$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

ברקת משיב אש לשטרק: אפעל לקידום פיקוח על רואי החשבון

הממונה על שוק ההון משה ברקת שלח מכתב חריף לנשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק, שקראה לרואי החשבון לא לשתף פעולה עם הדרישות החדשות שלפיהן חלפני כספים צריכים לספק אישור מרואה חשבון; "מכתבך מבטא התנערות בסיסית מאחריות רואה החשבון"; רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון: "אנו בטוחים שנצליח להגיע לפתרונות בנושא הנוהל עם רשות שוק ההון"

רחלי בינדמן 12:4326.11.19

משה ברקת, הממונה על שוק ההון במתקפה חריפה על נשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק. במכתב ששלח היום (ג') ברקת לשטרק הוא הגיב לבקשתה מרואי החשבון שלא להיענות לדרישות רשות שוק ההון החדשות בנוגע לחלפני הכספים.

 

ברקת כתב כי "תמוהה ולא ברורה בעיני ההתנהלות של לשכת רואי החשבון בראשותך. מכתבך סותר באופן מוחלט את מכתבך אלי שנשלח באוגוסט האחרון וחורגת מהשיח המקצועי, המכובד והמוסכם שערכנו בנושא. ברור לך שברשות שוק ההון יש רואי חשבון מהשורה הראשונה במקצוע שדנו מולכם בנושא תוך הסכמות מקצועיות ברורות על הדברים".

 

משה ברקת משה ברקת צילום: עמית שעל

 

 

לפני שנה קיבלה רשות שוק ההון את סמכות הפיקוח על חלפני הכספים. כיוון שפעילות חלפני הכספים כרוכה לא פעם בסיוע להלבנת הון, דרשה הרשות שהחלפנים יצרפו לצורך קבלת הרישיון אישור מרואה חשבון שמאשר שהחלפן הגיש דוחות למס הכנסה כנדרש. שטרק טענה כי דרישות אלו מנוגדות לכללי המקצוע וקראה להתנגד להן.  

 

ברקת הוסיף: "ידועה לך חשיבות אישור רואה חשבון בתהליך הרישוי של תאגיד שהוא נותן אשראי או שירותים בנכס פיננסי. זהו אישור מרכזי עליו נסמכת רשות שוק ההון לעניין דרישת ההון המהותית ממבקש הרישיון".

 

 

איריס שטרק איריס שטרק צילום: ניב קנטור

 

 

 

ברקת טען כי שטרק הסכימה לדרישות החדשות ואף הבטיחה במכתבה מאוגוסט להוציא חוזר מקצועי בעניין. אלא ש"הלשכה של הקיץ אינה הלשכה של הסתיו, התהפכו היוצרות בן לילה באופן שמבטא התנערות מאחריותו של רואה החשבון, אחריות בסיסית עליה סומך הציבור וגם אנו ברשות שוק ההון".

 

ברקת כתב כי הוא "מקווה מאד שתתעשתו ותוכיחו לנו אחרת". ברקת הוסיף והבהיר שכל הגופים שמפוקחים תחתיו יהיו תחת אכיפה הדוקה מאוד. "הרשות בראשותי תחמיר את האכיפה על גורמים מפוקחים. איני מציע לאף אחד לנסות אותנו בעניינים מעין אלה. יש לנו אחריות כלפי הציבור".

 

ברקת המשיך ותקף: "כידוע לך רואי חשבון אינם מצייתים לרשות, אלא לחוק ולכללים המקצועיים שנכתבים גם הם על ידי רואי החשבון עצמם. אולי מבלי משים נגעת בנקודה רגישה, בוערת וכואבת ברשות שוק ההון ובמשק הישראלי - שאלת הפיקוח על רואי החשבון בישראל.

 

"הצעתי ופעלתי בעבר להקמתו של גוף פיקוח על רואי החשבון. נושא הפיקוח על רואה החשבון הוא אינטרס מרכזי ומשותף לכל הרגולטורים בישראל ולכן אני מתכוון לפעול לקידומו של נושא זה, יחד עם גופי רגולציה אחרים וכלל גורמי המקצוע".

 

מרו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון נמסר: "אנו בטוחים שנצליח להגיע לפתרונות בנושא הנוהל עם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. אנו כלשכה מקצועית מחוייבים לעדכן את רואי החשבון על דרישות לאישורים, החורגות מהחוק והתקנות, שעליהם להימנע מלחתום עליהם. כך אנו פועלים בכל תחום, וזו מחוייבותנו. האישורים שאנו מספקים כרו"ח הם רבים ומקיפים, ואנו עושים מלאכתנו נאמנה. עם זאת עלינו להזהר שלא לחרוג מתקנות הביקורת, שהן היסודות של מקצוע ראיית החשבון. מקצוע רואי חשבון, פועל עפ"י חוק רואי חשבון ומפוקח באופן מקיף על ידי מועצת רואי חשבון, שאוכפת את החוק ואת התקנות של רואי חשבון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x