$
בורסת ת"א

סופית: חברת התיירות תומאס קוק חדלה לפעול

לאחר שכל הנסיונות לאתר השקעה משמעותית כשלו, דירקטוריון חברת התיירות הוותיקה בעולם החליט הלילה לחדול מיידית מפעילות; 600 אלף לקוחות ברחבי העולים ממתינים למציאת פתרונות חלופיים; המנכ"ל: "מתנצל בפני הלקוחות, העובדים, הספקים והשותפים שתמכו בנו לאורך שנים"

שירות כלכליסט 07:2723.09.19

עכשיו זה סופי - תומאס קוק קורסת. לאחר ימים ארוכים של נסיונות להשיג הזרמות של משקיעים או של הממשלה, שכשלו בזה אחר זה, דירקטוריון חברת התיירות הוותיקה בעולם החליט הלילה (ב') להפסיק באופן מיידי סופי את הפעילות. נכסי החברה צפויים להימכר בפיקוח בית משפט והסכומים יועברו לנושים.

 

 

 

מנכ"ל החברה פיטר פנקהאוזר (Peter Fankhauser) אמר בהודעה שפרסמה החברה כי הוא מצטער בפני הלקוחות, הספקים והעובדים, וכי לאחר שלא צלחו ניסיונות החילוץ לחברה לא נותרה ברירה אחרת. "אני רוצה להתנצל בפני מיליוני הלקוחות שלנו, אלפי העובדים, הספקים והשותפים שתמכו בנו לאורך השנים", אמר המנכ"ל.

 

עדיין לא ברור בשלב זה מהו הפיתרון שיימצא עבור לקוחות ששילמו לחברה עבור טיסות וחבילות עתידיות, ובאופן דחוף יותר, לאלפי הלקוחות שנמצאים כרגע מחוץ לארצם במהלך חופשה ושמצפים לטיסה שהזמינו בחברה חזרה לארצם - לפי דיווחים מדובר ב-600 אלף לקוחות.

 

רשות התעופה הבריטית פרסמה הודעה לפיה תומאס קוק מפסיקה לפעול באופן מיידי ושהרגולטור והרשויות הרלבנטיות הנוספות בבריטניה מכינות צי של מטוסים שיפעל על מנת להשיב למדינה מעל 150,000 לקוחות בריטים במהלך השבועיים הקרובים - בגרדיאן מדווחים שהחברות בריטיש איירווייז ואיזיג'ט יקחו חלק בטיסות החלופיות. גם אם אכן הדבר יוסדר כאמור, ישנם עוד עשרות אלפי לקוחות של תומאס קוק שאינם בריטים שפיתרון זה אינו רלבנטי עבורם.

 

"קבוצת תומאס קוק, כולל חברת התיירות הבריטית וחברת התעופה, פסקו לפעול באופן מיידי. כל ההזמנות שנעשו בתומאס קוק, כולל טיסות וחופשות, מבוטלות", נאמר בהודעת רשות התעופה הבריטית.  

 

תומאס קוק, שנוסדה ב-1841, היא אחת החברות המוקדמות בהיסטוריה המודרנית של עולם העסקי הבריטי. בשלב ראשון ניהלה טיולים בארגון סיורים באמצעות רכבות ובהמך הפעה לחלוצה בתחום חבילות התיירות ברחבי העולם. החברה סיפקה שירותי אירוח וטיסות עבור 10 מיליון לקוחות בשנה ב-16 מדינות שונות. החברה מעסיקה 21 אלף עובדים. תומאס קוק רשמה ב-2018 הכנסות של 9.6 מיליארד פאונד. חובותיה עומדים על על 1.7 מיליארד פאונד.

 

 צילום: שאטרסטוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x