$
מנועי הכסף

מנועי הכסף

אירופה הולכת על כל הקופה: חוזרת להדפיס כסף, והרבה

על משמעות המהלך הדרמטי, על הריבית השלילית בגוש היורו ועל הדמות הצבעונית בדאונינג 10 דיברנו בפרק ה-66 של פודקאסט מנועי הכסף

שי סלינס 17:2425.07.19
איך יודעים לאן הולכים השווקים, האם המדדים בוול סטריט ובארץ ישברו שוב שיאים או אולי בעצם הגענו לתקרה ומפה רק נרד. התשובות לשאלות האלו מסתתרות ככל הנראה איפשהו בין לונדון לפרנקפורט. מהצד של לונדון, הממלכה המנומנמת קיבלה השבוע דמות חדשה בדאונינג 10 - בוריס ג'ונסון. דמות שספק אם הבריטים יודעים איך לעכל אותה. ראש ממשלה שמעורר עניין רב, ידיד קרוב של נשיא ארה"ב, שלמעשה הגיע עם אג'נדה ברורה - להוציא לפועל את הברקזיט ללא פחד וחשש מאף אחד.

 

מהצד של פרנקפורט, הבנק המרכזי של אירופה הולך על כל הקופה וחוזר להדפיס כסף. אמנם הבנק הודיע על הותרת הריבית ללא שינוי, ברמתה האפסית, אך ציין כי בכוונתו להציג צעדים מרחיבים בתקופה הקרובה על מנת לתמוך בכלכלת אירופה בתקופה של האטה בקצב הפעילות הכלכלית בגוש היורו. בכך למעשה מממש הבנק את הדברים שנשא נשיאו מריו דראגי בנאום שנשא ביוני האחרון.

 

 

 

 

הבנק אמר כי הוא צופה שהריבית תישאר "ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר" לפחות עד המחצית הראשונה של 2020 – בכך רומז הבנק להורדה אפשרית של הריבית בהמשך הדרך. מעבר לכך, גם ללא הורדה, מדובר בהארכה חדה של תקופת הריבית הנוכחית, שלפי התחזית האחרונה של הבנק היתה אמורה להסתיים בסוף 2019.

 

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי באירופה מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי באירופה צילום: איי פי איי, שאטרסטוק

 

על הדברים האלו ועוד, דיברנו בפרק ה-66 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט בשיתוף פסגות עם אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות.

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x