$
בורסת ת"א

אשראי חוץ בנקאי: איחוד ראשון בין חברה ציבורית לפרטית

ערך פיננסים הציבורית תרכוש חברת מימון חוץ בנקאי פרטית בשווי 13 מיליון שקל. החברה דיווחה קודם לכן כי העסקה לרכישת 10% ממניותיה על ידי יוסי ארד בוטלה

צלי גרינברג 22:0719.02.20

 חברת האשראי החוץ בנקאי ערך פיננסים, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 69.4 מיליון שקל, דיווחה הערב (ד') על רכישת מלוא מניותיה של חברת אשראי חוץ בנקאי בשם קרן מפרש לפי שווי של 13 מיליון שקל.

 

נאור אליהו, יו"ר ערך פיננסים, אמר לכלכליסט: "בחנו מספר עסקאות שהוצעו לנו במהלך השנה ומתוכן בחרנו את קרן מפרש, לאחר שזיהינו סינרגיה בין פעילותה לבין פעילותנו. רכישת החברה תגדיל באופן מיידי את תיק האשראי שלנו ואת הפעילות שלנו בקרב העסקים הקטנים והבינוניים".

 

זוהי הרכישה הראשונה של חברת אשראי חוץ בנקאי על ידי חברת אשראי חוץ בנקאי ציבורית. כבר בתחילת השנה השוק העריך כי תחום האשראי החוץ בנקאי בישראל יחל תהליך של קונסולידציה בעקבות ריבוי החברות העוסקות בתחום והפיכתן של 8 מהן לציבוריות.

 

רם צרפתי, מייסד ודירקטור בחברה, אמר לכלכליסט: "העיסקה היא אבן דרך בצמיחה של החברה ותהווה מכפיל כוח לפעילותה. מאז כניסתנו לבורסה אנו בוחנים דרכי צמיחה לחברה ורכישות של חברות בתחום היא אחת מהן. אני מאמין שבמהלך 2020 נראה רכישות נוספות של חברות אשראי חוץ בנקאי פרטיות על ידי אלו הציבוריות".

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

קרן מפרש מספקת מימון ביניים לעסקים קטנים ובינוניים לפרקי זמן של 6-10 חודשים בממוצע, למימון ההון החוזר של מקבלי המימון. תיק האשראי של קרן מפרש עומד על כ-20 מיליון שקל והחברה התחייבה במסגרת ההסכם עם ערך פיננסים להגדיל אותו ל-40 מיליון שקל תוך שנה מיום סגירת העיסקה.

 

ההתחייבות היא גם תנאי לשווי החברה, שאם לא יעמדו בו יירד לשווי של 10 מיליון שקל.

 

ערך פיננסים הפכה לחברה ציבורית לאחר שב-2018 התמזגה לתוך חברת הביומד אינסוליין מדיקל, בעיסקה שהוביל רם צרפתי, שהשתלט כמה חודשים קודם לכן על אינסוליין הציבורית. החברה פועלת בתחום האשראי החוץ בנקאי מאז 2014, ומחזיקה, נכון ליוני 2019 בתיק אשראי בגובה של כ-57 מיליון שקל. בעקבות העיסקה עם קרן מפרש תיק האשראי של החברה יגדל באופן מיידי ב-20 מיליון שקל.

 

ערך פיננסים  דיווחה בנוסף מוקדם יותר הערב (ד') כי העסקה למכירת 10% ממניותיה תמורת 7.1 מיליון שקל לקרן מונבז, שבראשות יוסי ארד, בוטלה בשל אי התקיימות התנאים המתלים.

 

בעלי השליטה בערך פיננסים הם נאור אליהו (21.84%), המכהן כיו"ר הדירקטוריון, יוסף וסרמן (19.84%), המכהן כמנכ"ל החברה, ונועם בן נון (21.84%), שכיהן עד לאחרונה כסמנכ"ל הכספים של החברה.

 

x