שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

משבר הקורונה

גיליאד קיבלה אישור מה-FDA לשימוש בתרופה לקורונה

חברת התרופות האמריקאית קיבלה אישור להשתמש ברמדסביר. בניסוי בארה"ב, זמן ההחלמה של חולי קורונה שנטלו את התרופה התקצר ב-31%. המנכ"ל אמר שהחברה תתרום מיליון מנות לחולים. המניה מטפסת במסחר המאוחר

סופי שולמן 23:3301.05.20

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה רמדסביר לטיפול בקורונה של חברת גיליאד (Gilead) - כך הודיע הנשיא דונלד טראמפ בתדרוך עיתונאים שהתקיים בשעה האחרונה. החברה אישרה את הדיווח והמניה הגיבה בעלייה במסחר המאוחר.

 

 

אישור הבזק ניתן לחברת גיליאד שהציגה בתחילת השבוע תוצאות טובות במספר ניסויים קליניים ברמדסביר, תרופה שפותחה במקור לטיפול באבולה. מניית גיליאד נעלה את המסחר בניו יורק בירידה של 5% לאחר שירדה בשיעור גבוה יותר במהלך היום - וכאמור טיפסה במסחר המאוחר. 

 

השימוש המרכזי ברמדסביר מיועד לחולים במצב בינוני וקשה בקורונה ובניסויים היא הראתה יעילות בקיצור זמן ההחלמה מהמחלה. על פי ניסוי שנערך על ידי גורם ממשלתי בארה"ב, זמן ההתאוששות התקצר ב-31% (או ארבעה ימים בממוצע) אצל חולי קורונה מאושפזים שקיבלו את רמדסביר.

 

החשיבות המרכזית של רמדסביר היא הקלה על בתי חולים, משום שהיא מאפשרת קיצור זמן השהיה של החולים שהגיעו למצב קשה. עם זאת, לא מדובר בחיסון או תרופה שמאפשרת ריפוי לכל חולי קורונה. האתגר המרכזי כעת יהיה להגביר את ייצור התרופה כדי לספק אותה למספר גבוה ככל הניתן של חולים.

מנכ"ל גיליאד דניאל או'דיי נכח לצידו של טראמפ בחדר הסגלגל בבית הלבן בעת ההכרזה על קבלת האישור. הוא הודיע כי גיליאד תתרום מיליון מנות של רמדסביר לחולים.

 

עם זאת, חשוב לציין כי לפני כחודש אישר ה-FDA לטיפול בקורונה גם את תרופת כלורוקווין ששימשה במקור כתרופה למלריה. מאוחר יותר הוציא המנהל אזהרה מפני השימוש בתרופה מחוץ לבתי חולים לנוכח דיווחים על הפרעות בקצב לב שנגרם לחולי קורונה שנטלו אותה.

רמדסביר של גיליאד רמדסביר של גיליאד צילום: גטי אימג'ס
 

ביום רביעי פורסם בכלכליסט כי הניסוי הראשון עם נתונים חיוביים הוא זה שנערך על ידי המכון הלאומי של מחלות אלרגיות וזיהומיות, גוף ממשלתי אמריקאי. גיליאד הודיעה כי קיבלה מהמכון מידע על כך שהניסוי עמד ביעד המרכזי שלו וכי המכון יחשוף את הפרטים המלאים בקרוב.

 

במקביל חשפה גיליאד את תוצאות הניסוי הקליני שבחן את השפעת רמדסביר בחולי קורונה במצב קשה שקיבלו סדרת טיפול בת עשרה ימים וסדרת טיפול בת חמישה ימים. בינתיים הנתונים מראים כי מידת השיפור בעקבות שני סוגי הטיפולים דומה ולא התעוררו תופעות לוואי חדשות. החברה תפרסם את הנתונים המלאים בשבועות הקרובים.

 

"אנחנו עורכים מספר מחקרים וניסויים במקביל כדי להבין את רמת הבטיחות של התרופה, את היעילות שלה לטיפול בקורונה וגם את אופן השימוש המיטבי", הסבירו בגיליאד.

 

לפי החברה, מידע שמתקבל מכל הניסויים משלים אחד לשני. כאשר הניסוי במינונים השונים אמור להראות מהו אורך הטיפול הטוב ביותר כדי להתגבר על המחלה ואילו הניסוי של המכון למחלות הזיהומיות נערך מול פלסבו (תרופת דמה - ס.ש) ונועד להראות האם רמדסביר היא מה שעוזר למטופלים להחלים. כך במידה והניסוי של גיליאד יראה כי טיפול בן חמישה ימים מספיק, ניתן יהיה לתת את התרופה ליותר חולים".

 

גיליאד אמורה לפרסם לקראת סוף מאי תוצאות של ניסוי חשוב נוסף שבחן את השפעת הטיפולים בני חמישה ועשרה ימים בחולי קורונה במצב בינוני.
x