$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

מנועי הכסף

החלטת הריבית בארה"ב: חצי שעה של מאניה דיפרסיה

מה בדיוק קרה באותה חצי שעה ברביעי בערב ששינה את כיוון השווקים, האם יו"ר הפד טעה ומה עשה נגיד בנק ישראל בתחילת השבוע שהצליח לבלבל את הסוחרים. פודקאסט מנועי הכסף - פרק 67

שי סלינס 17:5901.08.19

 

חצי שעה בלבד חלפה מהודעת הריבית של הבנק המרכזי של ארה"ב ביום רביעי בשעה 21:00 ועד מסיבת העיתונאים של יו"ר הבנק ג'רום פאווול. לכאורה, חצי השעה הזו היתה אמורה להיות נינוחה, רגועה וללא תגובה משמעותית בשווקים הפיננסים שכן הודעת הריבית היתה צפויה. אלא שאז התחיל לדבר היו"ר פאווול והכל השתנה. לצופה מהצד זה היה נראה כאילו השווקים עברו ממניה לדיפרסיה.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

מדוע זה קרה?

הערב התחיל כפי שכולם ציפו. שיעור הריבית במשק האמריקאי ירד ברבע אחוז לטווח שבין 2% ל-2.25%. היתה זו הורדת ריבית הראשונה בארה"ב מאז דצמבר 2008 – בזמן המשבר הפיננסי. התגובה המיידית של השווקים היתה מתונה, משום שהחלטה זו לא הפתיעה אף אחד. עד כמה לא הפתיעה? השווקים חזו בסיכויים של 100% כי הבנק המרכזי הגדול בעולם יפחית ריבית - וכך אכן קרה.

 

אלא שאז הכל התהפך, וזמן קצר לאחר פתיחת מסיבת העיתונאים התמונה השתנתה. היו"ר פאוול אמר שהורדת הריבית שבוצעה אינה בהכרח מצביעה על הורדות נוספות והתגובה בשוקי העולם לא איחרה לבוא - ירידה מיידית במדדים המובילים בוול סטריט, התחזקות של הדולר, ירידה בזהב וזינוק בתשואות האג"ח - בעיקר של הממשלתיות הקצרות.

 

המשקיעים שחשבו בתחילת הערב שהנה הופכים צד בתקליט ועוברים למדיניות של הורדות ריבית התבדו - והשווקים הגיבו בהתאם.

 

על מה בדיוק קרה באותה חצי שעה ברביעי בערב ששינה את כיוון השווקים, האם יו"ר הפד טעה ומה עשה נגיד בנק ישראל בתחילת השבוע שהצליח לבלבל את הסוחרים - דיברנו בפרק ה-66 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות.  

 

 

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הפד ג'יי פאוול נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הפד ג'יי פאוול צילום: גטי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x