$
בורסת ת"א

גופי הפנסיה קפצו על הקוקו והסתפקו בריבית של 1.46%

הריבית הנמוכה והתשואות האפסיות באג"ח ממשלתיות דוחפות את גופי הפנסיה להנפקות של הבנקים. דיסקונט השלים את השלב המוסדי בגיוס אג"ח קוקו, שבו שחקני הנוסטרו דחקו חלק מכספי הפנסיות מחוץ להנפקה

רחלי בינדמן 08:0028.10.19

בנק דיסקונט השלים אתמול (א') את השלב המוסדי של אג"ח מסוג קוקו, הנחותות ביחס לאג"ח ה"רגיל" של הבנקים. דיסקונטהשלים גיוס משמעותי עם ביקושים של 1.7 מיליארד שקל, מהם ייענה הבנק ל־1.2 מיליארד שקל. הגיוס נעשה בריבית צמודת מדד של 1.46%, המשקפת מרווח של 2.35% מעל תשואת אג"ח ממשלתית במח"מ זהה של 5.75 שנים.

 

 

 

האג"ח הללו נחשבות נחותות זאת משום שבתרחישי קיצון מסוימים - משבר שמעמיד בסיכון את איתנות הבנק, ובו צונח יחס הלימות ההון שלו - ניתן להמיר את החוב למניות ובתרחישים מסויימים אף למחוק אותו. תוספת הפיצוי כנגד הסיכון של הקוקו שהנפיק דיסקונט נאמדת ב־1.7%, לעומת אג"ח רגיל שהבנק היה מנפיק. הריבית הנפקה נחשבת מאוד נמוכה בהתחשב במשך חיי האג"ח והסיכון הגבוה הטמון בה. אלא שבסביבת הריבית הנוכחית, שבה הצפי הוא להמשך הורדת ריבית גם בישראל, ובהינתן התשואות האפסיות באג"ח הממשלתיות, עדיין ההשקעה עדיפה עבור גופי הפנסיה.

 

שחקני נוסטרו אוהבים הנפקות מסוג זה, המאפשרות להם לגזור קופון. הם רוכשים בהנחת ההתחייבויות המוקדמת הגלומה בשלב המוסדי, שבמקרה זה עמדה על 0.5%. את ה"סיבוב" הם עושים לאחר מכירתו בחסר לפני ההנפקה. לפיכך, לרוב הם מציעים ריביות יותר נמוכות כדי להבטיח קבלת סחורה בהנפקה, ופחות מעניינת אותם הריבית השוטפת.עם אלה שהשתתפו בהנפקה נמנים שלומי פרידמן, גיל אנגליסטר ואייל בקשי. גם קרן ההשקעות נוקד של רועי ורמוס רכשה אג"ח ב־12 מיליון שקל.

 

בהנפקה השתתפו לא מעט מנהלי כספי אחרים. קבוצת כלל ביטוח רכשה עבור החוסכים שלה אג"ח ב־200 מיליון שקל. מנורה רכשה עבור העמיתים שלה אג"ח ב־60 מיליון שקל, קופות הגמל של מיטב דש רכשו אג"ח ב־74 מיליון שקלים וקרנות ההשתלמות של הלמן אלדובי - ב־28 מיליון שקל נוספים. החתם המוביל של ההנפקה היה דיסקונט חיתום, ו־25% מההנפקה נרכשו על ידי גופים הקשורים לשותפיו להפצה - מנורה מבטחים חיתום וברק קפיטל חיתום.

 

מצוקת הריבית האפסית והיעדר אלטרנטיביות השקעה סולידיות שמניבות תשואה, הן שדוחפות את גופי החיסכון להנפקות שכאלה, אשר נעשות בריבית נמוכה יחסית. הבנקים החלו לגייס אג"ח קוקו ב־2016.

 

מזרחי־טפחות היה הראשון לבצע גיוס כזה ובשלוש השנים שחלפו מאז גייסו הבנקים יחד אג"ח כאלה בהיקף כולל של כ־8 מיליארד שקל. לאחר הגיוס הראשון שלחה הממונה על שוק ההון דאז דורית סלינגר מכתב לגופי הפנסיה, כדי שיבדקו את השיקולים שקדמו להשקעה ויבחנו אם הסיכונים הגלומים באג"ח תומחרו כראוי.

 

מנכ"ל דיסקונט אורי לוין מנכ"ל דיסקונט אורי לוין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x