$
בורסת ת"א

הקורונה קילקלה לבן־משה את חגיגת שנת השיא של דור אלון

חברת הדלק, הקמעונאות והנדל"ן שבשליטת מוטי בן־משה סיכמה את 2019 עם הרווח הנקי הגדול בתולדותיה, אך מזהירה כי משבר הקורונה עלול להפוך את השנה הקרובה לאדומה במיוחד; "במידה והמשבר יתארך, צפויה השפעה כלכלית ניכרת"

ליאור גוטמן 08:0324.03.20
מסמנת את הכיוון ליתר חברות הדלק? משבר הקורונה מתחיל לתת את אותותיו בשוק שיווק הדלק והאנרגיה המקומי. דור אלוןשבשליטת מוטי בן־משה (70% באמצעות אלון רבוע כחול), פרסמה אתמול את דו"חותיה לרבעון הרביעי של 2019 ולשנה כולה, שהייתה שנת שיא. אולם הקורונה מאיימת לחסל את החגיגה.

 

מה דעתך על מניית דור אלון:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לפי דור אלון — שמפעילה 213 תחנות דלק, 140 חנויות נוחות, שותפה בתחנות כוח, מחזיקה ברשת המרכולים AM:PM ומחזיקה גם בנכסים מניבים – "במידה והמשבר יתארך, ובפרט אם צעדי המניעה במדינת ישראל יחריפו ויתארכו, צפויה השפעה כלכלית ניכרת". וכשהחברה כותבת "השפעה כלכלית ניכרת", היא מתכוונת לזה בכמה רמות.

 

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: אוראל כהן

 

 

מכירות הדלק בסכנה

 

המגזר העיקרי שחשוף לפגיעה הוא מגזר מכירת הדלקים, זאת מכיוון ש"המגבלות שהוטלו על ידי הרשויות הביאו לצמצום התנועה ברכבים ובפעילות העסקית במשק, והחל מהשבוע השני של חודש מרץ חל קיטון בהיקף צריכת הדלקים, שגובר עם החמרת המגבלות על המשק".

גם מכירת הדלק הסילוני בנסיגה "עקב ירידה מהותית בהיקף הטיסות היוצאות והנכנסות לישראל, שהביאה לקיטון ניכר במכירות הדלק הסילוני ברבעון הראשון של 2020".

 

הירידה בהיקפי מכירות הדלק והצניחה במחיר הנפט צפויה לגרום לפי דור אלון "להפסדי מלאי ניכרים בגין מלאי הדלקים של החברה".

הפגיעות האלו מתמתנות במעט בזכות הפעילות הקמעונאית של דור אלון: "בעקבות הסגר חל גידול ניכר במכירות החנויות העצמאיות", כשהכוונה היא לחנויות הנוחות ולרשת AM:PM, "וזאת על רקע אי הוודאות השוררות בציבור והמגבלות שהוטלו על ידי הרשויות, בהן השהייה של ציבור רחב בבית, סגירת מוסדות החינוך וסגירת מוקדי הפנאי והבילוי".

 

דור אלון אמנם מדגישה כי היא רואה במגפה כוח עליון והיא בודקת את "זכויותיה מול ספקים שונים", אולם כבר בשלב זה היא מדווחת כי "שווי הנכסים בתיק ניירות הערך ירד ב־15%—20%, והיקף ההפסד הצפוי נאמר בטווח של 30—35 מיליון שקל".

 

לצד החברה עומדות עסקאות שביצעה להגנה על מחירי הגז הטבעי שהיא מוכרת בהיקף כספי דומה, שנהנו משיפור בשערי החליפין.

 

אך בשורה התחתונה כותבת דור אלון כי "ככל שתואץ התפשטות נגיף הקורונה בישראל, ויחורפו המגבלות שמוטלות על ידי הרשויות, הדבר יכול להביא לפגיעה נוספת בפעילות העסקית של החברה". ובכך, במידה רבה, דו"חות דור אלון עשויים לשמש כאינדיקציה למה שצפוי גם למתחרותיה — פז ודלק ישראל, שטרם פרסמו את הדו"חות השנתיים שלהן.

 

 

 

 

ההכנסות קפאו, הרווח עלה

 

אילו הדו"חות היו מתפרסמים בימים שגרתיים, לבן־משה ולחברה היו סיבות רבות לחגוג. את 2019 סיימה דור אלון ברווח נקי של 148 מיליון שקל, עלייה של 8% בהשוואה לרווח הנקי ב־2018.

 

הרווח הנקי עלה למרות שההכנסות קפאו, ואף ירדו במעט מ־7.4 מיליארד שקל ב־2018 ל־7.3 מיליארד שקל בשנה החולפת. מה שהוביל לעלייה ברווח הנקי חרף הקיפאון בהכנסות הוא ירידה של 6.5% בעלות ההכנסות. במקביל, נרשמה עלייה בערך הנדל"ן להשקעה, מה שסייע לרווח התפעולי של החברה לעלות ב־9.4% ולהסתכם ב־258 מיליון שקל.

 

כמו כן, הוצאות המימון של החברה עלו ב־13% והגיעו ל־71 מיליון שקל. העלייה מיוחסת בעיקר לחכירות תפעוליות שונות. בנוסף, ההכנסות של דור אלון משותפות דור חיפושי גז, שמחזיקה ב־4% ממאגר תמר, צנחו ב־70%.

 

מניית דור אלון הגיבה לדו"חות בזינוק של 13%, אך גם לאחר זינוק זה מניית החברה השלימה ירידה של 45% מתחילת השנה, כך שכיום החברה נסחרת לפי שווי שוק של 815 מיליון שקל.

x