$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

היחסים בין משה ברקת לאוצר הגיעו לנקודת רתיחה

סגן שר האוצר יצחק כהן זימן ישיבה דחופה לדיון בכוונת הממונה על שוק ההון לאסור על המוסדיים להסתמך על חברות ייעוץ ובראשן אנטרופי. משה ברקת לא הגיע, ובישיבה הוחלט שאם לא תושג הסכמה בין הצדדים תוך עשרה ימים, תוקם ועדה שצפויה לקבור את הנושא, וספק אם תוציא את אנטרופי מהשוק. זהו העימות הרביעי בין ברקת למשרד האוצר

רחלי בינדמן 06:5818.02.20

המתיחות בין הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת לבכירי משרד האוצר מגיעה לנקודת רתיחה. ל"כלכליסט" נודע כי ברקת לא הגיע אתמול ישיבה דחופה שזומנה על ידי סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס). הישיבה עסקה בגורל ההסתייעות של הגופים המוסדיים בחברות ייעוץ חיצוניות בעת הצבעות ונכחו בה נציגי כל הרגולטורים בשוק ההון - רשות ני"ע, הבורסה ומשרד המשפטים. כזכור, באפריל 2019 הודיע ברקת כי בכוונתו לאסור על הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה של הציבור להסתמך על חברות ייעוץ חיצוניות בעת הצבעות באסיפות כלליות של חברות ציבוריות.

 

בהמשך פרסם ברקת דו"ח ביקורת חריף על ניגודי העניינים של חברת אנטרופי, השולטת בשוק ההצבעות. הדו"ח מראה, לכאורה, כיצד אנטרופי נוטה להמליץ לתמוך בחבילות שכר ועסקאות בעלי עניין של חברות שמשלמות לה כסף על שירותים נוספים שהיא מעניקה להן. ברקת רצה להוביל מהלך שיאסור על המוסדיים להסתמך עוד על חברות הייעוץ ולקבל החלטות הצבעה באופן עצמאי.  

 

 

 

בעקבות הדו"ח שפרסם ברקת, אנטרופי הודיעה ללקוחותיה כי החל מאפריל הקרוב תחדל לספק המלצות. התגובות בשוק ההון נגד יוזמת ברקת היו חריפות, וברשות ני"ע ובבורסה הזהירו מפגיעה בשוק ההון המקומי והסטת כספי הפנסיה לחו"ל על ידי המוסדיים, כדי להימנע מהתמודדות עם הנטל של אנליזות עצמאיות באסיפות, בעיקר של גופים קטנים; וכן מלחצים שיפעילו בעלי שליטה בחברות ציבוריות על המוסדיים לאשר עסקאות בעייתיות.

 

בשבוע שעבר אמר מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי ברקת לא הציג טיעון משכנע מספיק להוצאת חברות הייעוץ מהמגרש וטען כי אין לכך אח ורע בעולם, אם כי הודה שיש לטפל בניגודי העניינים שהציף ברקת. בעקבות זאת הודיע סגן שר האוצר כהן על זימון הישיבה הדחופה. אלא ש"לכלכליסט" נודע, כאמור, כי אף נציג של רשות שוק ההון לא נכח בישיבה. ברקת ביקש לדחות אותה והציע שייקח בה חלק פרופ' שמואל האוזר, לשעבר יו"ר רשות ני"ע, שגם הוא לא יכול היה להגיע באותו מועד. סגן השר החליט לקיים את הישיבה בהיעדרם.

 

במהלך הפגישה היתה תמימות דעים כי יש לטפל בניגודי העניינים של חברות הייעוץ, שמצד אחד מקבלות כסף מהמוסדיים עבור ייעוץ באסיפות כלליות, אך מצד שני הן מעניקות במקביל לחברות הציבוריות שלגביהן הן ממליצות שירותי ייעוץ בנושאי ניהול סיכונים וממשל תאגידי - דבר שעלול להטות את ההמלצות שלהן לטובת האינטרס של אותן חברות. עם זאת, הנוכחים הסכימו כי הוצאת חברות הייעוץ וחיוב המוסדיים לבצע אנליזות עצמאיות עלולים לגרום לפגיעה אנושה בשוק ההון המקומי ואין לכך הצדקה. בתום הפגישה התקבלה החלטת ביניים, שבה סוכם לקיים שיח בין כל הרגולטורים כדי להגיע להסכמה רחבה באשר לעתיד חברות הייעוץ. אם הצדדים לא יגיעו להחלטה בתוך עשרה ימים, תוקם ועדה מקצועית שתכריע בסוגיה.

 

יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת. היחסים המתוחים עם האוצר מקשים על קידום רפורמות נדרשות יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת. היחסים המתוחים עם האוצר מקשים על קידום רפורמות נדרשות צילום: דוברות האוצר

 

אלא שברקת מצדו לא מתכנן להמתין. לפי היועצים המשפטיים של רשות שוק ההון, התקנות הקיימות, שמאפשרות להתבסס על המלצות חברות הייעוץ, קובעות ממילא כי גוף מוסדי לא יכול להסתמך על המלצה של גוף הנגוע בניגוד עניינים. לפיכך, סבורים ברשות שוק ההון כי אין צורך בשינוי התקנות. מכיוון שאנטרופי לא מסתירה שהיא מעניקה שירותי ייעוץ בתשלום לחברות הציבוריות ואין לה כוונה להפסיק את מתן השירותים הללו, בהגדרה, המוסדיים לא יכולים להסתמך על אף המלצה שהיא מעניקה על חברה שהיא העניקה לה שירות בתשלום.

 

מעבר להחלטה הנקודתית שסותרת מהלך שרקם ברקת, מדובר בשיא ביחסים המתוחים בין רשות שוק ההון לבין משרד האוצר. היחסים עלו על שרטון לפני כמה חודשים, כאשר ברקת הבהיר כי יתקשה לעמוד בנטל שהושת על הרשות לפקח על חלפני הכספים ודרש לקבל תקציבים נוספים. באגף תקציבים השיבו את פניו ריקם וטענו כי לרשות יש תקנים לא מנוצלים ואין שום בעיה תקציבית. בהמשך, בהובלת סגן השר כהן, הוקם צוות של אגף תקציבים, שהמליץ ליטול מידי רשות שוק ההון את סמכויות הפיקוח על חברות הפינטק ושחקני שירותי התשלום ולהעבירן לרשות ני"ע. היחסים המתוחים מקשים על ברקת לקבל גיבוי שנדרש לו ממשרד האוצר לקדם רפורמות בתחום החיסכון הפנסיוני והביטוח ושמים טריז בינו לבין משרד האוצר, שעד לפני שלוש שנים רשות שוק ההון היתה שייכת אליו.

x