$
שווקי חו"ל

שולץ: "מרבית האנשים שפיטרנו מצאו עבודה"

במסיבת העיתונאים השנתית של טבע אמר שולץ - "תוכנית הפיטורים התקבלה בהלם בציבור הישראלי"; על התנודתיות במניה: "היא נובעת מפרשת משככי הכאבים - לא נתבענו כי עשינו משהו לא בסדר, אלא בגלל יצירתיות של עורכי דין בארה"ב - הם הרי לא יכולים לתבוע את קרטל הסמים ממכסיקו"

סופי שולמן 11:0619.02.20

"2019 הייתה שנה טובה, עמדנו בתחזיות" - כך פתח המנכ"ל קור שולץ את מסיבת העיתונאים השנתית של טבעהבוקר (ד') שהתקיימה בבורסה בתל אביב, "השנה הייתה קרובה מאוד למה שתיכננו בתחילתה ואנחנו מרוצים".  

טבע פירסמה בשבוע שעבר דוחות כספיים שנתיים שהציגה הכנסות של 16.9 מיליארד דולר ותזרים מזומנים חופשי של 2.1 מיליארד דולר. יצרנית התרופות אמנם עדיין לא שבה לצמוח, אבל שולץ מקווה ש-2019 הייתה שנת התחתית ומכאן הביצועים יחלו להציג שיפור קל. טבע מעריכה כי תגיע להכנסות של 17 מיליארד דולר ב-2020 והתזרים החופשי ינוע בין 1.8 ל-2.2 מיליארד דולר. "התחזית שלנו אמנם לא נראית דרמטית, אבל היא שוברת את הטרנד שבו ההכנסות נפלו כמו אבן. זה הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות כרגע", אמר שולץ.

 

טבע השלימה את תוכנית הקיצוצים שיישמה בשנתיים האחרונות ובמסגרתה פוטרו 13 אלף עובדים באתרים השונים של החברה ברחבי העולם, חלקם בישראל. שולץ התייחס הבוקר גם לסוגיה זו: "אני חושב שההודעה על הפיטורים בדצמבר 2017 זמן קצר אחרי כניסתי לתפקיד היתה בגדר הלם לציבור הישראלי שטבע נאלצת לנקוט צעדים כאלה, אבל מרבית האנשים שעזבו אותנו כבר מצאו עבודה אחרת, כי אלה היו אנשים משכילים ברמה גבוהה".

 

שולץ שולץ צילום: אביגיל עוזי

 

 

לאחר פרסום הדוחות בשבוע שעבר רשמה מניית טבע עלייה חדה בניו יורק, אבל אם בוחנים אותה מאז כניסתו של שולץ לתפקיד, הרי שמדובר בדריכה במקום סביב שווי של 14 מיליארד דולר. שולץ סבור כי התנהגות המניה לא מושפעת מהביצועים העסקיים, אלא מפרשת משככי הכאבים שהחברה שקועה בה כבר יותר משנה.

 

"רוב התנודתיות במניה נובעת מפרשת משככי הכאבים", אמר שולץ והמשיך בהרחבה לא אופיינית: "לא נתבענו כי עשינו משהו לא בסדר, אלא בגלל רעיון יצירתי של עורכי דין בארה"ב שכל מה שעושים לתבוע חברות על כך שחולים מסויימים מתו. הרי אי אפשר לתבוע את קרטל הסמים של מקסיקו. על בסיס אישי, אי אפשר לתבוע כי רוב המכורים יש להם היסטוריה בעייתית.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

באוקלוהמה יש בית משפט קטן עם שופט אחד ואין מושבעים. היה ברור שנפסיד בתיק ואילו ג'ונסון אנד ג'ונסון לא התפשרו והפסידו וכנראה יפסידו גם בערעור ורק כשיגיעו לעליון יראו שם שאפשר להגיד שכל מי שמייצר אלכוהול גם מפריע לציבור. המשפט והבדיקה לא מגיעה מהתביעה של המדינה אלא מרשויות מקומיות במדינות. ולכן צריך שכל 50 המדינות ילכו יחד בעניין. לא יודע מתי זה ייסגר. זה תיק פוליטי במהותו, אם לא ניישב נשב בבתי המשפט עשר שנים וזה לא יעזור לציבור האמריקאי".

 

 

 

x