאגידי, מבקשים שיו"ר נכסים ובניין לא יהיה גורם שקשור לאלשטיין או נושא משרה בבעלת השליטה (68.83%) דסק"ש, אולם לא ברור אם אלשטיין ייעתר לבקשה.

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: איתן שגב

 

הדח"צים גם מבקשים שאלשטיין ימנה לצדו גורם ישראלי מקצועי בתחום הנדל"ן, כמשנה למנכ"ל או מנהל פיתוח עסקי, שיוביל מדיניות של פיתוח והתרחבות של החברה שעד היום התמקדה במימוש נכסים. בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" את נסיונו של אלשטיין למנות את כהן, המשמש כמנכ"ל דסק"ש, גם כמנכ"ל החברה־הבת, כשבפועל תעביר נכסים ובניין דמי ניהול שנתיים לדסק"ש. הדח"צים בנכסים ובניין התנגדו למהלך בגלל הפוטנציאל העצום לניגודי עניינים בפעילות של כהן.

 

לחברת הנדל"ן אין מנכ"ל זה כשנה כאשר אלשטיין הוא זה שמכהן כממלא מקום מנכ"ל, עד כה במקביל לכהונתו כיו"ר. לאחר עזיבתה של המנכ"לית סגי איתן בפברואר 2019, אלשטיין מינה את עצמו כממלא מקום לחצי שנה, אך לאחר מכן האריך את כהונתו בתמיכתם של הגופים המוסדיים. באסיפת מחזיקי האג"ח האחרונה שנערכה, נציגו של אלשטיין נשאל על הנושא על ידי נציג בית ההשקעות פסגות אוהד שריד, אך לא סיפק מענה בנוגע לכוונותיו, שמתבררות כעת. ב־7 במאי פגה תכופת ההארכה של אלשטיין כמ"מ מנכ"ל.

 

כהן, מנכ"ל האוצר לשעבר, מונה לתפקיד מנכ"ל דסק"ש בתחילת השנה, לאחר שערן סער, שכיהן בתפקיד חודשים בודדים, פוטר. זאת, בין היתר בשל עסקת בעלי עניין שאלשטיין ביקש לקדם וסער התנגד לה. מאז כהן הספיק להתמנות ליו"ר החברה־הבת סלקום והוא מסתמן כמי שמשמש כזרועו הארוכה של אלשטיין בחברות־הבנות. לאחר מינוי יו"ר חדש לנכסים ובניין ימונה אלשטיין למנכ"ל הקבוצה, זאת בנוסף לתפקידו כיו"ר אי.די.בי פתוח ודסק"ש. נכסים ובניין נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 1.6 מיליארד שקל. אלשטיין טוען כי הוא בעל נסיון רב בתחום הנדל"ן וראוי לכהן כמנכ"ל החברה.

 

בימים אלה שוהה אלשטיין בעל כורחו בארץ בשל הקפאת הטיסות לארגנטינה. השווי הנכסי של אידיבי פתוח הוא שלילי ועמד על 1.2 מיליארד שקל במועד הדיווח האחרון (ומאז השתפר מעט). לחברה חוב של 2.1 מיליארד שקל שקל למחזיקי האג"ח שלה בשלוש סדרות ובדו"חות החברה לשנת 2019 התפרסמה הערת עסק חי. אלשטיין מנסה בימים אלה להגיע להסכם עם מחזיקי האג"ח על הסדרת החוב ללא מעורבות בית משפט.

x