$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין פועל למנות את דורון כהן גם למנכ"ל נכסים ובניין

בעל השליטה באי.די.בי מקדם מהלך נוסף שמאתגר את הממשל התאגידי בקבוצה ומעוניין למנות את מנכ"ל דסק"ש למנכ"ל החברה־הבת שלה, נכסים ובניין. המינוי חוקי, אך טומן פוטנציאל לניגוד עניינים. אלשטיין לא יוכל להצביע על המינוי

גולן חזני 07:0005.05.20

כשאקרובטיקה תאגידית ומצוקת מזומנים נפגשות: אדוארדו אלשטיין מקדם מהלך נוסף שמאתגר את הממשל התאגידי בקבוצת אי.די.בי.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח ודסק"ש, ששולטת בין היתר בחברת הנדל"ן נכסים ובניין (68.8%), מקדם מהלך שבמסגרתו מנכ"ל דסק"ש דורון כהן ימונה גם למנכ"ל החברה־הבת נכסים ובניין. מבחינה טכנית, אלשטיין פועל להעברת החלטה שלפיה דסק"ש תספק לנכסים ובניין שירותי ניהול, אך בפועל המשמעות היא שכהן יהיה המנכ"ל של שתי החברות.

 

 

 

מימין: מנכ"ל דסק"ש דורון כהן ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין מימין: מנכ"ל דסק"ש דורון כהן ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין צילומים: עמית שעל, תומי הרפז

 

חלק מהדירקטורים בנכסים ובניין צפויים להתנגד

 

המהלך של אלשטיין אפשרי מבחינה משפטית, אך המינוי הכפול של כהן טומן בחובו פוטנציאל אדיר לניגודי עניינים. כהן הסכים לחתום על הסדר ניגוד עניינים, ככל הידוע, אך מכיוון שדסק"ש ספגה הורדת דירוג בשבוע שעבר ואיגרות החוב שלה נסחרות בתשואת זבל, שמשקפות ספק בנוגע ליכולת הפירעון שלה, כל פעולה של כהן כמנכ"ל נכסים ובניין עלולה להתפרש כפעולה שנועדה לסייע קודם כל לדסק"ש.

 

הכוונה של אלשטיין הובאה לידיעת דירקטוריון נכסים ובניין, שהוא עצמו עומד בראשו, וצפויה לעורר התנגדות בקרב חלק מהדירקטורים, שמעדיפים שימונה מנכ"ל מקצועי. בכל מקרה, בינתיים נערכים גישושים ראשונים מול הדירקטורים וועדת הביקורת.

 

אם ההחלטה תובא לאישור, אלשטיין לא יוכל להצביע עליה בישיבת הדירקטוריון שבה היא תעלה להצבעה, שכן מדובר בעסקת בעלי עניין. אם הדירקטוריון יאשר אותה, יהיה צורך לאשר אותה גם באסיפת בעלי מניות, שגם בה אלשטיין, באמצעות דסק"ש, לא יוכל להשתתף. זו הסיבה לכך שההצעה עוד לא עלתה פורמלית לדיון בדירקטוריון, שכן אלשטיין לא יעשה זאת אם לא יהיה בטוח ביכולתו להביא לאישורה.

 

 

לנכסים ובניין אין מנכ"ל זה כשנה

 

לחברת הנדל"ן אין מנכ"ל זה כשנה. אלשטיין הוא שמכהן כממלא מקום מנכ"ל. לאחר עזיבת המנכ"לית סגי איתן, אלשטיין מינה את עצמו לחצי שנה כממלא מקום, אך לאחר מכן האריך את כהונתו, בתמיכת הגופים המוסדיים. באסיפת מחזיקי האג"ח האחרונה שנערכה, אלשטיין נשאל על הנושא על ידי נציג בית ההשקעות פסגות אוהד שריד, אך הוא לא סיפק מענה בנוגע לכוונותיו, שמתבררות כעת. בסוף השבוע הקרוב, ב־7 במאי, תפוג כהונתו של אלשטיין, והחברה תיוותר ללא מנכ"ל, אך עם בעל שליטה שמושך בחוטים.

 

כהן, מנכ"ל האוצר לשעבר, מונה לתפקיד מנכ"ל דסק"ש בתחילת השנה, לאחר שערן סער, שכיהן בתפקיד חודשים בודדים, פוטר, בין היתר בשל עסקת בעלי עניין שאלשטיין ביקש לקדם וסער התנגד לה. מאז כהן הספיק להתמנות ליו"ר החברה־הבת סלקום, והוא מסתמן כמי שמשמש כזרועו הארוכה של אלשטיין, שבוודאי ישמח לעשות שימוש בקופתה הדשנה של נכסים ובניין. נכון להיום, לנכסים ובניין יש מזומנים ויתרות נזילות בהיקף של 2.2 מיליארד שקל. בימים אלו אלשטיין מקדם עסקה שבמסגרתה נכסים ובניין תרכוש מידי אי.די.בי פתוח את חלקה בחברת IDBG שמחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס (ראו ידיעה נפרדת).

 

בשבוע שעבר הוציאה דסק"ש זימון לאסיפת בעלי מניות, על מנת לאשר את שכרו של כהן כמנכ"ל החברה. מהזימון עולה כי כהן עתיד ליהנות משכר חודשי של 120 אלף שקל ומאופציות למימוש בהיקף של 1.74% ממניות דסק"ש, בשווי של 5 מיליון שקל. חלק מזמנו יוקדש לתפקידו כיו"ר סלקום, כך שלא ברור כיצד יוכל להקדיש זמן לניהול נכסים ובניין. בזימון נכתב כי כהן יוכל לכהן כנושא משרה בחברות־בנות, והתמורה עבור שירותיו תועבר לדסק"ש כדמי ניהול.

 

x