$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

"אנו חרדים שרישום קרנות הסל של בלאקרוק יחסל את הענף"

איגוד קרנות הנאמנות שוקל לעתור נגד הרישום הכפול של קרנות סל זרות, שיאפשר לענקית האמריקאית לשווק קרנות בשקלים. במכתב לרשות ני"ע מזהיר האיגוד: "לא תהיה כדאיות בפעילות קרנות סל בארץ"

רחלי בינדמן 07:4117.07.19

מנהלי קרנות הנאמנות וקרנות הסל בוחנים אפשרות להגיש בג"ץ נגד העסקה הנרקמת בין משרד האוצר, רשות ני"ע וקרן ההשקעות בלאקרוק לחיזוק שיווק המוצרים של בלאקרוק. אתמול חשף "כלכליסט" כי נרקם "דיל" לא כתוב בין משרד האוצר, בלאקרוק ורשות ני"ע, שמטרתו לאפשר לבלאקרוק להשיק קרנות שישווקו בשקלים בישראל ובמקביל תקדם הקרן השקעה בתשתיות בארץ בהיקפים מהותיים.

 

פניית מנהלי הקרנות מתייחסת גם לנושא הקלאס השקלי, אך גם למוצר שצפוי להיות מושק כבר בשבועות הקרובים – קרנות סל של בלאקרוק שיירשמו למסחר בישראל. הקרנות ייסחרו בשקלים ויחסכו עמלת המרת מט"ח, אך מחירן ימשיך להיות מושפע מהמטבע הזר (יורו או דולר) ולא יבוצע נטרול חשיפה מטבעית.

 

במכתב ששלח אתמול איגוד הקרנות לרשות ני"ע ושהגיע לידי "כלכליסט", יוצא האיגוד נגד התוכניות של ענקית הנכסים בלאקרוק לרשום למסחר בישראל, במסגרת רישום כפול, קרנות סל זרות שלה שנסחרות במטבע זר באופן כזה שהן ייסחרו בשקלים. לטענת האיגוד, "הצעת קרנות סל זרות אינה בגדר שכלול השוק, אלא הותרת השוק כפי שהוא מבלי שמנהלי הקרנות הזרים מתכוונים להציע בשורה חדשה כלשהי. הצעת קרנות סל זרות במתכונת הנוכחית תגרום להצפה של השוק באותם מוצרים שהיו קיימים בו ממילא. התוצאה של פתיחת השוק לתחרות במתכונת הזו היא ניצול יתרונות ספציפיים המוקנים למנהלי הקרנות הזרים. הצעת קרנות סל זרות בבורסה הנה תחרות בלתי הוגנת של גופים גדולים שידחקו את רגלי המתחרים המקומיים".

 

 

החשש הגדול של מנהלי קרנות הסל הוא שגוף כמו בלאקרוק יציע מוצרי מדד שעוקבים אחר מדדים מובילים בחו"ל כמו נאסד"ק או S&P 500, ובכך יתחרה בתעשייה המקומית שמציעה קרנות סל דומות על מדדים בחו"ל. הבעיה עבור מנהלי קרנות הסל היא לא דמי ניהול נמוכים שתציע בלאקרוק, אלא שיעורי מיסוי נמוכים יותר. לטענת האיגוד, "המקום שבו בחרו לרשום את הקרנות הוא במדינות שבהן שיעורי המס נמוכים משמעותית מבישראל. המיסוי על הדיבידנד עומד על 15% (בעוד בישראל שיעור זה עומד על 25% – ר"ב). כלומר, הקרנות שיוצעו בארץ הן לא אותן הקרנות שמוצעות בארה"ב, ונראה כי רישום קרנות הסל במדינה המשמשת כמקלט מס, ומקנה הטבות מס, נעשה תחת תכנון מס, ובכוונת מכוון ליצור יתרון מיסוי מול חברות ישראליות". האיגוד מדגיש כי מבנה זה יעמיק את אי־השוויון לטובת העשירונים העליונים.

 

האיגוד חתם את דבריו במילים: "מנהלי הקרנות חרדים כי תוצאת המהלך תהיה בסופו של דבר פגיעה דרמטית ביכולתם לקיים את פעילותם, עד כדי מצב שלאורך זמן הדבר יחייב קונסולידציה בפעילויות, הפסקת פעילויות, עד כדי אי־כדאיות כלכלית לקיים פעילות של קרנות סל בארץ בכלל".

 

תעשיית הקרנות בישראל מנהלת נכסים בהיקף של 355 מיליארד שקל. היקף הנכסים של קרנות הסל המחקות שמשקיעות במדדים בחו"ל — הפלח שעליו מאיימת בלאקרוק באופן ישיר — עומד על 50 מיליארד שקל. כלומר, פלח זה מהווה 15% מהתעשייה כולה. 

 

מנכ"ל איגוד קרנות הנאמנות אלי בבלי מנכ"ל איגוד קרנות הנאמנות אלי בבלי צילום: יובל חן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x