שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הישראלים גיהצו 410 מיליון פעמים, וסידרו לשב"א רבעון חלומי

חברת שירותי הבנק האוטומטיים שב"א הציגה זינוק של 60% ברווח הנקי בדו"ח הראשון שלה כחברה ציבורית. אחת הסיבות לכך היא חיוב חדש שהחלה לגבות מחברות כרטיסי האשראי על מסופים לא פעילים

רחלי בינדמן 19:5320.08.19

הציבור הישראלי מגדיל את השימוש בכרטיסי האשראי שלו, כך עולה מהדו"ח הכספי שפרסם מונופול תשתית התשלומים שב"א לרבעון השני של 2019 - הראשון מאז הפכה החברה לציבורית. לפי הדו"ח, בין אפריל עד יוני נרשמה עלייה בשיעור שנתי של 7.5% בסך הרכישות בכרטיסי אשראי, זאת בהמשך לעלייה בשיעור שנתי של 8% בין ינואר למרץ 2019, ועלייה של 7.5% ב־2018 כולה. החברה הציגה קפיצה של כמעט 60% ברווח הנקי ל־7.8 מיליון שקל.

 

 

 

שב"א מראה כיצד מספר עסקאות החיוב זינק ב־11% ברבעון השני ל־410 מיליון, בהשוואה לרבעון המקביל ב־2018. במחצית הראשונה של השנה כלה מספר תנועות החובה ל־794 מיליון - עלייה של 9% לעומת התקופה המקבילה. כל אלו מתורגמים להגדלת הפעילות של שב"א, שגוזרת קופון על כל פעולת גיהוץ בכרטיס אשראי במסופי תשלום בבתי העסק.

 

 

 

עיקר הכנסות החברה נבעו משירותים שהיא מעניקה לחברות כרטיסי האשראי, שהסתכמו ב־18.1 מיליון שקל ברבעון - עלייה של 22%, כשההוצאות התפעוליות נותרו כמעט ללא שינוי ועמדו על כ־11.4 מיליון שקל.

 

שב"א מייחסת חלק ניכר מהעלייה בהכנסות לתשלום שהחלה לגבות השנה מחברות כרטיסי האשראי בגין מסופי תשלום שנמצאים בבתי עסק ואינם פעילים. אלו הניבו במחצית הראשונה הכנסות בהיקף של 3.8 מיליון שקל. בסך הכל נרשמו במחצית הראשונה הכנסות מחברות כרטיסי האשראי בהיקף של כ־36 מיליון שקל, לעומת 29.2 מיליון שקל במחצית המקבילה אשתקד ו־62.1 מיליון שקל ב־2018 כולה.

 

עם זאת, לא הכל הולך חלק: כפי שנחשף ב"כלכליסט", בחברת ישראכרט - הגדולה משלוש חברות כרטיסי האשראי - מסרבים להעביר לשב"א את התשלום, ואף פנו בנושא לרשות להגבלים עסקיים, שמצידה ביקשה משב"א הבהרות.

 

עבור שב"א מדובר ברכיב משמעותי, המהווה 10% מסך הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2019, לכן הסירוב של ישראכרט לשלם את חלקה משפיע מהותית על התוצאות העסקיות שלה. בשב"א מוסיפים כי "החברה בדעה, בהסתמך על יועציה המשפטיים, כי יש לה את הזכות המלאה לקבלת הכנסה זו וכי צפוי ברמה גבוהה כי לא יתרחש ביטול משמעותי בסכום ההכנסות המצטברות שהוכרו כאמור, לאחר שהמחלוקת עם אותו סולק תתברר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x