$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

חוזר לאשראי: יונה פוגל מארגן קבוצה לרכישת השליטה בישראכרט

מנכ"ל פז היוצא נפגש פעמיים בתקופה האחרונה עם מנכ"ל הפועלים דב קוטלר כדי לבחון את אפשרויות הרכישה. הבנק יחליט בקרוב אם למכור את מניות חברת כרטיסי האשראי בבורסה או למשקיעים

גולן חזני 07:0531.12.19

יונה פוגל, מנכ"ל פז היוצא, מארגן קבוצה לרכישת השליטה בישראכרט. לכלכליסט נודע כי פוגל קיים בשבועות האחרונים שתי פגישות עם מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר כדי לבחון את האפשרויות סביב הרכישה.

 

 

 

הפועלים מתלבט בימים אלה אם להפיץ את מניות חברת כרטיסי האשראי בבורסה, או למכור לגורמים שונים שבוחנים את רכישת השליטה בחברת כרטיסי האשראי. גורם כזה למשל, לפי ההערכות, הוא קרן זרה שמצויה בקשר עם מנכ"ל ויזה כאל ומגדל לשעבר, דורון ספיר, שבוחנת את הרכישה. לפוגל, שהודיע על הפרישה מפז בספטמבר האחרון, יש ניסיון בתחום כרטיסי האשראי כמי שכיהן כמנהל החטיבה הבנקאית של לאומי וכיו"ר לאומי קארד.

 

 

יונה פוגל יונה פוגל צילום: אוראל כהן

 

הפועלים שלט לאורך שנים בישראכרט כבעלים יחיד. רפורמת שטרום אילצה אותו להיפרד מהאחזקה בצורה מדורגת. הפועלים הנפיק באפריל 65% מישראכרט בבורסה, אך הבנק עדיין הוא בעל המניות הגדול בחברה עם אחזקה של 33% מהמניות ועם נציג בדירקטוריון. חוק שטרום מאפשר להפועלים להישאר עם אחזקה זו עד פברואר 2021. פרק זמן זה מאפשר לבנק גמישות מסוימת, אבל ככל שיחלוף הזמן, חלון ההפצה של המניות, שהיא האפשרות המהירה והקלה יותר, עלול להצטמצם ולגרום לשוק ללחוץ את שער המניה.

 

החברה נסחרת בשווי 2.45 מיליארד שקל. מכירה למשקיעים פרטיים ישראלים, שאותם מגבש פוגל, תעניק להפועלים פרמיה מסוימת על מחיר השוק, אם כי קיימת סבירות גבוהה שקבוצה כזו תציע פרמיה לא גבוהה של 10%–15%, עבור מניות שנסחרות ב־800 מיליון שקל. מצד המשקיע מדובר בסכום לא גדול יחסית שתמורתו ניתן להשתלט על חברת כרטיסי האשראי הגדולה בארץ.

 

פוגל והמשקיעים שהוא מגבש לא העבירו עדיין הצעה לרכישת החברה, והיא מצויה בהליכי גיבוש. במקביל פועל פוגל בגזרות נוספות כשהמטרה שלו היא להוביל חברה גדולה מצד כמה משקיעים.

 

מפוגל לא נמסרה תגובה.

 

x