$
בורסת ת"א

הקורונה מרוקנת את בועת האשראי החוץ־בנקאי

מניות חברות האשראי החוץ־בנקאי צנחו אתמול בחדות והן איבדו 200 מיליון שקל משוויין. אם משבר הקורונה יהיה אירוע חולף, הן ימחקו יותר חובות, אך יחזרו לעצמן. אם המשבר יתארך, הן יתקשו להתאושש

רחלי בינדמן 07:4509.03.20

נגיף הקורונה הסיני מכה בשווקים ברחבי העולם, ואתמול הוא הכה בצורה הדרמטית ביותר עד כה בבורסה המקומית. אחד מהסקטורים באחוזת בית שספג פגיעה גדולה הוא זה של חברות האשראי החוץ־בנקאי, שמניותיהן ירדו במהלך יום המסחר בחדות. בכך, הפכו המניות שהיו הסחורה הלוהטת ביותר של החודש הראשון של השנה, לסחורה חבוטה במיוחד בחודש השלישי, ולא בלי סיבה. 

הרוד שואו של מימון ישיר הוקפא מעשית

מניית חברת שוהם ביזנס ירדה אתמול ב־7.1%, ובכך מחקה 17 מיליון שקל משווייה; אס.אר. אקורד, שבשליטת עדי צים, ירדה ב־5% ומחקה 44 מיליון שקל משווי השוק שלה; מניית האחים נאוי צללה ב־7.7% ומחקה 56 מיליון שקל, אולם מתחילת השנה מנייתה עלתה ב־16.5%; פנינסולה, שבשליטת מיטב דש, ירדה ב־3.6%, ובכך השלימה ירידה של 13.1% מתחילת השנה, תוך שהיא מוחקת 23.2 מיליון שקל משווי השוק שלה ביום אחד; אופל בלאנס ירדה ב־3.3% ומחקה 22 מיליון שקל מהשווי שלה; וגיבוי אחזקות, שזינקה בחדות לאחר שביצעה הקצאה פרטית למור השקעות, צנחה ב־15.3%, ובכך מחקה 38 מיליון שקל מהשווי שלה ביום אחד. אך בזכות הזינוק שרשימה קודם לכן, מתחילת השנה מנייתה עלתה במעט יותר מ־130% בסה"כ.

 

 

 

בשורה התחתונה, אתמול איבדו חברות האשראי החוץ־בנקאי שנסחרות בבורסה 200 מיליון שקל מהשווי שלהן ביום אחד בלבד. בנוסף, חברת האשראי הצרכני החוץ־בנקאי מימון ישיר היתה עד לפני ימים אחדים בשיאו של רוד שואו, לקראת הנפקה בשווי מבוקש של 1.7 מיליארד שקל, גבוה פי שלושה מההון העצמי שלה. כעת ברור כי בשוק הנוכחי שום עסקה לא תצא לפועל, ואף שטרם התקבלה החלטה רשמית להקפיא את הרוד שואו, הוא הוקפא הלכה למעשה.

 

המשקיעים הסבירו שהמניות לא מנופחות

המשקיעים במניות חברות האשראי החוץ־בנקאי, בהם גופים מוסדיים כמו מור בית השקעות, קרן הגידור נוקד, ילין לפידות, קרן אייפקס ואחרים, הסבירו במהלך ינואר האחרון מדוע המניות של החברות הללו, הפועלות בעיקר בתחום ניכיון הצ'קים ומתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, לא מנופחות ומצדיקות את הצמיחה הגבוהה של הסקטור.

 

אלא שהימים האחרונים ומגפת הקורונה המאיימת על המשך הצמיחה של כלכלות העולם חושפים עד כמה ניתוח המבוסס על פוטנציאל צמיחה עתידי ולא על פרמטרים של רווחיות ומכפילי הון הוא בעייתי.למעשה, חברות האשראי החוץ־בנקאי תומחרו ערב פרוץ משבר הקורונה כאילו היו סוג של סטארט־אפים, כשהשאלה היתה עד כמה הן מסוגלות לצמוח ולהגדיל את תיק האשראי שלהן.

 

על בסיסה של שאלה זו נקבע התמחור שלהן. אפילו מימון ישיר, חברה העוסקת באשראי צרכני, ניסתה לרכוב על המכפילים הנאים של חברות האשראי החוץ־בנקאי, שפועלות בתחום האשראי העסקי, במח"מ ובריביות שונות כדי להצדיק את השווי המבוקש בהנפקה שלה.

 

אלא שבדיקת "כלכליסט" שבוצעה בשבוע שעבר והשוותה חברות הדומות בפרופיל תיק האשראי שלהן לזה של מימון ישיר ונסחרות בבורסה האמריקאית, העלתה כי הן הציגו מכפילים צנועים בהרבה הן על ההון והן על הרווח - דבר שהעמיד את התמחור של מימון ישיר בסימן שאלה עוד לפני הירידות החדות.

סקטור האשראי החוץ־בנקאי אמור ליהנות מהתחרות ההולכת וגדלה מול הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בתחום האשראי העסקי והצרכני, בד בבד עם הצמיחה בכלכלה והעסקים. אלא שבדיוק כמו שהתמחור של המניות הללו עד לפני חודש שיקף אופטימיות רבה להמשך הצמיחה של הכלכלה והעסקים, כעת הוא מתחיל לתמחר פאניקה מהאטה ואפילו ממיתון.

 

עד עתה, חברות האשראי החוץ־בנקאי הציגו שיעור מחיקת חובות יחסית נמוכה למול הריביות שהן גובות בשנים האחרונות, אך תמונה זו עלולה להשתנות ככל שיותר ויותר עסקים ייקלעו למצוקה תזרימית בגלל האטה בפעילות - תולדה של בידוד האוכלוסייה בצד הביקוש והקושי באספקת סחורה בצד ההיצע. אמנם העסקים עשויים להידרש ליותר אשראי לצורכי נזילות והמשך פעילות, אך אין ספק שרמת הסיכון שלהם עלתה.

 

יעמדו באירוע שיתמשך שני רבעונים

אם משבר הקורונה יהיה אירוע חולף, של שני רבעונים לכל היותר, חברות האשראי החוץ־בנקאי עשויות להציג יותר מחיקות של חובות, אך הן צפויות להתאושש ולהמשיך להוות מקור חמצן ואשראי אלטרנטיבי לעסקים הקטנים והבינוניים. אך ככל שהמשבר יפגע בכלכלה הריאלית, תהיה לכך השלכה ישירה על יכולת החזר החוב של הלווים שלהן.

באותה המידה, גם תחום האשראי הצרכני עלול להתמודד עם יותר אירועי כשל תשלום, שכן צמצומים ופיטורים אפשריים ישפיעו על היכולת של הציבור לעמוד בהחזר ההלוואות וגם על התיאבון שלו ליטול הלוואות חדשות לטובת צריכה שידו אינה משגת, כמו רכישת רכב חדש או טיסה לחו"ל.

 

x