$
בורסת ת"א

לקראת החזרה לעבודה: ועדי העובדים בענף הפיננסים ממתינים להחלטות במגזר הציבורי

בישראכרט מצפים שכל העובדים יחזרו לעבוד ביום א', במקס צפויים להחזיר את העובדים שבחופשה - בבנק הפועלים עדכנו כי יעלו מ65% מכוח האדם ל80%; ועדי העובדים של החברות הפרטיות במגזר הפיננסים מצפים לתוצאות המגעים בין עובדי המגזר הציבורי למדינה, לגבי תנאי החזרה לעבודה

רחלי בינדמן 19:5830.04.20

בענף הפיננסים, הביטוח והבנקאות עדיין לא יודעים האם העובדים שהוצאו לחופשה (בתשלום או ללא תשלום) ישובו לעבודה ביום ראשון הקרוב - וממתינים לעדכונים על המגעים בין ההסתדרות למדינה בכל הקשור לעובדי המגזר הציבורי.  

במצב כיום, כ-70% מעובדה המדינה נמצאים בחופשה, מחציתם על חשבון ימי חופשה ומחציתם על חשבון המדינה. הסיבה לכך שגם בחברות הפרטיות מתחום הפיננסים מתייחסים להתפתחויות במגזר הציבורי  היא שרוב העובדים בענף הפיננסים מאוגדים תחת וועדי עובדים של ההסתדרות ולפיכך ועדים רבים רואים את החלטות הועדים במגזר הציבורי כמראה דרך.

 

במערכת הבנקאית סביב 30% מהעובדים נמצאים בחופשה, שמחציתה על חשבון הבנקים ומחציתה על חשבון ימי חופשה של העובדים. בחברות הביטוח יש פערים בין החברות - במגדל אף עובד לא הוצא לחל"ת, בכלל ביטוח, הפניקס, מנורה והראל הוצאו עובדים לחל"ת בשיעור של סביב 15%-30%. בענף כרטיסי האשראי - במקס (לשעבר לאומי קארד) כשליש מהעובדים מנצלים ימי חופשה במתכונת דומה לבנקים ואילו בישראכרט 40% מהעובדים הוצאו לחל"ת.

 

בישראכרט כבר מסרו לכלכליסט שכל העובדים יחזרו לעבוד ביום א' וגם במקס צפויים להחזיר את העובדים שבחופשה. בבנק הפועלים עדכנו כי יעלו מ65% מכוח האדם ל80%, בלאומי העובדים אמורים לחזור לעבודה מלאה בכפוף לעמידה בתו סגול  או כחול, ואילו בדיסקונט מבצעים הערכות יומיות והתקשו לתת נתונים.

 

במנורה עוד לא קיבלו החלטה, בכלל ביטוח כבר דווח כי רוב העובדים בחל"ת יישארו בחופשה ללא תשלום עד סוף מאי ואילו בהראל מתוך 900 עובדים בחל"ת, צפויים לחזור לעבודה ביום ראשון 700 יעובדים, ואילו 200 האחרים פוטרו.

 

כל עוד כוח האדם פעל באופן חלקי ניתן היה לשמור יחסית בקלות על ריחוק חברתי, כאשר עובדים רבים גם נשארו לעבוד מהבית. עדיין לא ברור אם כעת העובדים מהבית ישובו למקומות העבודה באופן פיזי, מה יהיה הנוהל של כניסה למעליות, אכילה בחדר האוכל וישיבה בחלל פתוח.

 

בהסתדרות טרם הגיעו להסכמות בנושא והם מבהירים כי שאלת החזרה לגני הילדים היא שאלת מפתח. זאת משום שעובדים רבים יתקשו לחזור לעבודה ביום ראוןבמגזר הציבורי כל עוד ילדיהם הקטנים נותרים בבית.

 

בנק הפועלים בנק הפועלים

x