קנאביס

בלעדי לכלכליסט

עסקי הקנאביס של זיו אבירם נחשפים

אבירם, ממייסדי מובילאיי, הקים במהלך 2019 את חברת מדיקיין, שתפתח תרופות על בסיס קנאביס. הוא מכהן כיו"ר וגייס את יוסי בן עמרם כמנכ"ל

צלי גרינברג 07:1509.12.19

זיו אבירם, ממייסדי מובילאיי ומי שכיהן כנשיא ומנכ"ל החברה, נכנס לתחום הקנאביס, כך נודע ל"כלכליסט". אבירם ייסד במהלך 2019 את חברת הפארמה מדיקיין הלת' (MediCane Health), שתפתח תרופות על בסיס צמח הקנאביס.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי המימון הראשוני לחברה מגיע מאבירם עצמו, המכהן כיום כמנכ"ל משותף בחברת אורקם, המתמקדת בפיתוח מוצרים המיועדים לעיוורים, ללקויי ראייה ולמתקשים בקריאה. אבירם יכהן כיו"ר החברה. לתפקיד המנכ"ל הוא גייס את יוסי בן עמרם, שכיהן בכמה תפקידים בכירים בענקית התרופות האמריקאית מרק (Merck), ובהם כסגן נשיא החברה, ועבד בתעשיית הפארמה כ־30 שנה.

 

זיו אבירם. "בחן איך הצמח מסייע לאנושות והחליט להיכנס לזה" זיו אבירם. "בחן איך הצמח מסייע לאנושות והחליט להיכנס לזה" צילום: תומי הרפז

 

אבירם סירב להגיב לדברים, אך גורם המקורב אליו אישר את הפרטים, ואמר ל"כלכליסט" כי "החשיפה של זיו לתחום התחילה מניסיון אישי עם מטופלי קנאביס רפואי. הוא ראה שזה מסייע להם, ובהתאם לאופיו ודרך חייו, שעוסקת באיתור פתרונות שיסייעו לאנשים, ולאחר שהחל לבחון את אפשרויות הצמח בסיוע לבני האדם ולאנושות, החליט להיכנס לזה".

 

מדיקיין, שהוקמה כאמור במהלך 2019 כחברת תרופות הפועלת למחקר ופיתוח של תרופות מבוססות קנאביס, שמה לעצמה למטרה לקדם מחקרים רפואיים בתחומי הבריאות. בין היתר, תחקור החברה את הקשר בין שיפור התפקוד המוחי תחת מחלות נוירולוגיות שונות, כדוגמת אפליפסיה, פרקינסון, דמנציה ועוד, לבין רכיבי צמח הקנאביס.

 

מדיקיין מנהלת כיום כמה מחקרים קליניים, החל מהשלבים הראשוניים (פרה־קליני) ועד לשלבים המתקדמים (פאזה רביעית). החברה עושה זאת באמצעות שיתופי פעולה עם מדענים, רופאים, אוניברסיטאות ובתי חולים בישראל, אנגליה, פורטוגל, ספרד, ארה"ב ואוסטרליה.

 

את המחקרים מנהלת החברה בשני ערוצים מקבילים: ערוץ פעילות אחד עוסק בקנאביס הרפואי ומבוסס על מיצוי זני קנאביס שונים. ערוץ זה יממן את הערוץ השני, שעוסק בפיתוח תרופות, שיוגשו לאישור רשויות התרופות בארה"ב (FDA) ובאירופה (EMA).

 

גורמים המכירים את פעילות החברה אומרים כי היא אינה מתכננת לעת זו גיוסי מימון, וכי היא שמה לעצמה למטרה להבטיח עצמאות פיננסית מחד וגמישות בתהליך הפיתוח מאידך. לכן, מדיקיין החליטה לפעול בכל שרשרת הערך של הקנאביס הרפואי ולהחזיק בשליטה בכל אחת מחוליות הייצור.

 

בשלב הראשון מדיקיין עתידה לשווק את מוצרי הקנאביס הרפואי שלה בשוק הישראל ובשוקי אירופה המורשים. בשלב מאוחר יותר מתכננת החברה להתרחב ולשווק את מוצריה באוסטרליה ובמדינות המזרח הרחוק שאפשרו מדיקליזציה של קנאביס.

x