$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שורטיסטים נגד קסם: רוצה להקטין מינוף בקרנות סל בחסר ולפגוע בהימור נגד השווקים

חברת קרנות הנאמנות קסם הודיעה כי באמצע אפריל תקטין את המינוף בקרנות הסל בחסר על מדדים מניות מובילים באירופה וארה"ב מפי 3 לפי 2 בשל עיוותים שנוצרו בהן בגלל התנודתיות הגבוהה בשווקים. לפי חוו"ד שגייסו המשקיעים, מדובר במוצר ייחודי בישראל ולכן אסור לקסם להקטין חד צדדית את המינוף "הורדת שיעור התשואה בתקופה שבה השוק מצוי בירידות לרוב אינה לטובת בעלי היחידות"

רחלי בינדמן 09:4913.04.20

קבוצה של משקיעים שהימרו על ירידות חדות בשווקי המניות באים בטענות לחברת קרנות הנאמנות קסם על ההחלטה שקיבלה החברה בסוף החודש להקטין את רמת המינוף של קרנות הסל בחסר שלה (קרנות ממונפות הפועלות באסטרטגיית שורט – הימור נגד המדדים שאחריהן הן עוקבות) וזאת החל מאמצע אפריל – מרמת מינוף של פי 3 לרמת מינוף של פי 2.

 

במכתב ששלח עו"ד אסף ברם, המייצג את המשקיעים לקסם שמנוהלת על ידי שחקן המדדים הותיק אבנר חדד, נכתב כי המשקיעים רכשו את יחידותיהם בקרנות סל בחסר על מדדי הנאסד"ק, ה-Dax, והs&p 500 "מתוך אסטרטגיה להגנה על השקעות אחרות ומתוך ציפייה לגיטימית להתממשות תחזיותיהם לירידות בנכסי הבסיס אחריהם עוקבות הקרנות)" לשון המכתבה.

 

מדובר בקרנות שמעניקות למשקיע בהן תשואה הגבוהה פי 3 מהירידה הרלוונטית במדד הייחוס. המשקיעים אף טוענים באמצעות עו"ד ברם כי לפי חוות דעת מומחה שגייסו ונכתבה על ידי ד"ר טל מופקדי, מדובר בקרנות המציעות מוצר ייחודי בשוק ההון הישראלי במובן זה שלא קיימות קרנות מקבילות שפועלות על פי מדיניות השקעה דומה בכל הקשור לרמת המינוף, מה שמעמיק את הפגיעה במשקיעים שהסתמכו על הקרנות הללו.

 

לטענת המשקיעים, ההודעה של קסם על הקטנת המינוף הגיעה "בתקופה בה ככלל, שווקי העולם והמדדים אחריהם עוקבות הקרנות בפרט, צפויים לרדת להערכת מרשינו, בין היתר לאור משבר הקורונה, באופן שיצמצם את התשואה" למשקיעים בקרנות. לטענת המשקיעים "מדובר בשינוי שאינו לטובת בעלי היחידות, שכן מדובר בקרן מחקה המתחייבת ליתן תשואה במכפלה הפוכה, והורדת שיעור התשואה בפרט בשעה שבה השוק מצוי בירידות לרוב, בין היתר לאור משבר הקורונה, ניכר שאינה לטובת בעלי היחידות, שלכתחילה רכשו את המוצר עקב אמונתם וציפייתם הלגיטימית לירידות בשוק או לחלופין כמנגנון הגנה כחלק מפורטפוליו".

 

יצויין כי דווקא בשבוע החולף מאז התקבלה ההחלטה של קסם, המדדים בעולם דווקא תיקנו בחדות כלפי מעלה כך שהמשקיעים בקרנות הסל הממונפות בחסר ספגו ירידות חדות. כך או כך, בקסם מסבירים את הורדת המינוף בהתאמה לתנודתיות הגבוהה בשווקים שהביא, לטענתה, לעיוותים בקרנות הסל הממונפות דרך הגדלת המינוף בהן מעבר לפי 3. כך למשל, לצורך הדוגמא כאשר המדד עולה מ-100 ל-110 אז הקרן יורדת מ-100 ל-70 ואם המדד ממשיך לעלות מ-110 ל-120 אז הקרן יורדת מ-70 ל-40. המשמעות היא שבעוד שהמדד עלה ב-9.1%, הקרן ירדה ב-42.8% - כמעט פי 5. בקסם אף ציינו כי גם בארה"ב ביצעו כמה חברות של קרנות סל צמצום של המינופים של הקרנות הממונפות שלהן בדיוק מאותה סיבה וחלקן אף סגרו קרנות ממונפות. בקסם מפנים את המשקיעים לקרנות ממונפות בחסר הפועלות בעולם כאלטרנטיבה.

 

עורך דין אסף ברם עורך דין אסף ברם

x