$
שוק ההון

רשות ני"ע בוחנת השקת קרנות גידור בנאמנות

פרסמה קול קורא לציבור למתן אפשרות להקמת קרנות גידור על גבי פלטפורמה של קרן נאמנות, בפיקוח הרשות, תוך מתן הקלות על מגבלות רגולטוריות שונות כמו השקעה בתאגידים בודדים, מינוף, שימוש באשראי ופעילות בנגזרים

רחלי בינדמן 12:1617.07.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

רשות ניירות ערך שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג "קרן גידור בנאמנות" - התכנית של הרשות נחשפה לראשונה ב"כלכליסט" באפריל האחרון. רשות ניירות ערך פרסמה היום (ד') קול קורא לקבלת התייחסויות לצורך גיבוש מתווה להסדרת מוצר השקעה חדש מסוג "קרן גידור בנאמנות".

 

 

במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות. היקף הפעילות של קרנות הגידור בישראל, למשל, מוערך בכ-20 מיליארד שקל כשהקרנות הבולטות הן קרנות ספרה, נוקד, ינשוף ואחרות. המשקיעים בקרנות הם גופים מוסדיים ומשקיעים מתוחכמים או בעלי ממון. הקרנות הללו פועלות ללא מגבלות רגולטוריות.

 

כעת, שוקלת הרשות להרחיב את אלטרנטיבות ההשקעה תחת פיקוחה ולפתוח את האפשרות להציע קרן נאמנות אלטרנטיבית גם לציבור הרחב מסוג "קרן גידור בנאמנות".

 

מטרת המהלך היא לבחון את האפשרות לחשוף את הציבור, באופן ישיר באמצעות דפוסי ההשקעה שיאפיינו את הקרן או באופן עקיף באמצעות קרן כאמור שתורשה להשקיע בעצמה במספר קרנות גידור למכשיר השקעה חדש, אשר יופץ, ככל קרן נאמנות, גם על-ידי יועצי השקעות ומנהלי תיקים, באופן המותאם לפרופיל הסיכון של הלקוח.

 

בהתאם לקול קורא, "קרן גידור בנאמנות" תוכל לפעול במגוון אסטרטגיות הקיימות כיום בעולם קרנות הגידור, תוך שימוש בנכסים הנסחרים בבורסה ובנגזרים שונים, מתוך מטרה לגוון את תיק ההשקעות של המשקיע.

 

 

לצורך כך, תזכה הקרן להקלות בכל הנוגע למגבלות כמותיות החלות כיום על קרנות נאמנות, כגון לעניין מינוף הקרן, שיעור החשיפה לניירות ערך, פעילות בנגזרים ולקיחת אשראי.

 

במקביל לכך, המשקיע ייהנה מהיתרונות הגלומים בהשקעה במוצר מוסדר שהוא קרן נאמנות לכל דבר, אשר נכסיה שייכים למשקיעים ומוחזקים בנאמנות, כאשר הפיקוח מבוצע על ידי רשות ניירות ערך. הקרן תהיה כפופה לחובות הקבועות בחוק שמטרתן הגנה על המשקיע.

 

ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך צילום: עמית שעל

 

על מנת לקדם את המהלך פונה הרשות במסגרת קול קורא שפרסמה בבקשה לקבל רעיונות והצעות לגיבוש המתווה להצעת המוצר החדש. בכוונת הרשות לבחון את נחיצות המהלך והמתכונת בה ייושם, בהתאם לתגובות שתקבל מהציבור לקול הקורא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x