$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

מקל קטן בגלגלים: פסגות יתנגד למענק הפרישה של יונה פוגל מפז

בית ההשקעות, שמחזיק ב־6.1% מחברת האנרגיה, צפוי להצביע מחר נגד אישור המענק המיוחד למנכ"ל הפורש. עם זאת, בשל תמיכת גופים מוסדיים אחרים, בהם מיטב דש ומנורה מבטחים, אסיפת בעלי המניות של פז צפויה לאשר את המענק

רחלי בינדמן 07:3029.10.19

בית ההשקעות פסגות שבשליטת קרן אייפקס צפוי להתנגד למענק הפרישה של מנכ"ל פז יונה פוגל בהצבעה שתתקיים מחר (ד/).

 

פסגות אמנם מחזיק ב־6.1% ממניות חברת האנרגיה, אך בשל תמיכת הגופים המוסדיים האחרים, המענק המוצע לפוגל, שגובהו 3 מיליון שקל, ושלא נכלל בתנאי ההעסקה המקוריים שלו, צפוי לקבל את אישור אסיפת בעלי המניות.

מה דעתך על מניית פז נפט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

עם הגופים המוסדיים שצפויים לתמוך במתן המענק נמנים חברת הביטוח הפניקס, שמחזיקה ב־7.5% ממניות פז; בית ההשקעות מיטב דש, שמחזיק ב־9.5%; בית ההשקעות ילין לפידות; קרן הגידור נוקד בראשות רועי ורמוס; וחברת הביטוח מנורה מבטחים שמחזיקה ב־5.3%.

 

בצעד חריג שלח ביום חמישי האחרון יו"ר פז אברהם ביגר מכתב לבעלי המניות של פז, שבו הוא מבקש מהם לאשר את המענק לפוגל, שהתפטר על רקע חילוקי דעות עמו. "אין זה סוד כי ביני לבין יונה התגלעו בחודשים האחרונים מחלוקות כאלה ואחרות בנוגע לניהול של החברה", כתב ביגר והוסיף כי "עם זאת, יונה מסיים 12 שנות כהונה כמנכ"ל החברה, שבמהלכן נעשו פעולות שתרמו רבות להתפתחותה ולצמיחתה. הדרך להודות ליונה על שירותו רב־השנים ועל תרומתו לפז היא, בין היתר, לאשר את תנאי הפרישה שיעמדו בקרוב להכרעתכם".

 

יונה פוגל יונה פוגל צילום: עמית שעל

 

ל"כלכליסט" נודע כי חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, שנשכרה בעבר על ידי פז לבצע בחינה של איכות הממשל התאגידי שלה, המליצה ללקוחותיה לתמוך במענק הפרישה של פוגל.

 

אנטרופי מנמקת את המלצתה בכך ש"המנכ"ל מסיים כהונה של 12 שנה, תקופה משמעותית בחברה בסדר הגודל של פז. מענק בגובה 11 משכורות חודשיות, גם אם לא הוגדר בפועל בהסכם ההעסקה של פוגל, לא נראה חריג ביחס להיקפי הפעילות של החברה". כמו כן, הנימוקים של אנטרופי חושפים כי המשא ומתן לגבי תנאי הפרישה של פוגל נוהל על ידי אחד הדירקטורים החיצוניים, בטרם הובא לאישור הדירקטוריון.

 

"אנו סבורים כי בהיבט זה, עצם התמיכה במענק, יש בו כדי לחזק את מעמד הדח"צים בדירקטוריון, שבמקרה קודם יצאו נגד עמדת היו"ר ורוב חברי הדירקטוריון", הוסיפה אנטרופי בהמלצתה לדירקטוריון פז.

 

לשון ההמלצה של אנטרופי מכוונת בדבריה אלו, ככל הנראה, להתנגדות הדח"צים להארכת כהונתם של הדירקטורים הרגילים בחברה - מהלך שאותו הוביל ביגר. המהלך הסתיים בפשרה בסופו של דבר, זאת חרף היותם של הדח"צים בעמדת מיעוט. בנוסף, מודה אנטרופי כי עזיבתו של המנכ"ל מתרחשת על רקע מינויו של ביגר ליו"ר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x