$
בורסת ת"א

שופרסל תפצה את מקס על המעבר לכאל

על פי הסכם פשרה שנחתם בין החברות, בעקבות החלטת שופרסל לחבור לכאל המתחרה, תשלם הרשת למקס פיצוי של 73 מיליון שקל, ותקבל את מלוא החזקות מקס במיזם המשותף; במקביל יידחו התביעות שהוגשו על ידי מקס נגד שופרסל

נורית קדוש 10:2816.01.20

שנתיים אחרי ששופרסל החליטה להפסיק את השותפות בתחום הפיננסים עם חברת מקס (לשעבר לאומי קארד), הצדדים הגיעו לפשרה במסגרתה תפוצה מקס ב-72.8 מיליון שקל: כך הושג בהליך פשרה אליו נכנסו השתיים, לאחר שמקס הגישה לבית המשפט תביעה ובקשה למתן צווים זמניים נגד שופרסל.

 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הבקשה בזמנו כללה צו שקובע כי כל פעילות "מועדון כרטיסי אשראי שופרסל" על כלל הכנסותיו, שייכת לשופרסל פיננסים (חברה משותפת לשופרסל, פז ולאומי קארד) וחייבת להתבצע במסגרתה, וזאת גם אם שירותי ההנפקה והתפעול ניתנים על ידי חברת כאל.

 

 

איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל צילום: אוראל כהן

 

אך עתה, על פי הסכם הפשרה, יסתיימו יחסי השותפות בין שופרסל פיננסים לבין מקס ומלוא החזקות מקס בשופרסל פיננסים יועברו לשופרסל, כך ששופרסל תחזיק במלוא הזכויות בשופרסל פיננסיים וכן יידחו התביעות שהוגשו על ידי מקס כנגד שופרסל וכל צד יתחייב לוותר על טענותיו.

 

הפיצוי, בסך כ-72.8 מיליון שקל, כולל את חלקה הצבור ברווחי השותפות, לרבות על דרך של קיזוז חובות של מקס לשותפות. בשופרסל ציינו כי אין להסכם הפשרה השפעה על תוצאות פעילות החברה, וכי עד כה טרם ניתן תוקף של פסק דין להסכם הפשרה על-ידי בית המשפט.

 

פרידה קשה

שופרסל פיננסים הוקמה כשותפות בין שופרסל, לאומי קארד ופז ב-2006, שהנפיקה כרטיסי אשראי לחברי מועדון הלקוחות של שופרסל. ביולי 2017, רכשה שופרסל את המניות של פז שהחזיקה ב־20% משופרסל פיננסים. השתיים קבעו עם הקמת החברה כי רו"ח אורי כהן יהיה מעריך שווי מוסכם במקרה של פירוק שותפות.

 

ב-2018 פג הסכם השותפות עם לאומי קארד ובשופרסל בחרו שלא להאריכו, אלא להעביר את הנפקת הכרטיסים לכאל. בעקבות הפרידה בין החברות, שופרסל נדרשה לרכוש את אחזקותיה של לאומי קארד בחברה המשותפת - 16% ממניות החברה. אלא שבין השתיים מחלוקת ביחס לשווי אחזקות אלו. לאומי קארד, תימחרה את החברה המשותפת ב־794 מיליון שקל - ואת חלקה בה ב־127 מיליון שקל, בהתאם להערכת שווי שביצע רו"ח אורי כהן שנבחר בתחילת השותפות כמעריך השווי המוסכם בין שופרסל לפז.

 

הפשרה, שלפיה שופרסל תשלם כ-72.8 מיליון שקל למקס עבור חלקה (16%) בשופרסל פיננסים - משקפת שווי של כ־450 מיליון שקל לחברה - סכום הניצב בין הערכות השווי הסותרות של החברות לשופרסל פיננסים.

x